Rekordní déšť si v hlavním městě Jižní Koreje vyžádal nejméně 8 mrtvých

Rekordní déšť si v hlavním městě Jižní Koreje vyžádal nejméně 8 mrtvých

SOUL (Reuters) – Nejméně osm lidí zemřelo v noci v Soulu a okolí, uvedly v úterý jihokorejské úřady poté, co přívalové deště způsobily výpadky elektřiny, vyvolaly sesuvy půdy a zaplavily silnice a metro.

V jižní části hlavního města spadlo v pondělí pozdě více než 100 mm (3,9 palce) za hodinu, přičemž v některých částech města spadlo 141,5 mm, což je podle Korejského meteorologického úřadu (KMA) nejvyšší srážky za desetiletí.

Nahromaděné srážky v Soulu od pondělní půlnoci dosáhly od úterních 14:00 451 mm, s další předpovědí.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Prezident Yoon Seok Yeol v úterý navštívil polosuterénní byt, kde předchozí noc zemřeli tři členové rodiny poté, co místo zaplnily bleskové povodně.

Nebezpečí takových podzemních bytů, zvaných Panjiha, bylo zobrazeno ve scéně povodní v oscarovém filmu „Parazit“ z roku 2020.

Yoon řekl obyvatelům této oblasti, že se pokusí zajistit, aby se jejich životy co nejdříve vrátily do normálu, a instruoval úředníky, aby zvážili opatření k lepšímu zajištění bezpečnosti bydlení, uvádí se v prohlášení jeho kanceláře.

Nejméně pět lidí zemřelo v Soulu a tři další v sousední provincii Gyeonggi v úterý ráno, uvedlo ústřední velitelství pro kontrolu a bezpečnostní opatření při katastrofách.

Dodalo, že čtyři, včetně tří rodinných příslušníků, zemřeli poté, co se utopili v zatopených budovách, jeden byl pravděpodobně zabit elektrickým proudem, další byl nalezen pod troskami autobusové zastávky a další dva zemřeli při sesuvu půdy.

Nejméně devět lidí bylo zraněno, sedm se pohřešuje.

V malebné, husté čtvrti Gangnam byly zaplaveny některé budovy a obchody a odpojena elektřina, zatímco auta, autobusy a stanice metra byly zaplaveny, takže lidé zůstali uvězněni.

READ  Finská premiérka Sanna Marinová se omlouvá, že nebyla izolována poté, co se objevily fotografie z nočního klubu

Lim Na-kyung, 31letá úřednice, vylíčila své obavy v pondělí večer a řekla, že jí situace připomněla scénu z filmu „Titanic“ z roku 1997.

„Musela jsem jít stále nahoru, protože budova klesala tak rychlým tempem…Nemohla jsem uvěřit, že jsem uvězněná v budově s dalšími 40 lidmi uprostřed Gangnamu,“ řekla matka dvou dětí. Kdo nakonec musel strávit noc v centru Pilates ve čtvrtém patře.

Údaje ukázaly, že bylo poškozeno nejméně 765 zařízení. Uzavřeno bylo asi 52 dálnic a silnic.

Asi 391 lidí bylo vysídleno v širší oblasti Soulu, z nichž většina musela zůstat v místních školách a tělocvičnách. Dalších 399 se podle údajů dočasně přestěhovalo do komunitních center a škol.

Ústředí zvýšilo krizovou pohotovost na nejvyšší úrovně a požádalo organizace, aby upravily svou pracovní dobu.

Německá tisková agentura KMA vydala varování před silnými dešti v hlavním městě, metropolitní oblasti s 26 miliony obyvatel a také v částech provincie Gangwon a Chungcheong.

KMA očekává, že silný déšť bude v centrální části země pokračovat minimálně do středy.

Zatímco Jižní Korea v létě často zažívá přívalové deště, „tento prudký nárůst srážek a časté přívalové deště nelze vysvětlit bez výrazného trendu klimatických změn,“ řekl agentuře Reuters úředník KMA, který pod podmínkou anonymity. „Tento jev je vidět častěji kvůli změně klimatu, která prodloužila léto.“

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Zpráva Juri Roh a Minwoo Park). Další zprávy od Joshe Smithe. Střih Lincoln Fest a Jerry Doyle

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *