Rozvíjející se trhy – FX dosáhla dvouměsíčního minima, akcie zasáhly čínské technické zákroky

* Tencent, Alibaba a Baidu klesly každý o více než 4%

* Čína je největší součástí akciového indexu MSCI EM

* Schůzka polské centrální banky je naplánována na později dnes

* Ruský rubl vede ztráty evropských, středovýchodních a afrických trhů

8. července (Reuters) – Měny rozvíjejících se trhů klesly ve čtvrtek na dvouměsíční minimum kvůli rostoucím obavám ze zpomalení hospodářského oživení po vypuknutí koronaviru, zatímco akcie klesly o více než 1,5% kvůli obavám z čínského zákroku proti technologickým společnostem.

Měnový index rozvíjejících se trhů MSCI klesl o 0,3% na dvouměsíční minimum 1721,92 bodu, zatímco dolar se pohyboval kolem tříměsíčních maxim po minutách z posledního zasedání Federálního rezervního systému potvrdil časový plán banky pro zahájení zpřísnění politiky.

Ruský rubl byl nejhorší měnou v regionech EMEA a propadl téměř o 1% na 75,2372 – což je nejnižší úroveň vůči dolaru za dva měsíce.

Jihoafrický rand poklesl o 0,6 procenta, zatímco turecká lira poklesla o 0,3 procenta.

V Číně se obavy ze zpomalení hospodářského oživení poté, co COVID eskaloval poté, co kabinet země prohlásil, že úřady na podporu ekonomiky využijí včasné snížení poměrů požadavků na bankovní rezervy (RRR).

Jüan klesl o 0,1 procenta vůči dolaru, zatímco výnos z desetiletého čínského státního dluhopisu zaznamenal největší pokles za téměř rok.

„Náznak možného uvolnění RRR ukazuje, že tvůrci politik mají zájem zajistit, aby se do ekonomiky dostávala dostatečná likvidita,“ uvedla Sacha Tihany, vedoucí strategie pro rozvíjející se trhy ve společnosti TD Securities.

„Dnešní titulky budeme interpretovat tak, že nenavrhují výrazně větší uvolňování měny, když se ekonomika zmírňuje, ale podporu zaměřenou na zranitelnější odvětví.“

Nárůst případů delta typu koronavirů na celém světě také zhoršil sentimenty ohledně zotavení. Rozvíjející se trhy byly v posledních týdnech v útlumu kvůli klesající ochotě riskovat.

READ  Varianta Omicron B.1.1.529 se šíří po celém světě: Zde je to, co víme

Index MSCI Emerging Markets klesl o 1,5% na nejnižší úroveň za více než sedm týdnů. Akcie v těžké váze v Číně a Hongkongu byly hromadně rozprodávány poté, co vláda nařídila stažení aplikace Didi Global z obchodů s mobilními aplikacemi a pokutu velkým technologickým společnostem.

Tencent a Alibaba Group, druhý a třetí největší rozvíjející se podíl na trhu, klesly každý o více než 4%, zatímco hongkongské akcie technologického majitele Baidu poklesly o 4,5%.

Poklesly také v Evropě, na Středním východě a v Africe, přičemž poklesy vedly k akciím v Jihoafrické republice s poklesem o 1,5%. Akcie technologické společnosti Naspers Ltd, která vlastní velký podíl ve společnosti Tencent, klesly o 2,5%.

Ve střední Evropě klesl polský zlotý vůči euru o 0,2% před dnešním zasedáním centrální banky. Očekává se, že banka udrží úrokové sazby těsně nad nulou, na rozdíl od svých protějšků v Maďarsku a České republice, které sazby v poslední době začaly zvyšovat.

Ztráty v maďarském forintu se zmírnily poté, co silnější než očekávaná inflace podpořila případ přísnější měnové politiky.

GRAPHIC o výkonnosti devizových trhů na rozvíjejících se trzích v roce 2021 viz tmsnrt.rs/2egbfVh GRAPHIC o výkonu indexu MSCI Emerging Index v roce 2021 viz tmsnrt.rs/2OusNdX

Nejdůležitější zprávy na rozvíjejících se trzích

Zpráva o trhu ve střední Evropě viz

Zpráva o tureckém trhu viz

Zpráva o ruském trhu viz

(cover by Ambar Warrick) Editing by Raisa Kasulowski

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *