Rusko vetuje rezoluci OSN o ohlášené anexi a Čína se zdrží hlasování

Rusko vetuje rezoluci OSN o ohlášené anexi a Čína se zdrží hlasování

WASHINGTON (Reuters) – Rusko v pátek vetovalo rezoluci Rady bezpečnosti OSN předloženou Spojenými státy a Albánií odsuzující prohlášení Moskvy o anektování částí Ukrajiny, přičemž ruský strategický partner Čína se zdržela hlasování.

Ruský prezident Vladimir Putin již dříve oznámil ruskou vládu nad čtyřmi regiony, které tvoří 15 % území Ukrajiny – jde o největší anexi v Evropě od druhé světové války. Tento krok rázně odmítly západní země a dokonce i mnozí blízcí spojenci Ruska.

Americká velvyslankyně při OSN Linda Thomas Greenfield představila rezoluci, která vyzvala členské státy, aby neuznávaly žádnou změnu statusu Ukrajiny, a zavázala Rusko stáhnout své síly.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

V zasedací síni Rady prohlásila, že pokus o anektování území suverénního státu je v rozporu se zakládajícími principy Organizace spojených národů, a prohlásila, že Putin oslavuje „toto jasné porušení mezinárodního práva“ koncertem, který se konal po jeho oznámení. připojení v pátek.

Pro rezoluci hlasovalo deset zemí, zatímco Čína, Gabon, Indie a Brazílie se zdržely hlasování.

„Ani jedna země nehlasovala pro Rusko. Ani jedna země,“ řekl novinářům po schůzce Thomas Greenfield a dodal, že zdržení se „jasně není na obranu Ruska“.

Řekla, že Washington se obrátí na 193členné Valné shromáždění Organizace spojených národů, aby odsoudilo kroky Ruska.

„Na Valném shromáždění řeknou národy světa nahlas a jasně: Je nezákonné a jednoduše nepřijatelné pokoušet se násilím překreslit hranice jiné země,“ řekl Thomas Greenfield.

Přílohy „Fantasy“

Rusko se snaží setřást svou mezinárodní izolaci poté, co téměř tři čtvrtiny Valného shromáždění hlasovaly pro pokárání Moskvy a požadavek, aby stáhla své síly do týdne od své invaze na sousední Ukrajinu 24. února.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzia, který zvedl ruku, aby dal jediný hlas proti rezoluci, prohlásil, že regiony, kde Moskva zabrala území násilím a kde stále zuří boje, se rozhodly být součástí Ruska. Kyjev a západní vůdci referenda odsoudili jako podvod.

READ  Food Australia: Úsilí o pomoc a záchranu pokračuje, zatímco se Sydney připravuje na silný déšť

„K žádnému ústupu nedojde, protože dnešní návrh rezoluce se to pokusí prosadit,“ řekl Nebenzia.

Jediná ruka zvednutá proti rezoluci „opět svědčí o izolaci Ruska a jeho zoufalých pokusech popřít realitu v našich společných závazcích, počínaje Chartou OSN,“ řekl ukrajinský velvyslanec při OSN Sergej Kisletsya.

Britská vyslankyně Barbara Woodwardová uvedla, že Rusko „zneužilo své veto k obraně svých nezákonných akcí“, ale uvedla, že anexe „nemá žádný právní účinek“. „Je to fantazie,“ dodala.

Peking nepohodlný

Čína se zdržela hlasování o rezoluci, ale vyjádřila obavy z „vleklé a rozšířené krize“ na Ukrajině.

Čína zůstala ke konfliktu neutrální, kritizovala západní sankce proti Rusku, ale zastavila se v podpoře nebo podpoře vojenské kampaně, přestože obě země v únoru vyhlásily strategické partnerství „bez hranic“. Ruský prezident Vladimir Putin tento měsíc překvapivě prohlásil, že čínský vůdce Si Ťin-pching má obavy z Ukrajiny.

Pekingský velvyslanec při OSN Zhang Jun řekl, že zatímco „suverenita a územní celistvost všech zemí musí být chráněna“, „oprávněné obavy zemí o bezpečnost“ by měly být brány vážně.

Americký představitel, který mluvil pod podmínkou anonymity, uvedl, že neúčast Číny ukazuje, že ruský „shon“ a kroky, které ohrožují územní celistvost zemí, staví Čínu do „nepohodlné pozice“.

„Nemáme zapojení Číny do této agresivnější agendy, kterou se Rusko snaží prodat,“ řekl úředník.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Zpráva Simona Lewise a Timothyho Gardnera) Další zprávy Michaela Martiny. Střih Franklin Poole, Jonathan Otis a David Gregorio

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *