Rishi Sunak, nový britský premiér, oddaluje ekonomický plán

Premiér Rishi Sunak, který se ujal nezáviděníhodného úkolu obnovit důvěryhodnost Británie na mezinárodních trzích, ve středu řekl, že odloží oznámení velkého ekonomického plánu o dva a půl týdne, protože hledá více času na správné rozhodnutí. rozhodnutí.“

Jeremy Hunt, ministr financí, doručí finanční výkaz 17. listopadu, nikoli v pondělí. Prohlášení má nastavit výdajovou a daňovou politiku v souladu se snižováním dluhové zátěže Británie. Doplní jej prognózy Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost, nezávislého vládního dohlížecího psa, který bude posuzovat dopady vládních politik na ekonomiku a veřejné finance.

„Je důležité dosáhnout správných rozhodnutí a je čas tato rozhodnutí potvrdit kabinetem,“ řekl Sunak ministrům svého kabinetu podle čtení z jeho prvního setkání s ministry ve středu ráno.

The 31. říjen byl dědictvím Z Krátké a turbulentní působení Liz Trussové ve funkci premiérky. Prohlášení o politice bylo stanoveno jako součást snahy o následné obnovení klidu na finančních trzích Paní Trussová plánuje snížit daně Dne 23. září vyvolávat nepokojecož vedlo k poklesu libry, vyšším výnosům státních dluhopisů a Intervence centrální banky.

Investoři fandili rychlému povýšení pana Sunaka na pozici předsedy vlády a Zrušte většinu zásad paní TrussovéTrhy nevyvedlo z míry zpoždění při vyhlášení politiky. Libra se obchoduje nad 1,15 dolaru a zotavuje své ztráty od zářijového fiskálního plánu a výnosy dluhopisů dramaticky klesly, což snižuje vládní výpůjční náklady.

Předchozí zkušenosti pana Sunaka s vedením britských veřejných financí jako poradce během pandemie a nenápadná varování V létě prezentoval rizika politiky paní Trussové a zdá se, že mu to přineslo určitou flexibilitu. Nabídl také jasnou přestávku od paní Trussové a rychle projevil respekt vůči institucím, jako je Úřad pro rozpočtovou odpovědnost a Bank of England.

Finanční výkaz však představuje výzvu pro začínající vládu pana Sunaka.

READ  Erupce sopky La Palma dnes: evakuace, možná tsunami a živé aktualizace

Pan Sunak spolu s panem Huntem z ministerstva financí budou muset najít rovnováhu mezi splněním tržní poptávky po přísné fiskální disciplíně, aniž by způsobili ekonomické škody. The Britská ekonomika Již zažívá zpomalení, s určitými náznaky stagnace, jako je např vysoká inflace Omezuje spotřebitelské výdaje.

Pan Hunt řekl, že dojde k „velmi obtížným“ rozhodnutím a požádal každé vládní oddělení, aby našlo způsoby, jak ušetřit peníze. Ekonomové varovali, že již tak napjaté administrativy mají jen malý prostor ke škrtům, zvláště když jsou tak vysoké požadavky na veřejné výdaje.

Vláda již plánuje utratit desítky miliard liber na ochranu domácností a podniků před rostoucími náklady na energie. Inflace nahlodává hodnotu minulých výdajových závazků, jejichž zvýšení je vláda pod tlakem. Zaměstnanci veřejného sektoru požadují vyšší mzdy, mnoho sektorů zvažuje stávku. NHS je přetížená a snaží se snížit počet nevyřízených případů. A Školy varují před zmenšujícími se finančními rezervami.

Tony Dunker, prezident Konfederace britského průmyslu. Úterý varoval před nebezpečím „smyčky smrti“ V britské ekonomice to připomíná éru úsporných opatření, která následovala po finanční krizi v roce 2008, kdy vládní škrty ve výdajích snížily produktivitu a hospodářský růst.

„Pokud dojde ke zvýšení daní a škrtům ve výdajích a není tam nic o růstu, země by mohla skončit v podobném cyklu agónie, kde se stačí každý rok vracet, abyste našli další zvýšení daní a další škrty ve výdajích, protože nemáte žádný růst“. Pan Dunker to řekl BBC.

Jedním z důsledků zpoždění fiskálního plánu je, že k němu dojde nyní po příštím zasedání Bank of England, které je naplánováno na 3.

Dřívější datum by úředníkům centrální banky umožnilo posoudit vládní politiku a poté určit, jak vysoké úrokové sazby by měly být, aby omezily inflaci. To bylo důležité, když existovala obava, že k tomu povede snížení daní paní Trussové Kromě inflačních tlaků v Britániitahání fiskální politiky opačným směrem než monetární politika, a Přinutí centrální banku prudce zvýšit úrokové sazby.

READ  Zombie řeka? Temže v Londýně, kdysi biologicky mrtvá, znovu ožila: NPR

Analytici však očekávají, že pan Sunak zaujme opatrnější přístup k fiskální politice, a obchodníci snížili svá očekávání, o kolik vyšší úrokové sazby jsou potřeba.

„Obnovená koordinace mezi měnovou a fiskální politikou by měla v konečném důsledku pomoci snížit inflační tlaky,“ napsal v poznámce Paul Hollingsworth, ekonom BNP Paribas. Analytici francouzské banky očekávají, že úrokové sazby na začátku příštího roku vyvrcholí na 4,5 procenta, což je pokles z nedávné předpovědi 5 procent. Centrální banka stanovila úrokové sazby na 2,25 procenta.

Ale je tu jedno upozornění: „současné“ zpřísnění fiskální a měnové politiky „ohrožuje prodloužené období ekonomické stagnace,“ dodal Hollingsworth.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.