Ruské akcie klesly na nejnižší úrovně invaze v únoru

Aktivista se účastní nepovoleného protestu na ulici Arbat dne 21. září 2022 v Moskvě v Rusku. Znak se hraje se slovem „mobilizovat“ jako „nepohřeb“.

Přispěvatel | Getty Images Novinky | Getty Images

Ruské akcie v pondělí prudce klesly na nejnižší úroveň od 24. února, tedy v den, kdy na Ukrajinu vstoupily první ruské jednotky.

The MOEX Rusko. index Brzy odpoledne v Evropě klesla o 6,9 % po poklesu až o 7,4 % na začátku seance.

Trhy v Moskvě zaznamenaly všeobecný pokles od chvíle, kdy prezident Vladimir Putin minulý týden oznámil vojenskou mobilizaci, která postavila ruskou ekonomiku na válečný základ a pravděpodobně prodlouží konflikt na Ukrajině.

„Z makro pohledu by hlavní dopady na ruskou ekonomiku mohly pocházet z dodatečných západních sankcí, zvýšeného fiskálního tlaku a větších problémů s nabídkou pracovních sil v Rusku,“ uvedl v páteční poznámce Liam Beach, hlavní ekonom rozvíjejících se trhů ze společnosti Capital Economics. Rusko“.

Rusko povolalo 300 000 záložníků poté, co v posledních týdnech ztratilo části území při překvapivém protiútoku Ukrajiny, a Kreml nyní pořádá v částech východní Ukrajiny „referenda“ ve snaze posílit tamní ruskou přítomnost.

Vzhledem k tomu, že některé členské státy EU požadují, aby bylo více ruských bank odříznuto od platebního systému SWIFT, američtí senátoři navrhli přísnější sekundární sankce na cenový strop G7 a hovoří se o limitech cen ropy v celé EU, Beach navrhl, aby Rusko Energie sektor – hlavní pilíř ekonomické síly – by mohl být ohrožen.

„Povolání záložníků a prodloužení konfliktu bude mít svou cenu. Ruský federální rozpočet se v srpnu proměnil ve velký deficit, a aby si vláda zachovala své obezřetné hospodaření s veřejnými financemi, bude potřeba zvýšení daní,“ řekl Beach.

READ  Agentura: Případů Covid-19 v Latinské Americe přibývá a konec je v nedohlednu

Poznamenal, že povolání 300 000 záložníků spolu se zprávami o mnoha občanech v branném věku, kteří prchají ze země, aby se vyhnuli odvodu, mohou také zhoršit problémy Ruska s nabídkou pracovních sil.

„Oficiální čísla ukazují, že celková migrace dosáhla 216 000 v první polovině roku a neoficiální čísla se blíží půl milionu,“ řekl Beach.

„Pro zemi, kde počet obyvatel v produktivním věku klesá, je to značná ztráta pracovních sil a mohla by zbrzdit vyhlídky růstu Ruska v krátkodobém a střednědobém horizontu.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.