Šalamounovy ostrovy odmítají Bidenovu expanzi v Tichomoří uprostřed čínské výzvy

SYDNEY – Snahy USA shromáždit vůdce tichomořských ostrovů na summitu Bílého domu tento týden zasadily ránu, když Šalamounovy ostrovy prohlásily, že nepodpoří společné prohlášení, které plánuje Bidenova administrativa odhalit.

Zatímco se prezident Biden připravuje ve středu a ve čtvrtek na prvním setkání svého druhu hostit vůdce tuctu tichomořských zemí, Šalamounovy ostrovy zaslaly diplomatickou nótu ostatním zemím v regionu, v níž uvedly, že v otázkách neexistuje shoda a že potřebují „čas“. myslet.“ v reklamě.

Neúspěch, ke kterému došlo několik hodin před začátkem summitu, je známkou výzev, kterým Washington čelí, když se snaží znovu prosadit svůj vliv v regionu, kde Čína dosáhla úspěchů. Stalo se tak, když je viceprezidentka Harrisová na turné po východní Asii, kde během svých zastávek v Japonsku a Jižní Koreji potvrzuje závazek Spojených států k „svobodnému a otevřenému Indo-Pacifiku“. Harris řekl ve středu ve svém projevu v Japonsku odsouzený „Alarmující“ akce Číny v regionu, včetně „provokací“ proti Tchaj-wanu.

Čína v posledních letech posílila diplomatické vazby a finanční pomoc tichomořským ostrovním státům a zároveň prosazovala bezpečnostní dohody, které by mohly zvýšit její vojenskou přítomnost v regionu, který činí hlavní námořní trasy a přírodní zdroje strategické hodnoty.

Rostoucí dosah Číny transformuje tichomořský ostrovní řetězec

A zatímco načasování námitky proti oznámení summitu bylo překvapivé, zdroj také nebyl.

Šalamounovy ostrovy se od zvolení jejich bojovného premiéra Manasseha Sogavaryho v roce 2019 přiblížily Číně. O několik měsíců později přesunuly Šalamounovy ostrovy své diplomatické uznání z Tchaj-peje do Pekingu a letos se znovu dostaly na titulky Kontroverzní bezpečnostní dohoda s Čínou Spojené státy a jejich spojenci se obávají, že by to mohlo vytvořit čínskou základnu na souostroví, asi 1000 mil od australského pobřeží. Šalamounovy ostrovy a Čína plány na zřízení základny popřely.

READ  Mullah Hassan Akhund s Pakovou pomocí, „lehký vůdce“ může být vybrán jako afghánský premiér: zdroje

Tento měsíc poslanci Šalamounových ostrovů hlasovali pro oddalování celostátních voleb od roku 2023 do roku 2024, kdy kritici nazývali „uchopení moci“ a znamením rostoucího autoritářství čínského stylu.

V projevu na Valném shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku minulý týden Sogavary řekl, že jeho země byla „nespravedlivě terčem“ a „diskreditována“ kvůli jejím vztahům s Čínou.

Pročínský vůdce Šalamounových ostrovů zvítězil ve snaze odložit volby

V diplomatické nótě, zkontrolované Washington Post a datované 25. září, velvyslanectví Šalamounových ostrovů ve Spojených státech v New Yorku uvedlo, že deklarace bude vyžadovat „další diskusi“. Australian Broadcasting Corporation. prvně zmíněný Že Šalamounovy ostrovy odmítají podepsat společné prohlášení, na kterém se podle ABC pracovalo týdny.

Podle návrhu deklarace, kterou posoudil výbor ABC, prohlášení prohlásí klima za „nejvyšší prioritu“ a „jedinou největší existenční hrozbu“ pro Tichý oceán. Zdá se však, že tichomořské státy odstranily odkaz na bezpečnostní dohodu mezi Čínou a Šalamounovými ostrovy a vypustily slova zdůrazňující potřebu „vzájemně úzce konzultovat bezpečnostní rozhodnutí s regionálními důsledky“. zmíněno ABC.

Během summitu Bílý dům představí svou první strategii pro tichomořské ostrovy, ve které se zaměří na změnu klimatu – problém, u kterého tichomořské státy požadovaly rozhodnější akci USA. Další složkou je zvýšené úsilí pobřežní stráže a dalších amerických agentur v boji proti nezákonnému rybolovu a pomoci tichomořským národům udržitelně hospodařit s pásy oceánu.

Američtí představitelé uvedli, že další podrobnosti o strategii a souvisejících iniciativách přijdou během summitu.

Čína selhala v tichomořské dohodě, ale stále se snaží posílit regionální vliv

„Naším cílem pro příští dva dny je hlavně setkat se s obyvateli Pacifiku tam, kde žijí,“ řekl vysoký představitel administrativy pod podmínkou anonymity diskusí. „Dali nám jasně najevo, že nás chtějí jako partnery v těch největších problémech.“

READ  Írán tvrdí, že mezi několika zatčenými cizinci je i bývalý britský diplomat

Oficiální představitel uvedl, že společné prohlášení mělo „velkou nadšenou podporu“, které uznalo rozdíly v deklaraci, ale přímo neřešilo odmítnutí Šalamounových ostrovů ji podepsat.

Řekl: „Šalamoun tu byl.“ „Byli hluboce zapojeni do našeho úsilí během posledních dvou dnů a očekáváme, že se aktivně zapojí do našich schůzek během několika příštích dnů.“

Anna Bowlesová, docentka z Centra pro obranná a bezpečnostní studia na novozélandské univerzitě Massey, uvedla, že námitku Šalamounových ostrovů proti deklaraci summitu Bílého domu by někteří považovali za obstrukční a ovlivněnou Čínou.

Řekla však, že další tichomořské země také vyjádřily obavy z amerického spěchu na summit a poznamenala, že vůdci Vanuatu a Nauru se kvůli volbám neúčastní. Kiribati nebude zastoupeno a několik dalších zemí dostalo pozvání v poslední době.

Čína podepisuje bezpečnostní dohodu se Šalamounovými ostrovy, což znepokojuje sousedy

„Spojené státy jsou v regionu velmi vítány, ale kadence, se kterou se Spojené státy snažily znovu zapojit do Pacifiku, byla pravděpodobně příliš uspěchaná a příliš zrychlená,“ řekl Bowles.

Tím, že Spojené státy zpočátku nepozvaly všechny členy Fóra tichomořských ostrovů – důležitého regionálního orgánu – také riskovaly, že budou napodobovat Čínu, která v květnu neuspěla ve své snaze o uzavření rozsáhlé regionální bezpečnostní dohody zčásti proto, že některé tichomořské státy se cítily příliš spěchat, aby podepsaly až do smlouvy. Dodala, že šlo o plošnou dohodu.

„Určitě existují paralely, pokud jde o nedostatek konzultací, nedostatek konsenzu a obcházení Fóra tichomořských ostrovů,“ řekl Bowles s tím, že neúspěšná čínská regionální bezpečnostní dohoda byla velmi odlišná od toho, co vzešlo z Bílého domu. summit.

Bidenova administrativa zvyšuje svou diplomatickou přítomnost v Pacifiku s plány na nová velvyslanectví na Šalamounových ostrovech, Tonze a Kiribati. V červenci Harris oznámil, že administrativa požádá Kongres o ztrojnásobení financování hospodářského rozvoje a odolnosti oceánů v regionu na 60 milionů dolarů ročně na příští desetiletí.

READ  Důrazy v ghanském parlamentu kvůli navrhované dani z elektronických plateb

Elaine Nakashima ve Washingtonu přispěla k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *