Renata Voráková se připojila k Novaku Djokovičovi v imigrační detenci před Australian Open

Úřady v pátek potvrdily, že se česká tenistka připojila k Novaku Djokovičovi v imigračním záchytném středisku poté, co jí bylo zrušeno vízum.

Renata Vuraková byla zatčena poté, co jí představitelé australských pohraničních sil řekli, aby opustila zemi. Čeští představitelé žádají vysvětlení situace, Voráková se ale rozhodla opustit Austrálii.

„Můžeme potvrdit, že česká tenistka Renata Voráková je držena ve stejné vazbě jako Djokovič s několika dalšími hráči,“ uvedlo české ministerstvo zahraničí v prohlášení. „Podali jsme prostřednictvím naší ambasády v Canbeře protestní nótu a žádáme o objasnění situace. Renata Vouráková se však rozhodla z turnaje odstoupit kvůli omezeným tréninkovým možnostem a opustit Austrálii.“

Asijská fotbalová konfederace v pátek pozdě večer potvrdila, že po dalším vyšetřování vízového statusu dalších dvou lidí spojených s Australian Open jeden dobrovolně opustil zemi a druhý byl převezen do imigračního záchytného centra, kde čekal na deportaci. Asijská fotbalová konfederace uvedla, že nebude komentovat ani jednu osobu.

Být ve vazbě je „jako v akčním filmu,“ řekla Voráčová českému zpravodajskému serveru idnes.cz v rozhovoru zveřejněném v pátek.

„Nemůžu říct, že na mě byli zlí,“ odpověděla Vuraková na dotaz úřadů ohledně jejího výslechu. „Ale nebyl jsem připravený na to, jak to všechno probíhalo. Připadal jsem si jako v akčním filmu.“

Mezitím by Djokovič mohl zůstat přes víkend ve vazbě, protože jeho případ pro lékařskou výjimku z přísných australských pravidel očkování proti COVID-19 byl odložen na pondělí. Djokovič (34) neprozradil, zda byl očkován proti koronaviru.

Djokovič tak musel strávit pravoslavné Vánoce v hotelu Park – který se používá k ubytování uprchlíků a žadatelů o azyl poblíž centra Melbourne – a přijímat hovory ze Srbska, včetně jeho rodičů a prezidenta, v naději, že posílí jeho morálku. Kněz ze srbského pravoslavného kostela Nejsvětější Trojice v Melbourne požádal imigrační úřady o povolení k návštěvě devítinásobného vítěze Australian Open.

READ  Danny Ward: Držitel Leicester City podepisuje nové dohody s Foxes do roku 2025 | fotbalové novinky

Děkan kostela Milorad Lockard pro Australian Broadcasting Corporation řekl: „Vánoce jsou bohaté na zvyky a tradice a je velmi důležité mít návštěvu kněze. Všechno na této události je strašné. Zatčení… nepředstavitelné.“

Djokovičovi příznivci se shromáždili před hotelem Park, mávali vlajkami a transparenty. Smísili se s obránci lidských práv, kteří tam byli spíše proto, aby upozornili na neutěšenou situaci jiných lidí déle ve vazbě, z nichž mnozí si dlouho stěžovali na své životní podmínky a vystavení koronaviru během pandemie.

Stovky Djokovičových příznivců se v pátek také sešly na shromáždění v centru Bělehradu.

Djokovič vyjádřil svou vděčnost svým příznivcům v příběhu na Instagramu a napsal: „Děkuji lidem po celém světě za vaši trvalou podporu. Cítím to a velmi si toho vážím.“

Jelena Djokovic také zveřejnila na sociálních sítích své díky příznivcům svého manžela.

„Drazí, po celém světě, děkuji vám, že používáte svůj hlas k posílání lásky mému manželovi,“ řekla cvrlikání. „Zhluboka se nadechnu, abych se uklidnil a našel v tuto chvíli vděčnost (a pochopení) za všechno, co se děje.“

Djokovič odcestoval do Austrálie s jistotou, že má vše, co potřebuje k závodění, protože mu vláda státu Viktorie schválila zdravotní výjimku. Tento důkaz však nebyl v souladu s nařízeními australské vlády.

Takže místo toho, aby se připravoval na obhajobu svého titulu na Australian Open a pokusil se vyhrát mužský 21. major titul, chystá se v pondělí zajít k federálnímu obvodnímu soudu, aby napadl své zrušení víza a deportaci.

READ  Bruins vyhráli 17. v řadě nad Coyotes 2-1 - Boston News, Weather, Sports

Dokonce i někteří, kteří Djokoviče v minulosti kritizovali, jsou nyní v jeho koutě.

Nick Kyrgios, australský hráč a otevřený kritik některých Djokovičových názorů na očkování, cvrlikání. „Toto je jeden z našich velkých hrdinů, ale na konci dne je to člověk. Dělej, co je nejlepší.“

Voráčová, 38letá deblistka z České republiky, postoupila do 1. kola Australian Open ve dvouhře žen jednou, v roce 2007. Na grandslamu se nedostala do 2. kola v ženské čtyřhře ani smíšené čtyřhře. . Pokud jde o Před zatčením hrála na zahřívacím turnaji v Austrálii.

V rozhovoru pro český zpravodajský server Voracová vyjádřila svou podporu Djokovičově právní námitce proti jeho zamítnutí víza a řekla, že přijela do Austrálie, aby se zaměřila na tenis, nikoli na spory o víza.

„Chci, aby odešli.“ [Djokovic] Řekla, že není proti očkování, ale po minulé sezóně se nestihla nechat očkovat, jak plánovala.

Přísné australské zákony COVID-19 nařizují, že příchozí cestující musí dostat dvě injekce schválené vakcíny nebo musí dostat výjimku ze skutečného zdravotního důvodu, jako je akutní stav, aby se vyhnuli karanténě.

Tennis Australia uvedl, že Djokovičova žádost o výjimku „byla schválena po přísném revizním procesu“. Australský tenista ani Djokovič neprozradili, proč žádá o výjimku.

Australské pohraniční síly odmítly jeho výjimku jako neplatnou, zrušily mu vízum a poté ho převezly do imigračního hotelu. Jeho právníci urychleně pracovali na tom, aby mohl přežít až do pondělí, kdy federální soudce vyslechne jeho výzvu, týden před začátkem Australian Open.

READ  Alex Ella vstupuje do druhého kola a přežívá svou domácí sázku na W80 France

K této zprávě přispěla agentura Associated Press.

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *