S rostoucími obavami o pomoc se otevírá nová fronta

Existují obavy ohledně distribuce potravinové pomoci v Tigray

Krvavý osmiměsíční boj o kontrolu nad státem Tigray v severní Etiopii se minulý týden rozšířil do sousední oblasti Afar.

Podle zpráv bylo zabito nejméně 20 civilistů a 54 000 lidí bylo vysídleno, protože rostou obavy z rychle se rozvíjející humanitární krize.

Několik lidí z dálky pro BBC řeklo, že povstalecká fronta osvobození Tigray zabila civilisty.

Toto obvinění nebylo nezávisle ověřeno.

BBC také slyšela zprávy o několika náletech zaměřených na stránky náležející k Lidové frontě osvobození Tigray na dálku během posledních několika dní.

Front osvobození Tigray bojuje s etiopskou armádou a jejími spojenci v dálce na hranici s Tigray. Mluvčí Afar uvedl, že bojovníci Tigrayanu tento týden zajali v Afaru tři okresy.

Podle aktivistů z dálky je naléhavě zapotřebí jídlo, voda a nouzové ubytování.

Fronta osvobození Tigray byla regionální vládou Tigray, dokud ji loni v listopadu nezrušili federální síly. Etiopská vláda označila Tigray Liberation Front za teroristickou organizaci, ale rebelové říkají, že jsou legitimní regionální vládou Tigray.

Co víme o boji?

Několik zdrojů z dálky pro BBC sdělilo, že bojovníci TPLF zabíjeli civilisty v oblastech jako Yalu a Ora, rabovali a zapalovali domy.

Obyvatel, který před dvěma dny uprchl z okresu Yalu, uvedl, že někteří lidé byli zabiti při účasti na pohřbu.

Video šířené na sociálních médiích toto tvrzení odráží. „Kopali jsme hrob asi s 20 lidmi. Zvedl jsem oblečení, abych jim oznámil, že jsme civilisté, když se přiblížili, ale někdo nás zastřelil,“ říká obyvatel Afaru, kterého po jeho boku přeložil amharský mluvčí. BBC toto tvrzení neověřila.

Mluvčí TPLF na Twitteru uvedl, že rebelové nebyli ve válce s Afarským lidem, ale s vůdci Etiopie.

Proč by mohla být Afar terčem rebelů?

Není to poprvé, co brutální konflikt mezi frontou lidového osvobození Tigray a federálními silami premiéra Abiy Ahmeda překročil vnitřní etiopskou hranici. Boje již vypukly ve státě Amhara, který na začátku války dobyl země Tigrayan, ke kterým Amhara údajně patří.

READ  Írán odmítá rozhovory o jaderných dohodách se Spojenými státy, které navrhuje Evropa

Ale nejistota v afarském regionu má mnoho etiopských pozorovatelů obavy z potenciálu eskalace konfliktu z regionální krize na krizi na úrovni státu.

„Je to velmi důležité,“ říká Rashid Abdi, bezpečnostní expert z Afrického rohu nairobi se sídlem v Nairobi.

„Daleko se rozprostírá na několika strategických dálnicích: jedna z nich spojuje Tigray s ní.“ [the rest of] Etiopie. Druhou je hlavní magistrála, která spojuje Etiopii s Džibuti. “

Etiopie je vnitrozemská země a 95% nákladní dopravy jezdí po této dálnici, říká. „Pokud Fronta osvobození Tigray převezme kontrolu nad tímto koridorem, způsobí to Etiopii vážné poruchy,“ dodal.

mapa

mapa

Will Davison, etiopský analytik Mezinárodní krizové skupiny, souhlasí s tím, že narušení obchodu by mohlo být strategií útoku TPLF na dálku.

„Hlavním cílem bylo navázat na nedávné zisky a boje v Afar za federální a provinční síly, které pan Abiy shromáždil, aby zahájil obnovenou ofenzívu na Tigray, ale pravděpodobným cílem bylo proříznout Džibuti – nebo alespoň dokázat, že měl schopnost to udělat. “

Dalším možným důvodem je, že tigrayanské síly mohou vyvíjet snahu o zlepšení přístupu humanitární pomoci přes tuto oblast.

Jak nebezpečná je humanitární situace?

Poskytování pomoci Tigrayovi bylo během posledních několika měsíců obrovskou výzvou, a to navzdory naléhavé potřebě.

Ve čtvrtek mezinárodní orgán pro klasifikaci hladomoru – jak je známo Integrovaná klasifikace fází (IPC) – uvedl, že 400 000 lidí v Tigray trpí katastrofickými hlady.

IPC říká, že čtyři miliony lidí v Tigray, Amharě a Afaru potřebují nouzovou pomoc.

Světový potravinový program OSN však pozastavil dodávky pomoci po dálnici Afar poté, co byl v neděli napaden konvoj 10 vozidel směřující do Tigray.

Když došlo k útoku, konvoj se nacházel 120 kilometrů od hlavního města regionu Simera. Světový potravinový program uvádí, že ve městě je v současné době v pohotovosti další konvoj s více než 200 kamiony obsahujícími potraviny a další základní humanitární zásoby – ale neodejde do Tigray, dokud nebude zajištěna jeho bezpečnost.

READ  John Bolton během své debaty 6. ledna přiznává, že plánoval převraty „ne tady, víte, jinde“.

Není jasné, kdo zaútočil na konvoj WFP, ale Matt Bryden ze Sahanského výzkumného střediska tvrdí, že je pravděpodobné, že za to mohly místní provládní milice.

Projev předsedy vlády Abiy Ahmeda se mezitím znepokojivě otočil. Na konci týdne vydal prohlášení označující TPLF za „rakovinu“. Ve čtvrtek se v Addis Abebě shromáždily desítky tisíc příznivců, kteří projevili podporu armádě, někteří nesoucí transparenty citující Abiyova slova.

„Pokud brzy nedojde k drastické změně, může být Etiopie na cestě do neúspěšného stavu,“ řekl Bryden. „Před pěti lety byla etiopská armáda nejsilnější v regionu. Skutečnost, že nebyla schopna zajistit Tigraye, ukazuje, jak rychle se situace zhoršuje.“

Více o krizi Tigray v Etiopii:

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *