Řecké úřady hájí reakci na rozsáhlé požáry

Nicholas Pavites a Elena Picatoros | Tisková agentura

ATÉNY, Řecko – Vzhledem k tomu, že v úterý byly odstraňovány nejhorší řecké lesní požáry, vedoucí civilní ochrany v zemi hájil úsilí hasičů s tím, že každý zdroj byl vržen do boje proti tomu, co označil za vůbec největší výzvu hasičů.

Nikos Hardalias uvedl, že úřady „skutečně udělaly, co bylo v lidských silách“ proti požárům, které zničily desítky tisíc akrů lesa a stovky domů, zabily dobrovolného hasiče a přinutily uprchnout více než 60 000 lidí. Dva další hasiči na jednotce intenzivní péče utrpěli těžké popáleniny.

„Operativně jsme se vypořádali s unikátní situací – 586 požárů za osm dní během nejhoršího počasí, jaké jsme za posledních 40 let viděli,“ řekl Hardelis na tiskové konferenci. „Taková kombinace negativních faktorů v historii hasičů nikdy nebyla.“

Řecko právě zažilo nejhorší vlnu veder od roku 1987, kdy vysychalo lesy. Další sousední země, jako je Turecko a Itálie, také čelily stejným pálivým teplotám a požáry se rychle šířily.

Zhoršující se sucho a teplo – obojí spojené se změnou klimatu – vyvolalo letos v létě požáry na západě USA a na Sibiři v severním Rusku.

Vědci tvrdí, že není pochyb o tom, že klimatické změny způsobené spalováním uhlí, ropy a zemního plynu vedou k extrémním událostem. Vědci mohou přímo spojit jednu událost se změnou klimatu pouze prostřednictvím rozsáhlé analýzy dat, ale říká se, že se takové katastrofy očekávají často.

V Řecku ještě v úterý hořel nejhorší požár v severní části Evie, druhého největšího ostrova v zemi, který je spojen mostem s pevninou severně od Athén a je oblíbenou destinací pro dovolenou obyvatel hlavního města Řecka.

Podle hasičů s požárem, který vypukl 3. srpna, bojovalo téměř 900 hasičů, 50 pozemních týmů a více než 200 vozidel. Zahrnovaly posádky z Ukrajiny, Rumunska, Srbska, Slovenska, Kypru a Polska – součást rozsáhlé mezinárodní reakce na výzvu Řecka o pomoc.

READ  Setkání příležitostí při cestování - Kiwi.com

V úterý v Evii poskytlo leteckou podporu čtrnáct vrtulníků, včetně tří ze Srbska, dvou ze Švýcarska a dvou z Egypta. Požáry v Evii, na rozdíl od mnoha v USA, hořely v oblasti, kde byly propleteny vesnice a lesy.

Hardelis řekl, že všech Eviných požárních front ubývá, ale hasiči hlídají obvod ohně, zejména kolem skupiny vesnic, které patřily mezi desítky evakuovaných na ostrově v posledních dnech. Hustý kouř z požárů však často snižoval viditelnost na nulu, což způsobilo, že pro letadla padající vodu na pomoc pozemním silám byla velmi nebezpečná.

Podle údajů Evropské unie o požárech a satelitních snímcích v Evii shořelo více než 49 000 hektarů (121 000 akrů) – nejhorší škody z nedávných požárů v Řecku.

V zemi hoří několik dalších požárů, nejvýznamnější v oblasti jižního Peloponésu, kde byly v úterý odpoledne vydány nové evakuační příkazy. Do boje proti tomuto požáru se zapojilo asi 400 hasičů, včetně týmů z České republiky a Británie, za pomoci pěti helikoptér a 23 letadel s padající vodou z několika zemí.

Probíhá soudní vyšetřování příčin požárů, včetně jakékoli souvislosti s kriminální činností. Několik podezřelých z žhářství bylo zatčeno.

„Nevím, jestli existuje nějaký organizovaný plán na rozdělání ohně, nebo ne, není to moje věc,“ řekl Hardelis na tiskové konferenci. Jeho „pocit“ ale byl, že přinejmenším u plamenů poblíž starověké Olympie mohlo sedm nebo osm požárů, které vypukly v těsném sledu za sebou, způsobit žhářství.

Také v úterý byla žena odsouzená za úmyslné založení požáru v aténském parku minulý týden odsouzena k pěti letům vězení.

Obyvatelé a místní úředníci v Evii si v počátečních fázích stěžovali na nedostatek letadlových lodí a tvrdí, že nechali oheň narůst do rozměrů, které se staly velmi nebezpečnými.

Když vypukl požár Evie, tvrdili Hardelis, úřady již čelily dalším hrozivým výzvám. Na severním předměstí Athén vzplály velké požáry, které přinutily tisíce evakuovat, a další se potuloval po vesnicích směrem ke starověké Olympii – velmi významnému archeologickému nalezišti na Peloponésu, kde se starověké olympijské hry konaly více než 1 000 let.

READ  „Some Like It Czech“: Prezentace české kultury prostřednictvím filmu

„Ztratit každý domov je pro nás všechny tragédie. Je to nůž v našich srdcích,“ řekl.

Na otázku, zda je s reakcí hasičů v zemi spokojen, Hardelis odpověděl: „Po této katastrofě zjevně nemůže dojít k úlevě. Ale všechny naše dostupné síly, pozemní i vzdušné, byly okamžitě odeslány do plamenů.“

„Co kdybychom mohli udělat něco jiného,“ řekl. „Ale v každém případě jsme měli velkou bitvu a ztráty byly v řadách těch, kteří bojovali, ne mezi civilisty.“

Řecké úřady s důrazem na záchranu životů vydaly letos v létě evakuační upozornění do desítek vesnic a čtvrtí. V roce 2018 zabil smrtící požár v pobřežní osadě poblíž Athén více než 100 lidí, včetně některých, kteří se utopili při pokusu uniknout plamenům a kouřit po moři.

Kritici tvrdí, že zaměření vlády na evakuaci vesnic zabránilo vesničanům s místními znalostmi pomoci hasičům a vedlo k dalšímu ničení majetku.

Řecká středopravá vláda přislíbila kompenzaci každému, kdo trpěl požáry a masivní obnovou lesů, aby nahradil spálené stromy.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *