Rover VIPER NASA přistává v Noble Crater na Měsíci

Animace ukazující, kde VIPER přistál na Měsíci.
GIF: NASA / Gizmodo

Po dlouhém zvažování si NASA vybrala pro svou nadcházející misi Artemis rover zajímavé místo: drsný okraj impaktního kráteru poblíž jižního pólu Měsíce.

The Vyšetřování těkavých materiálů při průzkumu putovních pólů (VIPER) bude vysazeno ze západního okraje kráteru Nobile, NASA oznámit pondělí. Tento starověký kráter se nachází poblíž jižního pólu Měsíce a je to velmi tmavé, studené a zastíněné místo, které umožňuje zachování vodního ledu. VIPER bude muset v této plánované 100denní misi na Měsíc naplánované na listopad 2023 přežít nízké teploty v tomto místě.

Měsíční jižní pól patří ve skutečnosti mezi nejchladnější místa ve sluneční soustavě. Žádná vesmírná agentura se tam nepokusila přistát a byla zkoumána pouze z dálky. Důkazy naznačují přítomnost vodního ledu v smysluplné veličiny V antarktických oblastech se skrývají ve stinných jámách a chladných pastech. Zasláním VIPER do kráteru Nobile NASA doufá, že odhalí známky tohoto ledu a dalších zdrojů, a to jak na povrchu Měsíce, tak pod ním.

„Data zpětné vazby VIPER poskytnou lunárním vědcům po celém světě lepší pohled na původ, vývoj a historii kosmického měsíce a také pomohou informovat o budoucích misích Artemis na Měsíc i mimo něj tím, že nám umožní lépe porozumět lunárnímu prostředí v budoucnost tím, že nám umožní v budoucnosti lépe porozumět lunárnímu prostředí, “řekl Thomas Zurbuchen, zástupce ředitele pro vědu v sídle NASA, v prohlášení:„ Tyto dříve neprobádané oblasti jsou vzdáleny stovky tisíc mil. “

Celkový obrázek je, že NASA chce vytvořit globální mapu zdrojů a být schopna předpovědět, kde budou podobné zdroje umístěny jinde na Měsíci. Tyto informace budou užitečné pro budoucí mise s posádkou na měsíční povrch a zároveň podpoří cíl NASA vytvořit dlouhodobou cestu na povrchu měsíce. Mise VIPER ve výši 433,5 milionu USD by také mohla připravit cestu pro budoucí úsilí o povrchovou těžbu.

VIPER koncepční obrázek.

VIPER koncepční obrázek.
obrázek: NASA Ames / Daniel Rutter

VIPER bude vypuštěn na palubu rakety SpaceX Falcon Heavy a bude doručen na měsíční povrch pomocí Astrobotic Griffin Lander. Očekává se, že plavidlo o délce 8 m (2,5 m) bude v průběhu mise cestovat 10 až 15 mil (16 až 24 km) a během této doby prozkoumá oblast 93 čtverečních kilometrů. ).

Kráter Nobile nabízí přístupný terén a řadu okolních lokalit, které stojí za vědecký průzkum, včetně sady malých, zastíněných kráterů, které bude VIPER moci prozkoumat pomocí svých světlometů-první pro vozidlo mimo svět. Čtyřkolový rover je také vybaven pokročilým systémem odpružení, který mu pomáhá pohybovat se i po nejjemnějších půdách. Několik spektrometrů a vrtací kladivo umožní Weberovo vědecké úsilí.

Vizualizujte data zobrazující hornatou oblast západně od kráteru Nobile.

Vizualizujte data zobrazující hornatou oblast západně od kráteru Nobile.
obrázek: NASA

Tato hornatá oblast nabízí mnoho trvale zastíněných oblastí, ale také oblastí vystavených slunci. Tyto osvětlené oblasti budou kritické, protože VIPER bude využívat své solární panely k dobíjení a udržování tepla – další faktor při výběru kráteru Nobile.

Současný plán je, aby VIPER navštívil šest různých vědecky zajímavých míst s „extra úsporou času“, uvádí NASA. Vzorky budou odebrány nejméně ze tří různých vrtných míst a odebrány z různých hloubek a teplot. Mise by mohla poskytnout pohled na to, jak Měsíc získával zmrzlou vodu a další zdroje, jak jej v průběhu času uchovat a jak moc prosakuje do vesmíru.

více: Novinky Big Moon pro NASA: Všude je voda.

READ  Brání kardio jako jogging a HIIT budování svalů?

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.