Rusko tvrdí, že jeho vědci v oblasti hypersonických raket čelí „velmi vážným“ obviněním ze zrady

Rusko tvrdí, že jeho vědci v oblasti hypersonických raket čelí „velmi vážným“ obviněním ze zrady
  • V minulém roce byli zatčeni tři hypersoničtí specialisté
  • Kolegové zveřejňují zoufalý otevřený dopis na podporu
  • Kreml tvrdí, že případ je pro bezpečnostní služby důležitý

(Reuters) – Kreml ve středu uvedl, že tři ruští akademici, kteří pracovali na technologii hypersonických raket, čelí „velmi vážným obviněním“ v rámci vyšetřování zrady, které znepokojilo ruskou vědeckou komunitu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že věděl o otevřeném dopise sibiřských vědců na obranu mužů, ale že případ patřil bezpečnostním službám.

V dopise, který byl zveřejněn v pondělí, kolegové Anatolij Maslov, Alexandr Šipljuk a Valerij Zvjagincev protestovali proti své nevině a uvedli, že stíhání hrozí vážně poškodit ruskou vědu.

„Známe každého z nich jako vlastence, slušného člověka, neschopného dělat to, co vyšetřovací orgány tuší,“ uvedli.

Prezident Vladimir Putin se chlubil, že Rusko je světovým lídrem v oblasti hypersonických střel, které jsou schopné cestovat rychlostí až 10 Mach (12 250 km/h), aby se vyhnuly nepřátelské protivzdušné obraně. V úterý Ukrajina uvedla, že se jí podařilo zničit šest zbraní za jednu noc, ačkoli Rusko to zpochybnilo.

Oznámení o akademických konferencích sahající mnoho let zpět ukazují, že zatčení učenci byli častými účastníky.

V roce 2012 Maslov a Shiplyuk prezentovali na sympoziu ve francouzském Tours výsledky experimentu na konstrukci hypersonické střely. V roce 2016 byli tito tři mezi autory knižní kapitoly s názvem „Vysokorychlostní zařízení pro aerodynamický výzkum v ITAM v Rusku“.

Otevřený dopis jejich kolegů z ITAM – Khristianovičova institutu teoretické a aplikované mechaniky v Novosibirsku – uvedl, že materiály prezentované vědci na mezinárodních fórech byly opakovaně kontrolovány, aby se zajistilo, že neobsahují omezené informace.

Případy ukázaly, uvedl otevřený dopis, že „jakýkoli článek nebo zpráva může vést k obvinění z velezrady“.

„V této situaci se bojíme nejen o osud našich kolegů. Nechápeme, jak dál dělat svou práci.“

READ  Putin si dovoluje Západ porazit Rusko na bitevním poli

Dopis také citoval případ Dmitrije Kolkera, dalšího sibiřského vědce, který byl loni zatčen pro podezření ze státní zrady a převezen do Moskvy, přestože měl pokročilou rakovinu slinivky. Kolker, laserový specialista, zemřel o dva dny později.

Řekla, že takové případy měly na mladé ruské vědce mrazivý účinek.

„Dokonce i nyní k nám naši nejlepší studenti odmítají pracovat a naši nejlepší mladí zaměstnanci vědu opouštějí. Řada výzkumných oblastí kritických pro položení základních základů budoucí letecké technologie je uzavřena, protože zaměstnanci se bojí zapojit se do takového výzkumu.“ “

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz ohledně zprávy řekl: „Tuto prosbu jsme již viděli, ale ruské speciální služby na ní pracují. Dělají svou práci. Jsou to velmi závažná obvinění.“

Informovala o tom agentura Reuters. Střih Kevin Levy

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *