Ruský velvyslanec v Polsku byl zasažen červenou barvou

Ruský velvyslanec v Polsku byl zasažen červenou barvou

VARŠAVA, Polsko (AFP) – Protiváleční demonstranti na Ukrajině potřísnili ruského velvyslance v Polsku červenou barvou.která byla v pondělí na varšavském hřbitově zakázána pro vojáky Rudé armády, kteří zemřeli během druhé světové války.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zakharová útok odsoudila a ve své aplikaci pro zasílání zpráv uvedla, že „se nebudeme bát“, zatímco „lidé Evropy by se měli bát vidět svůj vlastní odraz v zrcadle“.

Velvyslanec Sergej Andrejev přijel na hřbitov sovětských vojáků položit květiny v den D, který znamenal porážku nacistického Německa z rukou spojenců. Svátek se slavil velkolepě Na vojenské přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě.

Po příjezdu na hřbitov sovětských vojáků v polském hlavním městě se Andrejev setkal se stovkami aktivistů proti ruské válce na Ukrajině. Demonstranti nejprve popadli a pošlapali věnec, který se chystal položit na hřbitov. Červená barva na něj byla hozena zezadu, než mu demonstrant stojící vedle hodil do obličeje velkou skvrnu.

Demonstranti nesli ukrajinské vlajky a skandovali „fašisté“ a „vrahové“, zatímco někteří měli na sobě bílé prostěradlo potřísněné červeně, symbolizující ukrajinské oběti ruské války. Ostatní lidé v jeho doprovodu byli také viděni stříkající se něčím, co vypadalo jako červená barva.

„Fanoušci neonacistů opět ukázali své tváře,“ řekla Zakharová. Je smutná, protože spolu s odstraňováním pomníků hrdinům sovětské armády ve druhé světové válce útok zvrátil „reinkarnační trajektorii fašismu“.

Někteří ruští komentátoři navrhli, že útok na velvyslance by mohl přimět Moskvu, aby ho předvolala a požádala polského velvyslance, aby odešel.

Polská vláda čelila určité kritice za to, že neposkytla velvyslanci větší bezpečnost, což umožnilo, aby došlo k incidentu, který by Rusové mohli využít k zobrazení země jako nepřátelské vůči Moskvě.

READ  Proč indiáni diskutují o odvolání milosrdenství z roku 1911

Mezi kritiky byl i bývalý ministr vnitra Bartlomij Sinkiewicz, který řekl, že nechápe, proč pro velvyslance neexistuje žádná další ochrana, když „celé týdny cítil, jak může skončit 9. květen ve Varšavě“.

Jiní kritizovali velvyslance za to, že se na hřbitově objevil kvůli probíhající válce na Ukrajině, a jeho přítomnost tam označili za provokaci.

Demonstranti také v neděli večer pochodovali ve Varšavě na protest proti válce, přivezli tank na traktoru a zaparkovali jej před ruskou ambasádou. Od začátku války 24. února jsou obrázky ukrajinských traktorů táhnoucích ruské tanky symbolem ukrajinského odporu.

Sovětský hřbitov se nachází uprostřed rozlehlého parku na silnici spojující centrum města s mezinárodním letištěm. Je to místo posledního odpočinku pro více než 20 000 vojáků Rudé armády, kteří zemřeli na polské půdě v bojích, když pomáhali porazit nacistické Německo.

Polsko sice v letech od svržení komunistické vlády podporované Moskvou odstranilo některé památníky Rudé armády, ale umožnilo hřbitovu zůstat nerušený. Ačkoli sovětští vojáci porazili nacisty, dříve ve válce sovětské síly napadly Polsko a provedly zvěrstva proti Polákům, včetně poprav a deportací na Sibiř.

___

Sledujte zpravodajství AP o válce na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *