ŘíččččččÍččččččččččččččččččččččy následované Prahou podle indexu kvality života.

ŘíččččččÍččččččččččččččččččččččy následované Prahou podle indexu kvality života.


Říčany - zřícenina hradu (západně od hlavního náměstí) |  Foto: Lukas Kalista, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Pokud hledáte nejlepší místo k usazení v České republice, asi 16tisícové město východně od Prahy jsou Říčany, které jsou pravděpodobně vaší nejlepší volbou. Alespoň podle ročního indexu kvality života se v posledních pěti po sobě jdoucích letech drží na prvním místě.

Město má nejlepší přístup ke zdravotnickým službám, nejlepší životní prostředí a nejlepší přístup k pracovním místům v celé zemi, naznačuje index.

Praha se na letošním žebříčku umístila celkově na druhém místě, přičemž nejvýše se umístila v oblastech, jako je přístup ke službám, doprava, bezpečnost a aktivity. Bylo však hodnoceno jako jedno z nejhorších míst v zemi, pokud jde o dostupné bydlení.

Z více než 200 obcí analyzovaných v rámci indexu si největší česká města Praha a Brno a jejich okolí obecně vedly dobře.

Mezitím obce s nejhoršími výsledky na seznamu obecně pocházejí ze severozápadních a severovýchodních oblastí země.

Karviná - Důl Barbora (Důlní památník) |  Foto: Michal Klajban, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Těžební oblasti, jako je Garwina a většina sídel, jsou zvláště nízké, pokud jde o zdravotní a environmentální ukazatele, následované vzděláním a zaměstnaností. Polovina obcí z Ústeckého kraje zařazených do seznamu je totiž na 30. místě.

Oproti loňským výsledkům index ukázal, že některé obce postupují nejrychleji v Královéhradeckém kraji severovýchodně od Prahy. Z hlediska společenského života a dostupnosti služeb se nejlépe umístila města jako Nový Bydžov a Kostelec nad Orlicí.

READ  Česká republika dosud přijala více než 100 000 ukrajinských uprchlíků

Roční index se vytváří pomocí analýzy velkých dat k interpretaci statistik vládních a nezávislých agentur. Tato čísla jsou vyhodnocena podobně jako ty, které používá OECD a OSN ve svých indexech. Autoři však upozorňují, že k výsledkům je třeba přistupovat s dalším kontextem. Některé obce se například mohou umisťovat na nižších příčkách z hlediska dostupnosti lékáren, ale pokud jsou blízko velkých měst, mohou jejich obyvatelé využít výhodných dopravních možností a cestovat rychleji než odlehlé oblasti.

Celý seznam najdete v angličtině zde: https://www.obcevdatech.cz/en/


You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *