Rover NASA pro lov kamenů odhaluje geologii úžasného kráteru Marsu

Napsal Will Dunham

WASHINGTON (Reuters) – Vzorky jádra vykopané sondou NASA Mars rover odhalily geologii kráteru, o němž vědci před miliardami let předpokládají, že v něm byl mikrobiální život, včetně překvapení o povaze tamních hornin.

Vzorky získané šestikolovým robotickým roverem o velikosti auta a uložené pro budoucí přepravu zpět na Zemi pro další studium ukázaly, že horniny ze čtyř míst v kráteru Jezero jsou vyvřelé – vytvořené chladícím magmatem. Skály také nesly důkaz o změně vystavením vodě, což je další známka toho, že studená, suchá planeta Mars je dlouho teplá a vlhká.

Vědci se domnívali, že hornina, která vznikla téměř před 3,5 miliardami let, mohla být sedimentární, vytvořená jako bahno a písek usazené na dně jezera.

„Ve skutečnosti jsme nenašli žádný důkaz sedimentárních hornin, kde rover prozkoumával dno kráteru, přestože víme, že kráter obsahoval jezero a že sedimenty byly uloženy,“ řekl Kenneth, geochemik z Caltechu. Sedimentární erodoval.“ Farley, hlavní autor jedné ze čtyř studií publikovaných v časopisech Science a Science Advances popisující geologii kráteru.

Perseverance dosáhla Marsu v únoru 2021 a od té doby je zaneprázdněna prací v kráteru Jezero pomocí řady nástrojů, zatímco vědci zkoumají, zda nejbližší sousedé Země mají podmínky příznivé pro život.

Shromažďuje vzorky hornin o velikosti křídy na tabuli v malých zkumavkách, které mají být v roce 2033 vyzvednuty kosmickou lodí, a přivést je na Zemi k dalšímu zkoumání včetně biomarkerů – indikátorů života.

Kráter Jezero je 28 mil (45 km) široký a nachází se severně od marťanského rovníku. Zdá se, že tato oblast byla kdysi bohatá na vodu a byla domovem říční delty s říčními kanály, které se táhnou přes stěnu kráteru a tvoří velké jezero. Vědci se domnívají, že kráter mohl skrývat mikrobiální život, s důkazy pravděpodobně v jezerním dně nebo ve skalách na pláži.

READ  Nejstarší lidské stopy v Severní Americe byly nalezeny v Novém Mexiku

Perseverance nyní sbírá vzorky v oblasti delty.

V kráteru sopky byly nalezeny vyvřelé horniny, které reagují s vodou, což má za následek tvorbu nových minerálů a usazování solí, i když se zdá, že tato voda byla buď v malém množství nebo po dlouhou dobu vůbec neexistovala – pravděpodobně podzemní voda . Přítomnost vody naznačuje, že to mohlo být v té době obyvatelné prostředí, uvedli vědci.

„Shromáždili jsme vzorky, které budou vráceny na Zemi, a měly by poskytnout důležitý důkaz o tom, jaké druhy, pokud vůbec nějaké, organismy, které obývaly pozemské horniny kráteru Jezero, když interagovaly s vodou,“ řekl Yang Liu, planetární vzorkovač v NASA. JPL a hlavní autor jedné ze studií.

Čtyři vzorky byly vykopány ze dvou oblastí, jedné zvané Sita a druhé Moaz. Zdá se, že skála Sittah vznikla pod zemí pomalým ochlazováním tlusté desky magmatu. Skály Maaz se mohly ochladit relativně rychleji v horní vrstvě podzemního magmatu nebo po erupci sopečného povrchu. Ať tak či onak, jakékoli skalní podloží, které pokrývalo tyto oblasti, bylo od té doby erodováno, ať už vodou nebo větrem.

Vzorky setahů byly hrubozrnné vyvřelé horniny obsahující minerál olivín, řekl Liu s tím, že tři marťanské meteority nalezené na Zemi mají stejné složení.

Zkoumání vzorků nalezených na Zemi může odhalit historii vzniku horniny a poskytnout definitivnější odpověď, zda na Marsu byla kapalná voda. Tekutá voda je nezbytným prvkem pro život.

„Pochopení, kdy a na jak dlouho klimatické podmínky na Marsu umožnily usadit se kapalné vodě, je ústředním bodem větších otázek, které se snažíme řešit prostřednictvím této mise a návratu vzorků – o tom, zda a kdy může život jednou provždy, geochemik a Spoluautor studie David řekl Schuster z Kalifornské univerzity v Berkeley: „Bylo to na Marsu velmi brzy, před miliardami let.“

READ  Uvádění speciální teorie relativity do praxe

(Zpráva Will Dunhamk; Střih Rosalba O’Brien)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.