Roční inflace v celé eurozóně vyvrcholí v roce 2022 na 7,6 %.

Roční inflace v celé eurozóně vyvrcholí v roce 2022 na 7,6 %.

Inflace v celé EU zůstane po zbytek roku neobvykle vysoká a udrží domácnosti a podniky pod dlouhodobým finančním tlakem.

Poslední ekonomická prognóza Evropské komise nabízí pesimistický pohled na budoucí časy: ceny v eurozóně v roce 2022 porostou v průměru o 7,6 %, zatímco celá Evropská unie zaznamená silnější růst o 8,3 %.

Inflace v roce 2023 odezní, ale stále je znepokojivě vysoká: 4 % v eurozóně a 4,6 % v bloku. Toto číslo zdvojnásobuje cíl 2 % stanovený Evropskou centrální bankou (ECB).

Očekává se, že devět členských zemí EU – Estonsko, Lotyšsko, Litva, Slovensko, Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Polsko a Rumunsko – zakončí rok s dvoucifernými inflačními rekordy, nejhůře na tom jsou pobaltské státy. Zasáhne.

Evropská komise zároveň revidovala své odhady růstu směrem dolů: nyní se očekává, že eurozóna bude expandovat tempem 2,6 % v roce 2022 a necelých 1,4 % v roce 2023.

EU zaznamená podobně mírné zisky: 2,7 % v roce 2022 a 1,5 % v roce 2023.

Aktualizace téměř na polovinu snižuje 4% tempo růstu pro rok 2022, které bylo předpovězeno v zimě, než Rusko rozpoutalo celý rozsah Ukrajiny a otřáslo globální ekonomikou.

Německo, průmyslová velmoc bloku, letos poroste pouze o 1,4 %, zatímco Francie zaznamená růst o 2,4 %. Itálie poroste v roce 2022 o 2,9 %, ale v roce 2023 klesne na 0,9 %, což je nejnižší číslo v eurozóně.

Výbor uznává, že mnohá rizika poklesu, která se kdysi nad blokem rýsovala, mohou být nyní „realizována“, přičemž uvádí dopady války na trhy s energií a potravinami.

Jednatel upozornil, že rekordní míra inflace „narušuje kupní sílu“ občanů.

možná bouře

Plyn zůstává hnací silou rostoucího trendu: kdy Nizozemský převod majetkuJe to přední standard v Evropě, ceny vzrostly ze 71 EUR MWh na začátku února na 180 EUR v polovině července.

READ  Francie a Německo se hádají kvůli návrhu EU klasifikovat jadernou a plynovou energii jako „zelenou“

Evropská centrální banka již oznámeno Úrokové sazby za červenec stoupnou o 25 procentních bodů, další zvýšení se očekává v září, pravděpodobně v širším měřítku.

Banka hodlá vydělávat dražší peníze, aby zpomalila spotřebitelskou poptávku, a tím způsobila postupný pokles cen, ale strategie často zahrnuje útlum ekonomické aktivity.

Ve své nejnovější zprávě Komise obvinila přísnou čínskou politiku nešíření za pokračující narušení mezinárodních dodavatelských řetězců a trhů.

„Nevyprovokovaná ruská invaze na Ukrajinu nadále vyvolává šokové vlny v globální ekonomice,“ řekl ve čtvrtek komisař EU pro hospodářské záležitosti Paolo Gentiloni.

„Aby se Evropa mohla plavit v těchto neklidných vodách, musí prokázat vůdčí postavení třemi slovy, která definují naše politiky: solidarita, udržitelnost a bezpečnost.“

Nová předpověď přichází jen pár dní po Nord Stream 1, masivním plynovodu spojujícím Rusko a Německo, Byl zahájen 10denní plán údržbyproces, který se mnozí obávají, že Kreml využije k zastavení toku plynu na neurčito v reakci na západní sankce.

Úplné přerušení plynu téměř jistě uvrhne Evropskou unii do hluboké a bolestivé recese.

„Ve světle nedávných událostí se toto riziko stalo více než hypotetickým scénářem, na který se musíme připravit,“ řekl Gentiloni. „Takže bouře je možná, ale momentálně tam nejsme.“

Komisař uvedl, že celková ekonomická situace zůstává nejistá a je velmi závislá na vývoji války. Vysvětlil, že se očekává, že růst ve druhé polovině roku bude „slabý“ navzdory slibné letní turistice, která bude ku prospěchu zemím Jihu.

Investoři již ocenili rostoucí ekonomické potíže Evropy: tento týden euro dosáhl parity dolarů poprvé za 20 let.

Gentiloni odmítl jako „propagandistické“ spekulace, že sankce EU proti Rusku by měly být obviňovány z pochmurnějších ekonomických vyhlídek a ztráty hodnoty eura.

READ  Česká Sněmovna reprezentantů bude hlasovat pro zrušení imunity Papise před soudem za podvody v Evropské unii

„To absolutně není pravda,“ řekl. „Tyto ekonomické potíže pocházejí z ruské invaze a multiplikačního efektu, který má na již existující trendy.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *