Rozdíly ohledně Ukrajiny se vyjasňují při setkání polských, maďarských, českých a slovenských premiérů

Rozdíly ohledně Ukrajiny se vyjasňují při setkání polských, maďarských, českých a slovenských premiérů

Rozdělení mezi Visegrádskou čtyřkou (V4) – Polsko, Maďarsko, Česká republika a Slovensko – bylo dnes na summitu skupiny v Praze jasně k vidění, přičemž někteří naznačovali, že setkání by se dalo lépe popsat jako V2+V2.

Polští a čeští premiéři Donald Tusk a Petr Fiala vyzvali Západ, aby pokračoval ve vojenské podpoře Ukrajině. Ale jejich maďarští a slovenští protějšky Viktor Orbán a Robert Figo tvrdili, že by to prodloužilo konflikt a místo toho by měl být silnější tlak na mír.

„Můžeme poslat zbraně, peníze a vybavení na Ukrajinu, ale za dva roky budeme stále na stejném místě, jen s dalšími desítkami tisíc obětí na každé straně,“ řekl Figo na společné tiskové konferenci. Čtyři lídři, citovala Polská tisková agentura (PAP).

„Konflikt na Ukrajině nelze vyřešit ozbrojenými prostředky,“ argumentoval. „Příměří umožňuje zahájení mírových rozhovorů… EU musí mít svůj vlastní mírový plán a pokusit se ukončit vojenské operace… Respektuji nezávislost Ukrajiny, ale připomínám, že jak Ukrajina, tak Rusko potřebují bezpečnostní záruky.“

Tyto komentáře vyvolaly odpověď Tuska. „Roberte, hádej, kde by byla hranice mezi Ruskem a Ukrajinou bez naší pomoci,“ řekl podle agentury Bloomberg. „Myslím, že je to velmi zajímavá otázka.“

„Není prostor pro neutralitu… není prostor pro vyjednávání, pokud jde o rozhodování o tom, kdo je obětí a kdo je agresor,“ dodal Tusk a upřesnil, že cílem Polska je „napomáhat vojenskému úsilí Ukrajiny“.

Tuskův postoj podle PAP zopakoval i Fiala, který řekl, že „nevěří, že pacifistické deklarace jsou správným řešením“. „Musíme bojovat za mír, ukázat sílu a nepodřídit se agresorům, protože to je jediný způsob, jak zajistit naši bezpečnost, jediný způsob, jak dosáhnout trvalého míru.“

READ  Česká republika porazila Německo 2: 0 a vyhrála skupinu B Světového poháru Zprávy, sport, práce

Orbán mezitím podpořil Ficovu pozici. „Válku nelze ukončit žádným jiným způsobem…[than] S mírovými rozhovory,“ poznamenal.

„Otázkou je, zda mají boje pokračovat, nebo má cenu zahájit mírová jednání hned? Maďaři věří, že čím dříve začneme vyjednávat o podmínkách příměří a míru, tím lépe.“

„Někteří lidé vidí tento konflikt přes ukrajinské brýle, ale Maďarsko to vidí přes maďarské brýle,“ dodal, jak cituje televizní stanice RMF.

Lídři však vyzdvihli i oblasti, kde se shodují.

Orbán poznamenal, že ruská agrese proti Ukrajině porušila mezinárodní právo, a řekl, že země Visegrádu „souhlasí s pomocí Ukrajině“. Ale on i Fico trvali na tom, že jejich země jsou připraveny poskytnout humanitární pomoc – i když ne vojenskou.

Tusk řekl, že setkání ho zanechalo „středně optimistický“. Poznamenal, že navzdory jejich „odlišným přístupům jsme hovořili o tom, jak můžeme spolupracovat pro Ukrajinu, která je pod ruským útokem. Myslím, že po tomto dialogu můžeme vytvořit takové společné dílo, alespoň po částech, abychom Ukrajině pomohli.

Polský premiér také poznamenal, že kromě otázky Ukrajiny mají tyto čtyři země i nadále společné zájmy a spolupráci v oblastech, jako je energetická politika a infrastruktura.

Orbán podobně prohlásil: „Dnešní setkání mi umožnilo uvědomit si, že Visegrád je živý a aktivní a že dokážeme přijmout naše neshody. Maďarsko je připraveno v této spolupráci pokračovat. Fiala také řekl, že se Kvartetu „v některých otázkách podařilo najít shodu“.

READ  Česká republika vs Faerské ostrovy předpovědi a tipy na sázení

Rozdíly se však opět ukázaly po summitu V4. Tusk se setkal se současným českým prezidentem Petrem Pavlem, který podporoval vojenskou pomoc Ukrajině, a na sociálních sítích napsal, že „je dobré mít v Evropě spojence, jako jsou Češi“.

Naproti tomu Orbán a Fico se setkali s Pavlovými předchůdci ve funkci prezidenta Milošem Zemanem a Václavem Klausem, kteří byli oba vnímáni jako sympatizanti s Ruskem.


Zápisky z Polska provozuje malý redakční tým a vydává je nezávislá nezisková nadace financovaná z darů našich čtenářů. Bez vaší podpory bychom nemohli dělat to, co děláme.

Hlavní obrazový kredit: KPRP (níže CC BY-NC-ND 3.0 PL)

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *