Rusko považuje Spojené státy a Českou republiku za „nepřátelské“ a omezuje najímání ambasád

MOSKVA (Reuters) – Ruská vláda v pátek uvedla, že formálně považovala USA a Českou republiku za „nepřátelské“ a že americké diplomatické mise již nemohou zaměstnávat místní zaměstnance, zatímco české mise mohou zaměstnávat maximálně 19 .

Ruský prezident Vladimir Putin minulý měsíc podepsal zákon omezující počet místních zaměstnanců pracujících v zahraničních diplomatických misích a dalších agenturách a nařídil vládě, aby vypracovala seznam „nepřátelských“ zemí, na které se vztahují omezení.

Vztahy mezi Ruskem a Českou republikou byly minulý měsíc vážně poškozeny, když Češi obvinili ruskou vojenskou rozvědku, že stojí za výbuchem muničního skladu v roce 2014, a vykázali desítky ruských diplomatů.

Rusko tato obvinění odmítlo a reagovalo vyloučením českých diplomatů a nařídilo Čechům, aby opustili většinu svých místních zaměstnanců v Moskvě, z nichž mnozí pracují v českém pohostinství a obchodním centru ve městě.

České ministerstvo zahraničí v pátek uvedlo, že ruské rozhodnutí je v rozporu s mezinárodní dohodou zavazující země umožnit řádnou práci pro diplomatické mise.

Ministerstvo ve svém prohlášení uvedlo, že Češi považují opatření Ruské federace za další eskalaci sporu mezi oběma zeměmi.

(Autor: Polina Ivanova; další zpráva: Jan Lopatka v Praze; redakce: Kathryn Evans a Rosalba O’Brien)

READ  Sport v televizi na pondělí 6. listopadu

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *