Rovníková Guinea uzavírá své velvyslanectví v Londýně

Rovníkový guinejský prezident Teodoro Obiang Nguema Mbasogo se účastní plenárního zasedání Pařížského mírového fóra ve Francii 12. listopadu 2019. Ludovic Marin / Pool prostřednictvím REUTERS

DAKAR (Reuters) – Rovníková Guinea uzavře svoji diplomatickou misi v Londýně, uvedl v pondělí ministr zahraničí poté, co Británie minulý týden uvalila na syna jejího prezidenta sankce za zpronevěru milionů dolarů.

„Prvním rozhodnutím generálního ředitele v Malabu je úplné uzavření naší diplomatické centrály v Londýně,“ uvedl ve státní televizi ministr zahraničí Simeon Oyono Esono.

„Rovníková Guinea nepřijme zásahy do vnitřních záležitostí země, což porušuje zásadu mezinárodního práva,“ uvedla Isuno.

Británie uvalila sankce na Teodora Obiang Manga, který je také viceprezidentem malé země v Guinejském zálivu, za zpronevěru milionů dolarů, které podle Londýna byly vynaloženy na luxusní sídla, soukromé tryskové letouny a rukavice ve výši 275 000 dolarů, které nosil Michael Jackson. Přečtěte si více

Ministerstvo zahraničí Rovníkové Guineje v pátek uvedlo, že sankce proti Mangehovi byly uvaleny nezákonně a nikdy v Británii neinvestoval ani nebyl souzen.

„Bezdůvodné sankce uvalené britskou vládou jsou odůvodněny manipulacemi, lžemi a nenávistnými iniciativami, které propagují některé nevládní organizace proti dobrému obrazu Rovníkové Guineje,“ uvádí se v prohlášení.

Británie minulý týden uvedla, že uvalí na Mango zmrazení aktiv a zákaz cestování, aby se zajistilo, že nebude moci převádět peníze přes britské banky nebo vstoupit do země.

Mangeův otec, prezident Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, vládl Rovníkové Guineji od doby, kdy se v roce 1979, 11 let po získání nezávislosti od Španělska, chopil moci pučem.

Využívání ropných rezerv v zemi v posledních několika desetiletích výrazně zvětšilo velikost jejího hospodářství. Více než 76% populace však podle údajů Světové banky stále žije v chudobě.

READ  Exploze v Ghaně: Celé město bylo srovnáno se zemí po havárii náklaďáku s výbušninami

(Zpráva Pat Felixe) Autor: Cooper Invin Úpravy: Giles Elgood

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *