Ruské vládní letadlo mířící do Spojených států přiveze ruské diplomaty domů

Ruská invaze na Ukrajinu si vyžádala stovky obětí na bitevním poli a v Ukrajinská města pod bombardováním. Ale v mezinárodním měřítku to také ovlivňuje vše od potravinové bezpečnosti v Káhiře po ceny plynu v Kalifornii. Byl vytlačen do popředí velkými geopolitickými posuny a změnil způsob, jakým fungují některé z nejvýznamnějších světových institucí.

Zde je návod, jak se svět změnil za deset dní od návratu války do Evropy.

svět měnící systém

Invaze na Ukrajinu nezahájila novou éru velmocenské politiky. Byl to násilný vykřičník, který podtrhl jednu z nejvýznamnějších změn v globálním geopolitickém uspořádání od 11. září.

V následujících letech přitáhl globální terorismus velkou pozornost západních vůdců. Al-Káida a ISIS byli nepřátelé, kterým bylo třeba čelit. Kreml už není vnímán jako stejná hrozba jako kdysi – natolik, že V roce 2012Prezident Barack Obama zesměšnil tehdejšího prezidentského kandidáta Mitta Romneyho, což bylo na hony vzdáleno jeho popisu Ruska jako geopolitického nepřítele Spojených států číslo jedna.

Putin už tehdy ukázal, že touží zvrátit pořádek po studené válce.

Do úřadu nastoupil bývalý zpravodajský důstojník KGB v roce 2000 Slib obnovit bývalou slávu Ruska, někdy i vojenskou silou. Když byl v roce 1999 premiérem, zahájil ofenzívu v Ruské republice Čečensko proti separatistickým rebelům. V roce 2008 Kreml napadl Gruzii a uznal v zemi dvě samostatné republiky, které byly v té době blízko k Evropě.

Následně mu Putinova podpora syrského prezidenta Bašára al-Asada – zdánlivě jako spojence ve válce proti terorismu – nezískala žádnou přízeň u západních demokracií, v neposlední řadě kvůli důvěryhodným zprávám o rozhodnutí syrského diktátora zaútočit na vlastní lid chemickými látkami. zbraně. . Putinovo rozhodnutí anektovat Krym v roce 2014 a podporovat separatisty na východní Ukrajině vedlo k přísným sankcím a odsouzení. taky Údajné pokusy Ruska Zavraždit své nepřátele v cizí zemi.

READ  Spojené království vylučuje zrušení příslibu „trojitého zámku“ ohledně zvýšení státního důchodu

Putin však zůstal důležitým, i když nepříjemným hráčem a partnerem pro vůdce od Washingtonu po Varšavu během 21. století. Rusko bylo důležitým faktorem v boji proti ISIS. hlavní evropský dodavatel energie; Pomohla vyjednat významné diplomatické dohody, jako je jaderná dohoda s Íránem z roku 2015.

Invaze z minulého týdne to možná ukončila. Po čtvrtstoletí jednání s Putinem se západní svět možná konečně dostal přes věci a stal se vyděděncem.

V reakci na to západní svět zasáhl Rusko bezprecedentními sankcemi, které ochromily jeho finanční instituce, přivedly jeho ekonomiku a rubl do stavu hlubokého kolapsu, a dokonce se osobně zaměřovaly na Putina a některé z jeho nejbližšího okolí.

„Putin je nyní izolovanější od světa než kdy předtím,“ řekl v úterý ve svém projevu americký prezident Joe Biden. Stav unie, kdo odlévá.

Přečtěte si více z celého článku:

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *