Ropné tankery stojí u Turecka ve frontě, protože nastupuje cenový strop ruské ropy – Financial Times

(Reuters) – Ropné tankery vytvořily dopravní zácpu u tureckého pobřeží první den Západem stanoveného cenového stropu pro ruskou ropu, informoval v pondělí list Financial Times, přičemž Ankara trvala na novém dokladu o pojištění pro všechna plavidla.

Asi 19 ropných tankerů čeká v pondělí na překročení tureckých vod, uvádí zpráva s odkazem na lodní makléře, obchodníky s ropou a satelitní sledovací služby.

Tento týden vstoupil v platnost cenový strop 60 dolarů za barel, který uvalila Skupina sedmi národů, Austrálie a 27 zemí Evropské unie na námořní ruskou ropu, což je poslední západní opatření k potrestání Moskvy za její invazi na Ukrajinu.

Dohoda umožňuje přepravu ruské ropy do cizích zemí pomocí tankerů zemí Skupiny sedm, členských států Evropské unie, pojišťoven a úvěrových institucí pouze v případě, že je zásilka nakupována u stropu nebo pod stropem.

Rusko v pondělí uvedlo, že omezení cen ropy ze strany Západu by destabilizovalo globální energetické trhy, ale neovlivnilo by jeho schopnost udržet to, co nazývá svou „zvláštní vojenskou operací“ na Ukrajině.

Podle zprávy Financial Times čtyři manažeři ropného průmyslu uvedli, že Turecko ve světle opatření požádalo o nový doklad o plném pojistném krytí pro všechna plavidla plující jeho průlivem.

Turecké ministerstvo dopravy a infrastruktury okamžitě neodpovědělo na žádost agentury Reuters o komentář.

Lodě zakotvily poblíž Bosporu a Dardanel, dvou průlivů, které spojují ruské černomořské přístavy s mezinárodními trhy.

Zpráva citovala lodního makléře, který si nepřál být jmenován, a uvedl, že první tanker dorazil 29. listopadu a od té doby čeká.

Další zprávy Bharat Govind Gautam v Bengaluru; Střih Sandra Mahler a Jean Harvey

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *