Rumunská ekonomika se stala složitější, patří jí 19. místo

23010509033511005062_IFOP__1_.jpg

Rumunská ekonomika je 19. největší a nejsložitější na světě a podle analýzy odborníků z Harvardské univerzity má do roku 2030 zaznamenat průměrný růst o 2,9 %.

Je to nejlepší pozice, kterou Rumunsko zaujalo od roku 2000, kdy byla provedena analýza.

Vzestup Rumunska v tomto žebříčku je významný, vezmeme-li v úvahu, že naše země se v roce 2000 umístila na 39. místě. Index složitosti analyzuje jak stupeň rozvoje země, tak produkty a služby, které země vyrábí a vyváží. Nejnovější údaje jsou za rok 2020, první rok pandemie.

Rumunsko bylo v 90. letech mezinárodně známé jako výrobce a vývozce produktů s minimální přidanou hodnotou. V posledních letech došlo k rozvoji automobilového průmyslu, elektroniky a informačních technologií a ekonomika se stala složitější.

Podle Atlasu složitosti jsou nejrozvinutějšími ekonomikami světa Japonsko (1. místo), Švýcarsko (2. místo), Německo (3. místo), Jižní Korea (4. místo) a Singapur (5. místo). Velmi dobře si vedou i země v regionu, Česká republika se umístila na šestém místě a Maďarsko na devátém místě. Polsko, na druhé straně nejrozvinutější ekonomika v regionu, je na 26. místě, což je dalším důkazem toho, že není důležitá pouze velikost HDP. Celkem bylo analyzováno více než 130 zemí z celého světa.

Rumunsko je zemí s vyššími středními příjmy a je 44. nejbohatší ekonomikou z hlediska HDP na obyvatele ze 133 zkoumaných zemí. V posledních pěti letech vzrostl HDP na obyvatele v průměru o 3,9 %, což je více, než je průměr regionu,stavy analýzy.

Ekonomové z Harvardu odhadují, že tempo růstu rumunské ekonomiky bude do roku 2030 v průměru 2,9 % ročně. HDP na hlavu se rovněž zvýší o 3,5 %.

Růstu bude dosaženo využitím dosavadních úspěchů a získaných znalostí k rozvoji výroby složitějšího zboží. V současné době má Rumunsko 19. nejsložitější ekonomiku podle indexu ekonomické složitosti (ECI). Ve srovnání s obdobím před deseti lety je ekonomika rozvinutější. je jedním ze závěrů analýzy.

READ  Cedar Rapids podepsal projekt protipovodňové ochrany v české vesnici za 27,2 milionu dolarů

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.