RTL Today – Visa Scheme: „Nice Gift“: Jak Chorvatsko láká digitální nomády

Melissa Ball to popsala jako „krásný dárek“, když se na začátku letošního roku stala první oficiální digitální nomádkou v Chorvatsku. Využila vízového režimu, který doufá, že země pomůže podpořit cestovní ruch zasažený pandemií.

„Chorvatsko je skvělé, je to tu krásný život, je cenově dostupné ve srovnání s jinými místy, má skvělé klima a má dobré připojení k internetu,“ říká americký marketingový konzultant, který žije ve dlážděných ulicích v Lapinu, městě s výhledem na Jaderské moře.

Paul obdržel vízum v lednu a připojil se ke globální armádě pracovníků praktikujících v zahraničí, protože pandemie zahájila éru práce z domova pro miliony lidí.

Chorvatsko nabízí digitálním pracovníkům ze zemí mimo Evropskou unii zvláštní víza, která jim umožňují zůstat až jeden rok a osvobodit je od daně z příjmu.

Uchazeči musí prokázat, že pracují na dálku, mají pobytové a zdravotní pojištění a vydělávají minimálně 2 200 eur (2 700 $) měsíčně.

Paul je jedním z téměř 100 lidí, kteří se přihlásili od začátku programu v lednu, z nichž více než polovinu tvoří Američané a Britové.

Vláda dosud schválila 33 víz a ministři doufají, že tato myšlenka vzejde, jakmile budou zrušena virová omezení cestování.

Cestovní ruch tvoří přibližně pětinu ekonomiky v evropské zemi se 4,2 miliony, ale počet návštěvníků se snížil z 21 milionů v roce 2019 na 7 milionů v loňském roce.

Příjem více než polovinu na 4,8 miliardy eur v roce 2020 ve srovnání s předchozím rokem.

Krize zasáhla zejména jižní regiony, jako je Dubrovník, kam návštěvníci většinou přijíždějí letadly.

– „Velmi unikátní“ –

S poklesem cestovního ruchu nastal čas pro novou myšlenku a chorvatský holandský podnikatel Jan de Jong byl připraven ji poskytnout.

V loňském roce použil sociální média k vyzvání premiéra Andreje Plenkoviče k zavedení víz – a o šest měsíců později se to stalo realitou.

READ  CEE MARKETS-FX, akcie vzrostly na globální rizikové náladě

„Chorvatsko obecně, a zejména ve směsi věcí, nabízí velmi jedinečný zážitek,“ říká De Jong a zdůrazňuje krajinu, spojení se zbytkem Evropy a středomořský životní styl.

Aby však mohl uspět s digitálními nomády, musí Chorvatsko jednat rychle a být konkurenceschopné.

V Evropě již měla konkurenty – Estonsko v loňském roce zahájilo vízový program Traveler a země jako Česká republika a Island mají podobná povolení.

Kromě toho Antigua zkouší štěstí a indonéský ostrov Bali je již významným centrem.

Obchodní skupiny věří, že se tato myšlenka ujme v několika zemích.

Ministerstvo cestovního ruchu, které podporuje myšlenku De Jonga, to považuje za dlouhodobou příležitost k posílení průmyslu spíše než za rychlé řešení krize spojené s pandemií.

Ministerstvo pro agenturu AFP uvedlo, že digitální pracovníci se mohou stát nejlepšími propagátory v Chorvatsku a šířit tak slovo mezi svými vrstevníky.

– ‚Užij si život‘ –

Mezi prvními osvojiteli, kteří rádi propagují výhody Chorvatska, je tvůrce obsahu Steve Tsentzyrinsky, který do země přijel po letech cestování po světě.

Původem ze Spojených států, kromě práce na výletních lodích, strávil nějaký čas na Novém Zélandu, na Ukrajině, ve Francii a v Itálii.

Ale zamiloval se do chorvatského „tempa života“.

„Není to tak, že by všichni strkali,“ říká. „Pracuješ a můžeš si také užít svůj život.“

Pro Melissu Ballovou bylo vízum její poslední možností. Žila v Chorvatsku od roku 2014 a byla vdaná za Chorvatku, ale rozvod jí nezanechal žádný právní prostředek k přežití.

„Umožnilo mi to zůstat tam, kde bych chtěla žít,“ říká.

Paul však také zaručuje, že cizinci přinesou zkušenosti a znalosti, které mohou pomoci širší komunitě.

Tato myšlenka podněcuje podnikatele De Jonga, který doufá, že vliv zahraničních digitálních pracovníků pomůže mladým Chorvatům, z nichž mnozí chtějí opustit svou zemi.

READ  Indická hotovostní chakravyuha, kalibrovaný ředitel, kterého potřebujeme

„Přinesou svou mentalitu a zkušenosti a mohou mít pozitivní vliv hlavně na mentalitu mladší generace,“ říká holandský otec čtyř dětí.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *