S nárůstem infekcí v České republice klesá míra očkování

Zdá se, že očkovací kampaň v České republice se zastavuje, protože počet infekcí v zemi stále stoupá.

Přestože je v České republice zaočkovanost vyšší než v některých jiných zemích střední a východní Evropy, je nižší než průměr EU.

Ke dni 13. září mělo 56,1% lidí alespoň jednu dávku ve srovnání s 52,9% k 1. srpnu. Dalších 54,6% populace je nyní plně očkováno k 1. srpnu, 45,4% a průměr EU. 60,3%.

To znamená, že pouze 1,6% populace čeká na své druhé zaseknutí, přičemž více než dvě pětiny země dosud nedostaly první injekci.

Podle údajů shromážděných na open source projektu opendatalab.cz České vysoké školy technické se na vládní rezervační portál zaregistrovalo a čeká na vakcínu pouze 26 007 lidí, přestože úřady otevřely pěší centra, která registraci nevyžadují. , V některých částech země.

Míra očkování dosáhla vrcholu v polovině června, kdy bylo denně podáno asi 0,9 dávky na 100 lidí. 8. září klesl na 0,13 dávky na 100 lidí.

Neochota očkovat

Jeden z problémů, Lubomir Kobezek, profesor politologie na univerzitě v Mazariku, je ten, že vládní očkovací kampaň začala mnohem později než v některých jiných evropských zemích.

27. prosince, přestože premiér Andrzej Babis byl prvním člověkem, který dostal práci, trvalo několik týdnů, než se očkovací kampaň rozšířila po celé zemi, a v prvních týdnech byl registrační portál paralyzován chybami a technickými problémy. .

Kromě toho úřady čelily velkému procentu lidí, kteří byli skeptičtí – nebo zjevně nepřátelští – k myšlence očkování, řekl Kobezek. Na začátku prosince průzkum místního průzkumu STEM zjistil, že při nejnižší míře v Evropě bylo dobrovolně očkováno pouze 40% kontrol.

„Efekt dezinformací některých webových stránek – někdy jsou výslovně související s Ruskem – je v segmentu populace poměrně silný,“ dodal Kobezek.

READ  Czech Coms Infrastructure s prodejem souhlasila

John Sember, šéfredaktor anti-dezinformačního webu Manipulátoři.cz, uvedl, že 10-20% české populace stále věří v dezinformace o COVID-19, což je mnohem nižší míra, než se dříve odhadovalo. Rok.

„Toto je velmi vážný problém mezi mladší generací, která ani neuznává, že delta diverzita je pro ně nebezpečím,“ řekl Sember s odkazem na vysokou úroveň přenosu, která se nyní šíří po celé Evropě.

Jaký dopad budou mít nadcházející volby?

Protiwaxerský sentiment ale není jediným důvodem, proč se v posledních měsících zaočkovanost zpomalila. Zdroje, které hovořily s Euronews, uvedly, že mnoho Čechů odjelo na dovolenou v červenci a srpnu, což ovlivnilo proočkovanost za poslední dva měsíce. Ostatní se zotavují z COVID-19 po nárůstu případů na jaře.

Kobezek poznamenal, že neočkovaná populace v některých případech žije v malých vesnicích daleko od velkých měst, kde se nachází většina očkovaných míst.

Rastislav Madar, vedoucí Ústavu epidemiologie a veřejného zdraví Ostravské univerzity, uvedl, že dalším faktorem je politika kolem nadcházejících všeobecných voleb na začátku října.

„Očkování se stalo tématem pro některé radikální politiky a bránilo jejich příznivcům, aby se ho ujali,“ řekl. Tento politicky povýšený příběh proti vakcíně tedy pravděpodobně zmizí po všeobecných volbách příštího měsíce.

Některé krajně pravicové strany v České republice byly letos v popředí antivakcinačních kampaní, zatímco se snažily postavit proti některým vládním kontrolním pravidlům, jako je omezení volného pohybu, aby se postavily proti povinnému očkování.

Vědci si však nejsou vědomi dopadu zastavené očkovací kampaně v České republice na epidemii.

Podle epidemiologa Madera imunizace po očkování i po infekci „poskytují vysokou úroveň ochrany před závažnými formami onemocnění“.

Infekcí přibývá

V období od října 2020 do března letošního roku měla Česká republika jednu z nejvyšších infekcí na světě na obyvatele. V jednu chvíli během tohoto období to byl nejhorší výkon na světě.

READ  USA, Polsko, Česká republika ve stejné skupině pro finále King's Cup | svět

Více než 1,6 milionu lidí, téměř pětina populace, se oficiálně uzdravila po infekci virem, což částečně posílilo jejich přirozenou imunitu. Odborníci odhadují, že skutečné číslo je výrazně vyšší.

Na druhou stranu, řekl Mather, počet infekcí se v následujících měsících zvýší. Začali už lézt na začátku září. 8. září úřady zaregistrovaly 588 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní počet od 25. května, uvádí ministerstvo zdravotnictví.

Přestože bylo na intenzivní péči přijato pouze 96 pacientů, prohlášení ministra zdravotnictví Adama Vojtka z 9. září varovalo, že Česká republika bude brzy zasažena novou vlnou COVID-19.

„Lze očekávat, že události budou dále stoupat, protože počet lidí se zvyšuje kvůli chladnému období a nedávno otevřeným školám 1. září,“ řekla matka. „Přinese nemocnicím s těžšími formami, zejména těm, kteří se v minulosti rozhodli neprocházet vládou a nechat se očkovat.“

Začátkem července začalo očkování dětí starších 12 let. V posledních týdnech vláda uvolnila část byrokracie kolem vakcíny. Walk-in centra jsou otevřená, takže se lidé nemusí před dávkou registrovat.

30. srpna doporučil předseda vlády Bobbis obecný bonus 380 korun (15 EUR) pro každou osobu starší 65 let, která provádí očkovací kampaň z nemocnic. Podle údajů z otevřených zdrojů dosud nebyla očkována méně než pětina těchto věkových skupin.

Matka naopak spekulovala, že takový nárůst infekcí a hospitalizací v následujících týdnech by mohl sloužit jako stimul pro zbývající neočkované osoby, které nebyly očkovány.

Většina analytiků se shoduje na tom, že vláda tento měsíc sankce pravděpodobně nezpřísní, protože vládnoucí ANO by mělo kandidovat v těsných volbách počátkem října a zámky se v České republice ukázaly jako nepopulární.

To, co se stane po volbách, zvláště pokud se očkovací kampaň nadále zastavuje a počet infekcí narůstá, je jiná věc.

READ  Česká populace v roce 2022 poroste i přes nejnižší počet novorozenců od roku 2004 - Brněnský deník

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *