Recenze a synopse filmu The Owners (2023)

Recenze a synopse filmu The Owners (2023)

Na začátku filmu vidíme rodinu spěchající se připravit. Oproti chaosu v jejich bytě je na soundtracku elegantní klasická skladba českého skladatele Jana Dismase Zelenky. Jeho název zní „Pod olivovníkem míru a palmou ctnosti koruna Čech velkolepě září pro celý svět: Melodrama“. To je jediná míra nebo ctnost, kterou v tomto filmu budeme mít.

Předsedkyní schůze je paní Zaharadková (Teresa Rampa), která je velmi organizovaná a odhodlaná, má na sobě pestrobarevné sako a malé plastové sponky do vlasů, které zdůrazňují její mládí ve srovnání s většinou ostatních členů společenství vlastníků domů. Chce, aby její manžel pan Zahrádková (Wojtech Kotic), uschoval zápis, ale paní Rubyšková (Klara Melíšková), která slouží jako společná poslankyně a policistka, trvá na hlasování o schválení, a dokonce o hlasování o tom, zda nebo ne, mělo by se hlasovat s několika vrstvami schvalování a ověřování pro všechno. Paní Zaharádková začíná ztrácet trpělivost, protože touží dosáhnout svého ambiciózního plánu. Ale ostatní účastníci mají jiné názory, pokud se některým zdají nejasné základní pojmy.

Pan Švec (David Novotný) je synem jednoho z majitelů firmy, ale jeho matka je v nemocnici, takže je tam, aby jí dal hlas. Paní Rubeshková trvá na tom, aby viděla jeho plnou moc. Podá jí papír. Všimnete si, že jediný podpis na něm je jeho; Potřebuje povolení jeho matky. Jemně ho vezme, napíše na něj a vrátí. „I když zavřu oči a nevidím, že to podepisuješ jménem své matky,“ říká sarkasticky, „nemůžeš to podepsat jako ‚máma‘.“

Arogantní paní Procházkovou (Pavla Tomíková) doprovází její „zástupce“ pan Novák (Ondřej Mali). Nebydlí ve svém bytě; Spíše ji pronajímá šesti studentům medicíny z Ghany. A pan Netranský (Andrei Pollak) nedovolí, aby homofobní urážky ze strany některých jeho sousedů zasahovaly do jeho závazku provést naléhavě nutné opravy společných prostor budovy. A pan Kubát (Jerry Lapus) touží po starých dobrých časech komunismu. Druhý přítomný nic neříká a jen čte svou knihu. Jsou tu dvě skupiny nově příchozích, většinou mlčící novomanželský pár a přátelský pár z rodiny Chermak, dvojčata (Christoph Hädek, Stanislaw Meyer), která právě zdědila byt po svém otci.

READ  Federico Fellini se objeví v silniční komedii Matte Mina „Never Give Up“

Jak se konflikty přesouvají od znepokojivých k existenciálním, prostředí jedné místnosti působí depresivně a klaustrofobicky. Každý, kdo se potýkal s pokusy o dosažení konsensu, to možná bude chtít brát jako varování. Část filmové satiry se příliš spoléhá na opakování, protože pan Kubát trvá na tom, že za Sovětů bylo všechno lepší, a pan Novák na každý problém reaguje rozdáním své vizitky s vysvětlením, že ať už je problém jakýkoli, od instalatérství po domácí mazlíčky, má „malou firmu.“ Klipy, které ukazují realitu diskutovaných situací, jsou nadbytečné.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *