Recenze filmu: Český oscarový film „Šarlatán“ spřádá složitou síť

Recenze filmu: Český oscarový film „Šarlatán“ spřádá složitou síť

Streamování nyní na:

Život kontroverzního českého lidového léčitele Jana Mikuláška vypráví skvělá kniha Agnieszky Holland. Žonglér, která vám řekne o muži, ale – zcela neobvykle, zvláště v roce 2020 – vám neřekne, co byste si měli myslet. Tento složitý a morálně nejednoznačný životopisný film je oficiální přihláškou České republiky na udílení cen Akademie 2021.

Mikolašek nebyl vystudovaný lékař, ale spíše milovaný „terapeut“, který, jak tomu bývalo v minulosti, téměř čistě diagnostikoval své pacienty. Žonglér Svůj příběh vypráví prostřednictvím lahví s močí, které mu přinášejí při každé schůzce. Léčil je homeopatickými metodami s využitím botanické medicíny, doporučoval dietu a další změny.

Snadný způsob, jak zarámovat Mikoláškův příběh, jak název napovídá, je namalovat ho jako hulváta: ani věda, ani lékařská profese, tehdy ani dnes, mu nestojí za zády. Ale v ŽonglérMikolaczyk svým metodám jednoznačně věří a jeho pacienti také. Jasně se zdá, že má výhody, i když ne více než placebo efekt.

Režisér Holland ale nejde snadnou cestou. Její portrét Mikoláčka má složitou nejednoznačnost, která osciluje mezi obdivem a odsouzením a pěkně paralelně navazuje na osobní příběh postavy. Ve scénách, které z velké části vymyslel scenárista Marek Epstein, je Mikolašek zobrazován v tajném dlouhodobém vztahu se svým mužským asistentem.

Evan Trojan hraje Mikolaczyka a úžasně ztělesňuje dvojí povahu této postavy: inteligentní a asertivní, ale naprosto upřímný, vzbuzuje důvěru, ale ne sympatie. To možná některé diváky neosloví, ale fotí to dobře ŽonglérTajemná příroda.

Mikolašek je zobrazován jako tak populární, že musí denně odmítat desítky lidí, kteří na jeho léčbu stojí. Boční ruch byl vytvořen za účelem prodeje skleněných nádob potenciálním pacientům, kteří je potřebovali k poskytnutí vzorků moči.

READ  Na českém festivalu se bude promítat film Mladá indiánka

Po anexi Československa na konci 30. let dokázal Mikolašek o svých metodách přesvědčit nacistické lékaře. Mezi jeho pozdějšími pacienty byl Antonín Zápotocký, prezident Československa v 50. letech.

Když ale Zapotockij zemřel, ztratil Mikolašek svého největšího zastánce. Později komunistickým funkcionářům bylo jedno, jestli je podvodník nebo ne, a když byli otráveni dva jeho pacienti, obvinili ho z vraždy (zápletka vraždy byla vymyšlena pro film, ale skutečný Mikolašek byl odsouzen za jiné zločiny v ukázkový proces a uvězněn na pět let, poté se již ke své profesi nevrátil).

Polský herec Juraj Loj ve filmu hraje Františka Palka, Mikoláškova dlouholetého asistenta a milence, který do často bezútěšných jednání přináší pomíjivé štěstí. Je také drahý spolu s procesorem. Ve zničujících závěrečných scénách filmu si uvědomíme, že bez ohledu na Mikolášíkovy lékařské kvality (nebo jejich nedostatek), název filmu Žonglér Bohužel pohodlné.

Ve flashbacích hraje Josepha, syna Tróje, mladý Mikolašek. Byl inspirován, aby se stal léčitelem poté, co zachránil sestře nohu, kterou lékaři museli amputovat pomocí bylinných léků.

Polský režisér Holland studoval na pražské FAMU během české nové vlny konce 60. let, než režíroval uznávané filmy (tajná zahrada, Evropa Evropa) a seriály (epizody drát A domeček z karetmezi mnoha dalšími) v celé Evropě a Spojených státech. Žonglér Jde o její první celovečerní film zcela v českém jazyce; Natočila také krátký seriál Jan Palash Hořící keř pro HBO v roce 2016.

Žonglér Představuje také jeden z nejdokonalejších nizozemských filmů, vypráví složitý příběh s nečekanou přesností a jemností. Morální nejednoznačnost filmu nepotěší všechny diváky, ale Mikoláčkovo bohatě detailní podání a Trojanův velitelský výkon film ozvláštňují. Žonglér Nádherný a nezapomenutelný zážitek.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *