Rusko tvrdí, že jeho síly převzaly kontrolu nad částí klíčového ukrajinského města Chasiv Jar, zatímco smrtící letecké útoky pokračují

Rusko tvrdí, že jeho síly převzaly kontrolu nad částí klíčového ukrajinského města Chasiv Jar, zatímco smrtící letecké útoky pokračují

Kyjev Rusko ve středu oznámilo, že jeho síly převzaly kontrolu nad oblastí ve městě Chasiv Jar poblíž Bachmutu na východě země. UkrajinaMezitím Moskva už měsíce vyvíjí tlak na Kyjev. Nárok Moskvy přišel poté, co Kyjev uvedl, že ruské nálety na průmyslové město Dněpr zabily pět lidí a zranily téměř tři desítky dalších, včetně 14leté dívky.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho síly „osvobodily“ čtvrť Novi Chasev Yar, ale není jasné, zda tvrdilo, že jeho síly překročily kanál procházející východní částí města.

Obsazení Chasiv Jar – cenného vojenského centra, které bylo domovem asi 12 000 lidí – by připravilo cestu pro ruský postup směrem k posledním Ukrajincům kontrolovaným civilním centrům v Doněcké oblasti.

Zdravotníci pomáhají zraněnému ukrajinskému vojákovi na třídicí stanici 5. samostatné útočné brigády v Kyjevě, uprostřed probíhající ruské invaze na Ukrajinu, poblíž města Chasiv Jar, v Doněcké oblasti na východní Ukrajině, 1. července 2024.

Alina Smutko/Reuters


Vojenský blog DeepState, který má vazby na ukrajinskou armádu, také informoval o obsazení oblasti Ruskem. Řekla, že oblast byla srovnána se zemí ruským bombardováním a že stažení bylo „logickým, i když obtížným rozhodnutím“.

Žádná okamžitá reakce ze strany úředníků v Kyjevě.

Vedoucí zahraniční zpravodaj CBS News Charlie D’Agata byl v Chasiv Yar V únoru, podruhé během několika měsíců, i poté, co ji našli zničenou dělostřeleckou palbou a bráněnou vyčerpanými ukrajinskými silami, volala o pomoc. Na jednu z vybombardovaných budov někdo barvou napsal vzkaz: „Nežádáme mnoho, potřebujeme jen dělostřelectvo a letectví – zbytek si uděláme sami.“

Tento článek byl napsán v angličtině. Ukrajinské síly přesně věděly, na koho mířit své ubývající kulky a slova.


Ukrajinské síly se stahují z klíčových vesnic, jak Rusko postupuje

„Spoléháme na to, že nám naši američtí partneři pomohou se zbraněmi, aby naši muži nemuseli obětovat své životy,“ řekl tehdy deníku Dagata Rubin Sarukhanyan, voják z ukrajinské 5. útočné brigády.

Od té doby americká vláda přislíbila další vybavení pro válečné úsilí na Ukrajině, včetně dalšího balíčku pomoci, který ve středu oznámil ministr zahraničí Antony Blinken. Blinken řekl, že balíček 150 milionů dolarů schválený prezidentem Bidenem – sedmý od nástupu prezidenta do úřadu – poskytne Ukrajině dalších 150 milionů dolarů. Podepsal masivní, dlouho očekávaný zákon o mezinárodní pomoci Koncem dubna zásilky zahrnovaly rakety pro systémy protivzdušné obrany, dělostřelecké granáty, minomety, protitankové střely a celou řadu dalších zbraní a vybavení.

Blinken řekl, že dodávky „pomohou posílit ukrajinskou protivzdušnou obranu proti ruským útokům a posílí schopnosti Ukrajiny přes frontovou linii“, a přestože neposkytnul žádný konkrétní časový plán, řekl, že Spojené státy „přesunou tuto novou pomoc co nejrychleji do podporovat ukrajinskou obranu jejích zemí a jejího lidu.

Blinkenovo oznámení přišlo několik hodin poté, co ruský útok na Dněpr přiměl ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby znovu povolal svůj západní protějšek. Partnery k posílení protivzdušné obrany své země A poskytnutí více zbraní s dlouhým doletem k maření ruských úderů.

„Zatím bylo zabito pět lidí. Upřímnou soustrast rodinám a přátelům. 34 lidí bylo zraněno, včetně dítěte,“ uvedl Zelenskyj v příspěvku na sociálních sítích.

Ruské síly se zaměřují na město Dněpro a jeho okolí nepřetržitě od zahájení komplexní invaze před dvěma a půl lety.

Guvernér regionu Sergej Lysak popsal útok jako „brutální“ a uvedl, že mezi zraněnými při útoku byla i 14letá dívka. Amatérské video útoku zveřejněné ukrajinskými médii ukázalo, jak nad městem stoupá obrovský sloup černého dýmu a řidiči spěchající z místa prchnout.

Dívka zasažená nedávným ruským raketovým útokem drží psa, když mluví s reportéry v Dněpru na středovýchodní Ukrajině, 1. července 2024.

Mykola Myakikov/Ukrinform/Future Publishing přes Getty


Ukrajinské letectvo uvedlo, že jeho systémy protivzdušné obrany sestřelily šest dronů a pět ze sedmi raket zaměřených na oblast, z nichž většina mířila na Dněpr.

„Svět je schopen chránit životy, a to vyžaduje odhodlání vůdců, odhodlání, které může a musí učinit z ochrany před terorismem opět normu,“ uvedl Zelenskyj v online příspěvku.

Dnipro mělo předválečnou populaci asi jeden milion a nacházelo se asi 62 mil od nejbližšího bodu podél jižní frontové linie.

Více než 40 lidí bylo zabito při ruském náletu na Dněpr v lednu 2023, jednom z nejhorších leteckých bombardování provedených ruskými silami.

V jiném kontextu představitelé Doněcké a Charkovské oblasti na východě Ukrajiny uvedli, že při ruských útocích byli v noci na dnešek zabiti dva civilisté.

READ  Rishi Sunak čelí tlaku kvůli britskému prodeji zbraní do Izraele

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *