Rakouský a český pacient sdílí první evropské přeshraniční zdravotní středisko

Na hranici Rakouska a České republiky se otevřelo první evropské přeshraniční zdravotní středisko. Kdysi byla železná opona, lékaři a tlumočníci se nyní starají o pacienty z obou zemí.

„Lidé v příhraničních oblastech České republiky v současné době nemají dostatek praktických lékařů,“ vysvětluje GB Christian Schofer.

Pacientka Jana Motlov nyní musí pěšky jen pár metrů přes hranice z České republiky, aby navštívila specialistu v Rakousku. Dvaatřicetiletý muž předtím musel hodinu cestovat do blízkého českého města.

„Nemáme ani gynekologa,“ říká. „Dříve jsme jeden měli, ale bohužel už ne. Ani zubař.“

Po celá desetiletí byly rakouské město Gmünd a české město České Velenice odděleny ostnatým drátem.

Nyní má nové zdravotnické středisko s názvem „Healthcross“ za cíl lékařsky revitalizovat infrastrukturu v regionu, pod jednou střechou je asi 40 lékařů a poskytovatelů zdravotní péče.

Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojdach při slavnostním otevření poznamenal, že zdraví se meze nekladou.

„Myslím, že je to skvělý příklad i pro ostatní země v Evropě,“ řekl. Žijeme v Evropské unii, takže nemáme žádné hranice – největší výhodou je, že neexistují žádné fyzické hranice. „

„Na tomto projektu oblasti zdraví pracujeme velmi dlouho, 15 let,“ řekla Johanna Mickel-Leidner, guvernérka Dolního Rakouska. „To je možné pouze proto, že jsme obdrželi finanční pomoc od Evropské unie prostřednictvím různých regionálních programů financování.“

Díky grantům EU bylo v nedaleké rakouské nemocnici více než 9 000 Čechů ošetřeno jako hospitalizovaní a ambulantní pacienti. V současné době musí být tyto služby schváleny samostatně příslušnou národní zdravotní pojišťovnou. Zákaz bude zrušen počátkem příštího roku.

„Ceny za zdravotní péči jsou samozřejmě v České republice a Rakousku různé, takže musíme vymyslet, jak tento problém se splácením vyřešit,“ říká Vojdak.

READ  "Neexistují žádné pořady ani při negativním testu vlády," uvedl český ministr zdravotnictví

Rakousko také zahájilo přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotní péče se Slovenskem a Maďarskem. Problémem ve venkovských oblastech je často nedostatek lékařů. Český a rakouský lid nyní doufá, že se to s Healdrossovým centrem změní.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *