Rychlejší než Apple M1 Max, kouří AMD 5980HX, 11980HK

Dnes tedy máme pro naše čtenáře něco velmi zajímavého. Podařilo se nám získat exkluzivně první srovnávací měřítka svého druhu pro nadcházející Intel Alder Lake Mobility Wizards – který bude čelit procesorům Apple M1 Max, které zaujímají podíl na trhu, a také nadcházejícím mobilním čipům od AMD. I když nemáme skóre pro čipovou sadu AMD příští generace pro mobilitu, máme skóre pro aktuální x86 čipy a také ověřené skóre pro Apple M1 Max.

Měřený výkon mobilního procesoru Intel Core i9 12900HK: Rychlejší než Apple M1 Max, 11980HK, AMD 5980HX

Apple M1 Max je skvělý čip a přiměje AMD i Intel, aby podaly nejlepší výkon. A i když pochybuji, že architektura x86 někdy překoná ARM v energetické účinnosti, naprostý výkon (v rámci zhruba srovnatelné životnosti baterie) je úplně jiná věc. Geekbench byl historicky měřítkem, kde Apple dominoval nadřazenosti (protože se tak silně spoléhá na algoritmická vylepšení), ale i tak bylo úžasné vidět, že skóre Apple M1 Max úplně vymývá vše x86 v nedohlednu. Dokázal dokonce porazit vlajkový čip Intel pro stolní počítače: Intel Core i9 11900K.

Nadcházející procesor Intel Core i9 12900HK založený na procesoru Intel 7 je vybaven architekturou 8 + 6 Alder Lake.

Jak technologičtí nadšenci vědí, Intel trochu narazil na 14nm proces a teprve nedávno se vzpamatoval z tohoto dobrodružství – to znamená, že čipy Apple za posledních několik let (a dokonce i čipy AMD) měly výraznou výhodu uzlu. Počínaje Alder Lake (na základě Intel 7) však bude tato funkce vážně omezena, protože Intel se nakonec přesune na 14nm sub-node na své desktopové straně. Zavedení energeticky účinnějších „elektronických jader“ zlepší výkon na straně mobility, vzhledem k velké velikosti Alder Lake. Kompaktní design je speciálně navržen pro přenositelnost. Bez dalších okolků je zde skóre Intel Aero Lake Mobility 12900HK na Geekbench.

Výkonná p-jádra Alder Lake bez námahy vezmou korunu výkonu v benchmarku výkonu s jedním vláknem se skóre 1851. Abychom to uvedli na pravou míru, čip M1 Max na bázi 5nm od společnosti Apple dosahuje 1785 výkonů s jedním vláknem. Core i9 11980HK (Poznámka: Na Geekbench jsme našli několik benchmarků pro tento procesor a přetaktování, ale použijeme konfigurace „zásob“, protože naše skóre ADL je také skladem a vede k podobnému srovnání) následované skóre 1616 a nejlepší takty čipové sady od AMD v roce 1506. To znamená, že Intel zlepšil výkon s jedním vláknem o 14,5% generaci po generaci.

Téměř všichni z nás očekávali, že Intel získá jednovláknové vedení díky vyšším taktovacím hodinám a některým vážným architektonickým vylepšením, ale překvapivě dokonce porazilo Apple M1 Max ve vícevláknovém vedení. Mobilitní procesor Alder Lake Core i9 12900HK získal impozantní skóre 13 256, následovaný společností Apple s 12 753 body. Intel 11980HK (akcie) je na obzoru na 9 149 bodech a AMD dosahuje 8 217 bodů. Jedná se o generaci po generaci ~ 45% nárůst zhruba ve stejném TDP – i když to není překvapující, protože i když procesor ADL -P má pouze 8 „velkých jader“, menší jádra se také ukázala jako velmi výkonná.

Nyní mějte na paměti, nemám výhrady k tomu, že Apple bude i nadále vyhrávat metriku energetické účinnosti – vždy to tam bylo od A11 – ale panování Applu jako nejrychlejšího mobilního čipu „období“ vypadá, že bude krátkodobé (očekávejte příchod ADL-P na začátku roku 2022). Dalším důležitým bodem, který je třeba poznamenat, je to, že tento standard byl vytvořen v systému Windows 11, který umožňuje spuštění nové technologie Intel pro správu vláken – takže některé z těchto zisků mohou být také důsledkem lepšího plánování hardwaru.

Odkazy na zdroje Geekbench 5.4.1: Apple M1 MaxA Intel 11980HKA AMD R9 5980HX

READ  Cvičte s novými a novými barvami HomePod mini od Apple

You May Also Like

About the Author: Danielle Brown

"Přátelský průkopník popkultury. Hodně padá. Sociální média geek. Obecný fanatik do kávy. Televizní nadšenec. Potížista."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.