Rolls-Royce posílá do Česka jadernou technologii. Věda | zprávy

Britský strojírenský gigant Rolls-Royce se chystá proměnit Spojené království ve významného vývozce energie s plány na umístění svých revolučních jaderných elektráren v České republice ve 30. letech 20. století. Jeho vize do budoucna nemůže být vzdálenější dnešní situaci. National Grid již letos v zimě varoval, že Británie možná nebude schopna zvýšit dovoz energie z Evropy. Ale hlavní odvětví výroby luxusních automobilů a leteckých motorů nyní hledí na pozitivnější budoucnost. Představuje scénář, který zahrnuje, že Británie vyváží malé modulární (nebo jaderné) reaktory (SMR) a bude na vrcholu své hry.

Ty budou vyrábět energii zcela novým způsobem a lze je poslat až do východní Evropy. Existují také plány na zahájení jejich výstavby ve Spojeném království, což generální ředitel Rolls-Royce SMR Tom Samson řekl, že je to skvělá příležitost k „exportu naší britské technologie“.

Řekl: „Existuje významná příležitost exportovat naši britskou technologii do České republiky a širšího regionu, abychom podpořili jejich nízkouhlíkové energetické aspirace. Rolls-Royce SMR vyvinul továrně postavenou elektrárnu, která může poskytovat čistou a dostupnou elektřinu pro generace, které přijdou.

„Česká republika má silné jaderné dědictví a spojením dovedností a odborných znalostí obou zemí můžeme najít způsob, jak to spojit.“

Na rozdíl od tradičních jaderných elektráren, které jsou velké, drahé a jejich výstavba trvá dlouho, mají SMR velikost dvou fotbalových hřišť a lze je rychle rozmístit. Navzdory své malé velikosti si však za své peníze přibalí spoustu peněz a jsou schopny napájet asi půl milionu domácností na reaktor.

Tento energetický výstup je přibližně jedna pětina až jedna třetina velkých tradičních reaktorů v Hinckley Point C, probíhající projekt v Somersetu.

Vláda dala najevo svou důvěru v iniciativu Rolls-Royce a investuje 210 milionů liber do rozvoje inovací.

READ  Kanada vs Česká republika v přímém přenosu juniorského mistrovství IIHF

V rozhovoru pro Express.co.uk dříve Kwasi Kwarteng, tehdejší obchodní tajemník, krátce před svým krátkým, ale katastrofálním působením jako kancléřka pod vedením Liz Trussové, řekl: „Ve spojení s obrovským množstvím větrné a solární energie na moři jsme absolutně připraveni poskytnout Velká Británie bude v nadcházejících desetiletích velká čistá vlna. Proměňte se ve vývozce energie a bude to obrovská změna v bohatství.

Podporou raného vývoje technologie Rolls-Royce SMR můžeme nejen zvýšit produkci britských produktů, vytvořit nové duševní vlastnictví a oživit místní dodavatelské řetězce, ale také umístit naši zemi jako hlavního vývozce jaderné technologie s puncem Spojeného království. .

Čtěte také: Tajemné otisky prstů v historickém příkopu v Cruel Research Center

„Jako nedávný ministr energetiky chápu důležitou roli, kterou mohou hrát malé modulární reaktory při zlepšování energetické bezpečnosti.“

Pokud by tyto inovace byly zavedeny nyní, mohly by Spojenému království pomoci vyhnout se „nejhoršímu scénáři“ plánovaných výpadků, které by zahrnovaly tři hodiny organizovaných výpadků, pokud bude národní síť nucena vyrovnat síť.

Ve středu National Grid s odvoláním na „těsné dodávky“ nařídila tři uhelné elektrárny, aby potřetí během týdne zapálily, což je jeden z jejích provozních nástrojů k zajištění dodávek elektřiny do domácností.

V reakci na to Tom Greatrex, výkonný ředitel Asociace jaderného průmyslu, řekl: „Nastal čas pro bezpečnost našich dodávek elektřiny. Neustálá varování před omezenými zásobami, rozsah dovozu energie a naléhavá opatření, která je třeba přijmout, dokazují, že nemůžete dosáhnout pobřežní energetické bezpečnosti.

„Pro dlouhodobou energetickou bezpečnost musíme naléhavě naplánovat novou jadernou energii, která zajistí bezpečnou, spolehlivou a čistou elektřinu pro budoucnost. Pokud se nám to nepodařilo před generací, jsme v této stále nejistější pozici a opakujeme chyby minulosti, variabilita některých zdrojů energie a Spojené království je více vystaveno kolísání špinavých cen fosilních paliv.

READ  2022 Česká republika výsledky WorldSBK

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *