Recenze filmu ‚One Life‘: Anthony Hopkins je skvělý v příběhu Nicholase Wintona ‚British Schindler‘

Recenze filmu ‚One Life‘: Anthony Hopkins je skvělý v příběhu Nicholase Wintona ‚British Schindler‘

Streamování nyní na:

Anthony Hopkins podává nezapomenutelný výkon v roli sira Nicholase Wintona v emocionálně zničujícím filmu Jeden život, který se natáčel v Praze a okolí v roce 2022, vstoupí do českých kin tento víkend, než bude uveden v amerických kinech od 15. března. Tento přímočarý a dojemný příběh obyčejného muže, který pomohl zachránit stovky životů, je zpočátku tiše dojemný, nakonec zničující. Přineste nějaké kapesníčky.

Jeden život V roce 1987 v něm hrál Hopkins jako Winton, který žil skromným životem v anglické chatě, sbíral peníze na charitativní účely pro děti a daroval věci humanitárním organizacím. Manželka Gretty (Lena Olin) naléhá na Nikki, aby před odjezdem na dovolenou udělala úklid, zejména v přeplněné pracovně obsahující dokumenty včetně 50 let starého sešitu, který vzbuzuje vzpomínky.

Po německé anexi Československa v roce 1938 podniká londýnský burzovní makléř Winton (ve flashbacích Johnnyho Flynna) humanitární cestu na žádost svého přítele Martina Blakea (Ziggy Heath a později Jonathan Pryce). V Praze Winton navštěvuje provizorní tábory plné židovských uprchlíků, včetně rodin s malými dětmi, které nemusí přežít nadcházející zimu.

Britský výbor pro uprchlíky z Československa pomáhá uprchlíkům v jejich úsilí o imigraci do Británie, ale proces je pomalý a čas je drahý, protože hrozí hrozba války. Winton naléhá na humanitární pracovníky včetně Trevora Chadwicka (Alex Sharp) a Doreen Wariner (Romola Garai), aby udělali vše, co je v jejich silách, aby dětem pomohli, i kdyby to znamenalo oddělit je od jejich rodin, aby byly co nejrychleji přemístěny.

Záchranné úsilí, jak je popsáno v Jeden život Je nezvykle skromný a nezahrnuje střety s nacistickými strážemi nebo podzemními lumpárnami, ale místo toho obsahuje fotografie, známky a jmenné seznamy. Winton musí přesvědčit obě strany, aby spolupracovaly: v Praze se rodiny musí vzdát svých dětí a možná i svého židovského dědictví a v Londýně musí byrokraté urychlit vízový proces a najít adoptivní rodiče a zaplatit poplatek 50 liber.

READ  Ben Duke dokončil přestup do Liverpoolu s hvězdou Celtic, která měla na Anfieldu speciální přivítání

Jeden život Nejlépe se mu daří během tichých scén s lidskou přitažlivostí, včetně okamžiku, kdy Wintonova matka (Helena Bonham Carter) říká správci, jak vychovávat jejího syna, aby dělal správnou věc, a jednoduše mu řekne, aby udělal totéž. Wintonovi a ostatním se nakonec podařilo zachránit 669 dětí, většinu z nich Židů, i když poslední vlak s dalšími 250 dětmi se z Prahy nikdy nedostal.

Ale zajímavé je, Jeden život Nezajímá ji ani tak záchranné úsilí, jako pozorné pozorování tohoto muže o 50 let později, jak pokračuje ve svém životě uprostřed vzpomínek na záchranu mnoha, ale ne všech. Režisér James Hawes podle scénáře Lucindy Cooksonové a Nicka Drakea pečlivě sleduje, jak Winton používá špatně umístěné tlačítko k zaplacení jízdenky na vlak nebo k večeři s mátou, než se setká se starým přítelem. V jednom ze svých klidnějších představení Hopkins zběhl v tom, jak vyjádřit svou celoživotní lítost, ale také naději a lidskost prostřednictvím převážně nepopsatelného zevnějšku.

Jeden život Je skvělým protějškem k filmu Jonathana Glazera, který byl nominován na Oscara Oblast zájmukterý úchvatně zobrazuje každodenní život osvětimského velitele Rudolfa Hosse a jeho rodiny, když si procházejí životem vedle tábora, neznalí nepříliš vzdáleného křiku a řvoucích pecí za jejich zdmi.

kde Oblast zájmu Přesně zobrazovalo to, co Hannah Arendtová nazývala „banalita zla“. Jeden život Ukazuje opak: banalitu laskavosti. Tím, že Wintona vykreslil tak pokorným a přízemním způsobem, nám film připomíná, že jeho hrdinství nebylo zvláštní vlastností vlastní jeho osobnosti, ale něčím, co existuje v každém z nás.

Kritici, kteří se shromáždili Jeden život S vřelou, ale tlumenou chválou po premiéře na loňských podzimních filmových festivalech se možná nemýlí v hodnocení umělecké kvality filmu, ale také jim možná uniká podstata. Nejde o příběh o velkém utrpení a brutalitě, ale o jednoduchý příběh o jednom dobrém člověku. Stejně jako její hrdina, Jeden život Představuje tichou prosbu o konání dobra v tomto světě a na této úrovni bude hluboce rezonovat téměř s každým, kdo má to potěšení to vidět.

READ  San Jose Sharks může hrát se šťastnými Rusy v NHL Global Series

V české premiéře Jeden život V pražském Kinu Světozor zůstaly stovky skromných diváků sedět ještě dlouho po dohrání titulků a zhasnutí světel. Příběh Nicholase Wintona zde dostál své a zaslouží si být zveřejněn co nejvíce.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *