Rezignace Borise Johnsona odstartovala závod o jeho nahrazení ve funkci britského premiéra

Britský premiér Boris Johnson odchází poté, co učinil prohlášení v Downing Street v Londýně, Británie, 7. července 2022.

Peter Nichols | Reuters

LONDÝN – Závod o nahrazení odcházejícího britského premiéra Borise Johnsona je otevřený.

Johnson Odstoupil Jako vůdce Konzervativní strany ve čtvrtek nakonec podlehl masivnímu politickému tlaku po bezprecedentním přívalu vládních rezignací a vládních rebelií.

„To jsou čárky,“ řekl Johnson, když promluvil k britskému publiku před Downing Street. Dodal, že je „smutný, že se vzdal nejlepší práce na světě“ a uznal, že „nikdo není v politice ani zdaleka nepostradatelný“.

Osmapadesátiletý bývalý londýnský starosta uvedl, že plánuje zůstat jako dočasný premiér, dokud bude vybrán jeho nástupce, a odmítl výzvy z celého politického spektra – včetně některých z jeho vlastní strany -, aby okamžitě odešel.

Johnsonovi kritici trvali na tom, že by měl být co nejrychleji odstraněn, přičemž roli správce mezitím převzal vicepremiér Dominic Raab. Jiní konzervativní poslanci však trvají na tom, že nahrazení Johnsona by mohlo vést k větší nestabilitě, a tvrdí, že Johnson by měl zůstat ve funkci přes léto.

Harmonogram soutěže o vedení konzervativců má být potvrzen příští týden, přičemž nový premiér by měl být jmenován do září.

kdo bude kandidovat?

Zdá se, že soutěž o nástupce Johnsona ve funkci lídra začala ještě předtím, než byla potvrzena jeho rezignace, přičemž generální prokurátorka Suella Bravermanová ve středu večer mnohé překvapila tím, že oznámila svůj záměr kandidovat.

Očekává se, že až 10 kandidátů hodí klobouk do ringu, i když v tuto chvíli neexistuje žádný jasný jezdec, který by Johnsona nahradil.

Tom Tugendhat, předseda kritického zahraničního výboru a prominentní kritik Johnsona, zahájil v pátek v r. Daily Telegraph. Tugendhat, bývalý voják, řekl, že doufal, že jako premiér na výzvu odpoví „novou energií a nápady“ pro vládu.

Mezi další potenciální kandidáty patří bývalý ministr zdravotnictví Sajid Javid, ministr financí Nazim Zahawi, bývalý ministr financí Rishi Sunak, ministryně zahraničí Liz Truss, bývalý ministr zahraničí Jeremy Hunt, bývalý ministr pro urovnání sporů Michael Gove, ministryně mezinárodního obchodu Penny Mordaunt a ministryně zahraničí Obrana Ben Wallace. Dokonce i Brexitová skupina Steve Baker.

Politologové se domnívají, že většina z nich své kampaně tajně plánuje několik týdnů.

Britský ministr obrany Ben Wallace.

Ian Forsyth | Getty Images Novinky | Getty Images

Překvapivý průzkum YouGov, který se zeptal 716 členů Konzervativní strany, kteří by chtěli následovat Johnsona, zjistil, že Wallace a Mordaunt vyšli z krku, přičemž 13 % dotázaných podpořilo každého, resp. Sunak následoval s 10 % a převody na 8 %.

Nicméně stojí za zmínku, že samostatný průzkum YouGov porovnávající jednotlivé kandidáty ukázal, že Wallace byl mezi členy Konzervativní strany jasným favoritem na to, aby se stal příštím lídrem strany.

Jak to funguje?

Vůdce strany nejprve volí konzervativní poslanci a poté o něm hlasují členové Konzervativní strany.

Aby se kandidát stal lídrem příští strany, musí mít kandidáti druhého navrhovatele a určitý počet příznivců. Tyto podmínky jsou navrženy tak, aby zabránily příliš dlouhému seznamu. Jakmile budou známí kandidáti, 358 konzervativních poslanců je sníží na dva v sérii hlasů.

Jonathan Portes, profesor ekonomie a veřejné politiky na King’s College London, zpochybnil smysl systému.

„Myslím, že vnucovat zemi za týden nebo dva smíšeného premiéra nedává zvlášť smysl,“ řekl v pátek v rozhovoru pro „Squawk Box Europe“ CNBC.

„Samozřejmě byste mohli uvést širší argument, že jen nechat 100 000 bílých mužů a mužů středního věku nebo vysloužilých konzervativních členů rozhodovat o tom, kdo je hlavním ministrem země, není zvlášť dobrý systém a nepřináší nám zvlášť dobré výsledky v nedávná minulost.“

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová odjíždí na konci zasedání vlády v Downing Street v Londýně 5. července 2022.

Justin Thales | Afp | Getty Images

Pokud jde o potenciální politiku budoucího vůdce, Mujtaba Rahman, výkonný ředitel pro Evropu v oblasti politického poradenství Eurasia Group, řekl, že věří, že kandidáti pravděpodobně dodrží sliby z manifestu Konzervativní strany pro rok 2019. Patří mezi ně vyvážení denních výdajů a příjmů – s půjčkami povolenými pouze na kapitálové projekty Dluh se do konce pětiletého funkčního období parlamentu snižuje.

„V praxi to bude obtížné a kandidáti budou nuceni zvýšit výdaje, zejména na obranu, což je ve straně oblíbený závazek kvůli nové hrozbě, kterou představuje Rusko,“ řekl Abdurrahman.

„Politika samotné Ukrajiny se po Johnsonově odchodu nezmění; jeho nástupce bude chtít zůstat nejsilnějším spojencem země. Spojené království bude i nadále vystupovat proti ‚špatnému míru‘, který umožňuje Vladimiru Putinovi udržet si své územní zisky na Krymu a Donbasu, ale v dobrém stavu,“ dodal. Tajně, že „nemohou být o nic víc Ukrajinci než Ukrajina“ a akceptují, že se nechají vést touhami Volodymyra Zelenského.

Co na to opozice?

Předseda britské opoziční Labouristické strany Keir Starmer opakovaně vyzval Johnsona, aby odstoupil, obvinil Konzervativní stranu z „propadu chaosu“ a kritizoval Johnsona kvůli tzv.Brána stranySkandál a nemluvení pravdy.

Rahman ze skupiny Eurasia uvedl, že Labouristická strana bude pravděpodobně vývoj sledovat se znepokojením.

„Zvláštní obava labouristů je, že nového premiéra voliči přivítají s úlevou, užije si líbánky a umožní konzervativcům podkopat průměrný šestibodový náskok labouristů v průzkumech veřejného mínění,“ řekl Abdul Rahman.

„Starmerovo selhání při vybudování většího polštáře, zatímco Konzervativní strana byla ve zmatku za Johnsona, by ho mohla znovu pronásledovat. Nový vůdce země se však ujme vlády během ekonomické krize, která poškozuje miliony voličů. To umožní labouristům zažít silné časy.“ Za zprávu Změna po 14 letech vlády Konzervativní strany do všeobecných voleb v roce 2024.“

READ  Novozélandské případy koronavirů skáčou s bitvami typu delta

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.