Richard Sharpe odstupuje z funkce předsedy BBC kvůli zprávě o půjčce Borise Johnsona

Šéf BBC Richard Sharpe v pátek oznámil svou rezignaci po zveřejnění nezávislé zprávy, která dospěla k závěru, že porušil vládní pravidla tím, že nezveřejnil svou roli při pomoci tehdejšímu premiérovi Borisi Johnsonovi zajistit osobní půjčku.

Sharp se podílel na představení Johnsona bohatému sponzorovi, který nabídl záruku půjčky až 800 000 GBP (996 000 $) pro Johnsona, než byl Sharp jmenován v roce 2021.

Kritici tvrdí, že Sharpe pošramotil pověst BBC, jedné z předních světových zpravodajských organizací, a že jeho nabídka potenciálního mecenáše Johnsonovi před jeho jmenováním předsedou BBC byla střetem zájmů.

Boris Johnson říká „ruku na srdce“, že parlamentu o partigitově straně nelhal

Sharpe je bývalý bankéř Goldman Sachs a hlavní dárce Konzervativní strany. Již dříve odmítl rezignovat a popřel jakékoli pochybení. Své neoznámení své role v půjčce označil za neúmyslné.

Sharp řekl, že dal Sama Blytha, kanadského obchodního manažera a vzdáleného bratrance Johnsona, do kontaktu pouze se Simonem Casem, ministrem kabinetu a vysokým státním úředníkem.

„Doufám, že s výhodou zpětného pohledu, že tento potenciální střet zájmů je něco, o čem jsem uvažoval,“ uvedl Sharp v pátečním prohlášení. „Rád bych se ještě jednou omluvil za toto nedopatření – i když to bylo neúmyslné – a za rozptýlení, které tyto události způsobily BBC.“

Sharp zdůraznil, že nezávislá zpráva o této záležitosti, kterou předložil právní zástupce Adam Hepsteel, zjistila, že jeho role v půjčce byla „extrémně omezená“ a že neexistují žádné důkazy o tom, že by „sehrál jakoukoli roli při usnadňování, zprostředkování nebo financování půjčky pro bývalý premiér“.

Sharp zůstane předsedou BBC do června, kdy bude vybrán jeho nástupce.

Podle kritiků jsou škody značné.

READ  Kritizujte COP26 pro jeho nepřátelské menu

Generální tajemnice Národního svazu novinářů Michelle Stanistreetová uvedla, že Sharpe „se držel na své pozici prezidenta měsíce, zatímco všichni kolem jasně viděli, že jeho čas vypršel. Takže je samozřejmě úlevné a vhodné, že nyní konečně rezignoval. .“

Ed Davey, vůdce liberálních demokratů, řekl, že případ zatáhl BBC bahnem. Britové nebudou stát o nic jiného. Vše, čeho se konzervativní politici dotknou, se promění v chaos.“

Davey řekl, že Johnsonovi nikdy nemělo být dovoleno jmenovat Sharpa a že jeho nástupce, premiér Rishi Sunak, měl Sharpa vyhodit před měsícem.

Vůdkyně opoziční Labour Party Lucy Powellová řekla: „Toto porušení způsobilo nezměrné poškození pověsti BBC a vážně podkopalo její nezávislost v důsledku urážky a nepotismu konzervativců.“

Powell řekl, že Sunak potřebuje vytvořit „skutečně nezávislý a silný proces, který by nahradil Sharpa, aby pomohl obnovit vážnost BBC poté, co byla tak poskvrněna jeho vládou“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *