Řecko znovu začalo hořet, ale ve starověké Olympii to nefungovalo

Tisíce lidí uprchly ze svých domovů na řeckém ostrově Evia, protože šesté dny v neděli (8. srpna) nekontrolovatelně zuřily požáry a trajekty byly v pohotovosti kvůli další evakuaci poté, co se mnoho dostalo do bezpečí po moři. Typ Marco Trujillo a Carolina Tajares.

Oheň se brzy rozšířil na Evii, druhý největší řecký ostrov, na několika frontách, který jeho severní částí roztrhal tisíce hektarů (akrů) panenského lesa a přinutil evakuovat desítky vesnic.

Domy v pěti vesnicích byly zachváceny plameny, ale plný rozsah zničení nebyl bezprostředně znám.

reklama

(Je to) jako z hororu, “řekla osmatřicetiletá těhotná žena jménem Mina poté, co nastoupila na záchranný trajekt ve městě Pefki, kde padající popel přikryl přístav.

„Ale teď to není film, tohle je skutečný život, tohle je hrůza, se kterou jsme minulý týden žili,“ řekla.

Požáry vypukly v mnoha částech země během týdenní vlny veder, nejhorší v Řecku za poslední tři desetiletí, kdy prudké teploty a horké větry způsobily požár. Po celé zemi byly vypáleny lesní pozemky a zničeny desítky domů a podniků.

reklama

Od úterý pobřežní stráž evakuovala více než 2 000 lidí, včetně mnoha starších obyvatel, z různých částí Evie, která je s pevninou spojena mostem, při dramatických záchranách moře, když se noční obloha mění v šokující červenou.

Ostatní celou noc prchali pěšky ze svých vesnic a šli po silnicích posetých doutnajícími stromy.

„Hoří tady dům,“ řekla žena záchranářům na zemi v osadě Vasilika a ukázala na planoucí oheň v dálce.

„Všude, všude, všude,“ odpověděl jeden z hasičů.

Hasičský vrtulník kape kapku vody, protože u vesnice Ellinika na ostrově Evia v Řecku vypukl 8. srpna 2021 rozsáhlý požár. REUTERS/Alexandros Avramidis

Hasičské letadlo kape kapku vody, protože u vesnice Ilinica na ostrově Evia v Řecku vypukl 8. srpna 2021 mohutný požár. REUTERS/Alexandros Avramidis

Guvernér středního Řecka Phanes Spanos uvedl, že situace na severu ostrova byla „extrémně obtížná“ téměř týden.

READ  Paula Surinová • Ředitelka pro interiéry

„Fronty jsou obrovské, oblast spálené země je obrovská,“ řekl Sky TV. Řekl, že v hotelech a dalších přístřešcích bylo ubytováno více než 2 500 lidí.

Řecko nasadilo armádu na pomoc v boji proti požárům a pomoc poslalo také několik zemí, včetně Francie, Egypta, Švýcarska a Španělska, včetně hasičských letadel.

S požárem v Evii bojuje více než 570 hasičů, přičemž na severu a jihu ostrova hoří dvě aktivní fronty.

Ve vesnici Psaroupoli evakuovaní řekli, že jsou naštvaní.

„Přišla jsem o dům … Druhý den nebude nic stejné,“ řekla jedna žena, která dala jméno Vasilikia.

„Je to katastrofa. Je to obrovské. Naše vesnice byly zničeny, z našich domovů a majetku nic nezbylo, nic a nic,“ řekla.

Náměstek řeckého ministra civilní ochrany Nikos Hardalias uvedl, že posádky záchranné služby vynakládají „úsilí superhrdinů“ na více frontách.

„Další noc bude těžká,“ řekl během nouzového brífinku v neděli pozdě. Dříve řekl, že letadla bombardující oblast vodou čelí několika překážkám, včetně špatné viditelnosti kvůli hustým oblakům kouře stoupajícího přes hory a vřavě.

Omezený požár na svazích hory Parnitha zachvátil severní okraj Athén, ale povětrnostní podmínky znamenají, že stále existuje vysoké riziko, že by mohl znovu vybuchnout.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *