Rakosan popírá, že by česko-slovenské hraniční kontroly byly porušením schengenského práva – Brněnský deník

Rakosan popírá, že by česko-slovenské hraniční kontroly byly porušením schengenského práva – Brněnský deník

Česká republika zavedla kontroly na hranici se Slovenskem kvůli přílivu syrských uprchlíků koncem září. Foto: Czčesko-slovenská hranice u Lanžhotu. Kredit: Kirk VIA wikimediaA Commons (CC-BY-SA-3.0).

PRAHA 29. října (ČTK) – V reakci na kritiku slovenských politiků to včera ČTK řekl ministr vnitra Vet Rakošan (STAN).

Slovenský ministr vnitra Roman Miculič novinářům řekl, že Slovensko považuje současné hraniční kontroly na společné česko-slovenské hranici za porušení schengenského hraničního zákona. Dodal, že Česká republika také porušuje dvoustrannou readmisní dohodu ohledně přesunu migrantů na Slovensko. Slovenská policie může navrhnout, aby Bratislava od této smlouvy odstoupila.

reklamy


Česká republika zavedla kontroly na hranici se Slovenskem zejména kvůli přílivu syrských uprchlíků koncem září a opakovaně se rozhodla opatření prodloužit, a to až do 12. prosince. Poslední čtvrteční prodloužení vyvolalo kritiku ze strany slovenských úřadů.

Podle Rákošana jde o krajní řešení, ale pokud by nyní kontroly skončily, mohli by toho pašeráci lidí znovu zneužít.

Nelegální imigraci řešíme na celoevropské úrovni v rámci českého předsednictví Evropské unii. Rakosan poznamenal, že nejde o boj se Slováky, ale především s pašeráky lidí, kteří nelegálně vydělávají na lidském neštěstí.

„Čeští policisté, celníci a vojáci odhalili při hraničních kontrolách asi 60 lidí, kteří si tímto způsobem na uprchlících vydělávají,“ dodal.

Rakouské ministerstvo vnitra také včera oznámilo, že prodlouží kontroly na svých hranicích se Slovenskem o 15 dní. Kontroly byly zavedeny koncem září, aby omezily nelegální přistěhovalectví, a původně měly vypršet dnes.


https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/10/Cech-Slova-border-at-Lanzhot_-_Kuty-photo-credit-Kirk-Own-work-CC-BY-SA-3.0-httpscommons. wikimedia.orgwindex.phpcurid6511522-1024×688.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/10/Cech-Slova-border-at-Lanzhot_-_Kuty-photo-credit-Kirk-Own-work-CC-BY-SA-3.0-httpscommons. wikimedia.orgwindex.phpcurid6511522-150×101.jpgčeská tisková agenturaČeská republika / světEvropská uniePolitikačeská republika, zprávy, politika, slovenské hranice, Slovensko, dopravaČeská republika zavedla kontroly na hranici se Slovenskem kvůli přílivu syrských uprchlíků koncem září. Foto: Česko-slovenská hranice v Lanzôtu. Kredit: Kirk prostřednictvím Wikimedia Commons (CC-BY-SA-3.0). Praha 29. října (ČTK) – Česká republika neporušuje schengenský hraniční zákon rozšířením kontrol …

READ  Legenda říká, že „Novak Djokovič to léta dělá snadno“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *