Rusko: Ukrajinské stíhačky F-16 „kolosální riziko“ | Zprávy o válce mezi Ruskem a Ukrajinou

Rusko: Ukrajinské stíhačky F-16 „kolosální riziko“ |  Zprávy o válce mezi Ruskem a Ukrajinou

Náměstek ministra zahraničí řekl, že západní země „stále odhodlány ke scénáři eskalace“, který hrozí rozšířením ukrajinské války do Evropy.

Ruský představitel uvedl, že západní země by čelily „kolosálním rizikům“, pokud by Ukrajině dodaly stíhačky F-16.

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexander Gruško v sobotu odpovídal na otázku o důsledcích poskytnutí letadel, která Ukrajina požaduje od zemí NATO, uvedla agentura Tass.

Vysocí američtí představitelé uvedli, že Ukrajina ještě nezískala závazky k dodávce letadel, ale americký prezident Joe Biden v pátek řekl vůdcům G7, že Washington podporuje společné spojenecké výcvikové programy pro ukrajinské piloty na F-16.

Dodal: „Vidíme, že západní země se stále drží scénáře eskalace. Groshko řekl, že tato záležitost pro ně znamená vážná rizika.“

„V každém případě to bude bráno v úvahu ve všech našich plánech a máme všechny potřebné prostředky k dosažení cílů, které jsme si stanovili.“

Alexander Votravers, šéfredaktor Swiss Military Review, uvedl, že navzdory varování Ruska je nepravděpodobné, že by Moskva eskalovala situaci.

„Pokaždé, když Ukrajina dostane nový zbraňový systém, slyšíme hodně rétoriky – ale velmi málo od Ruska ve způsobu akce,“ řekl Al-Džazíře ze Ženevy. „Myslím, že dnešní rétorika není dostatečným odstrašujícím prostředkem.“

Votravers dodal, že Kyjev také čelí důležitým technickým problémům, které je třeba u F-16 vyřešit.

Řekl: „Rakety PVO rychle docházejí a je nutné těmito letadly zaplnit mezery v ukrajinské PVO.“

„nutné pro zlepšení“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už měsíce volá po dodávkách pokročilých bojových letounů, které by posílily obranu Ukrajiny proti ruské invazi.

Ukrajinský vůdce však dosud čelil odmítání ze strany svých západních spojenců, kteří se obávali, že poskytnutí pokročilých útočných zbraní Ukrajině by se setkalo s eskalací ruského prezidenta Vladimira Putina a šířením války v Evropě.

READ  Biden slibuje „pevnou“ podporu Izraeli uprostřed obav z íránského útoku

V sobotu Zelenskyj poděkoval britskému premiérovi Rishi Sunakovi na summitu G7 v Japonsku za jeho příspěvek
Podpora při vytváření koalice pro dodávky západních stíhaček.

„Musí se to zlepšit [Ukraine’s] Schopnosti protivzdušné obrany, včetně výcviku našich pilotů, napsal Zelenskij na svém oficiálním kanálu Telegram.

Zelenou pro výcvik F-16 je poslední posun od Bidenovy administrativy, když se po předchozím rozhodnutí poslat raketové systémy a tanky Abrams přesune k vyzbrojení Ukrajiny pokročilejšími a smrtícími zbraněmi. Spojené státy trvaly na tom, že pošlou na Ukrajinu zbraně, aby se bránily, a také mařily ukrajinské útoky na ruské území.

Řekl, že Bidenova rozhodnutí o tom, kdy, kolik a kdo poskytne stíhačky čtvrté generace F-16, budou učiněna v nadcházejících měsících, zatímco budou piloti trénovat.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *