S blížícím se koncem éry Netanjahua nová izraelská vláda omezuje koaliční dohody

Nová izraelská vláda má ukončit dvanáctileté působení Benjamina Netanjahua ve funkci předsedy vlády a v pátek podepsala své konečné koaliční dohody, včetně výslovně termínových omezení.

Očekává se, že se koalice stran zcela zprava doleva zaměří spíše na ekonomické a sociální otázky, než aby riskovala odhalení vnitřních rozporů tím, že se bude snažit řešit klíčové diplomatické otázky, jako je izraelsko-palestinský konflikt.

Netanjahu, nejdéle sloužící vůdce Izraele, v neděli vystřídá koalici, která poprvé zahrnuje stranu izraelské arabské menšiny.

Podle dohody o sdílení moci bude Naftali Bennett z krajně pravicové nacionalistické strany Yamina (pravice) dva roky předsedou vlády.

Bennett v pátek uvedl, že koalice „končí dva a půl roku politické krize“, i když není jasné, jak dlouho budou různorodé prvky v koalici držet pohromadě. A poté předá Yaira Lapida z centristické party Yesh Atid (bude budoucnost).

Mezi dohodami, které strany označily v Lapidově popisu jako „vláda jednoty“:

Naftali Bennett, člen izraelského parlamentu ze strany Yamina, učiní prohlášení v izraelském parlamentu Knesset v Jeruzalémě 6. června 2021. Menachem Kahane / Paul prostřednictvím agentury Reuters / File Photo

* Posun infrastruktury o nové nemocnice, novou univerzitu a nové letiště.

Přijetí dvouletého rozpočtu na pomoc stabilizaci financí země – prodloužená politická patová situace způsobila, že Izrael stále používá rozdělenou verzi základního rozpočtu na rok 2019 schválenou v polovině roku 2018.

* Zachování „status quo“ v otázkách náboženství a státu, s vetováním Bennettovy strany Yamina. Možné reformy zahrnují prolomení přísného monopolu nad dohledem nad potravinami považovanými za košer a decentralizaci moci nad konvertity k Židům.

* „Komplexní plán přepravy“ na okupovaném Západním břehu.

* Obecným cílem je „zajistit zájmy Izraele“ v oblastech západního břehu Jordánu pod plnou izraelskou kontrolou. * Přidělení více než 53 miliard šekelů (16 miliard dolarů) na zlepšení infrastruktury a dobrých životních podmínek v arabských městech a snížení tamních násilných trestných činů.

* Dekriminalizujte marihuanu a usilujte o regulaci trhu.

(1 dolar = 3,2529 šekelů)

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

READ  'Deltacron:' Nové případy varianty COVID potvrzené WHO - NBC Chicago

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *