Rada EU projednává ekonomickou situaci, vítá Chorvatsko do eurozóny Xinhua

Chorvatský místopředseda vlády a ministr financí Zdravko Maric (vlevo) a prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se účastní slavnostního podpisu chorvatského přijetí eura v Bruselu, Belgii, 12. července 2022.

Ministři také přijali poslední tři zákonná opatření umožňující Chorvatsku vstoupit do eurozóny jako její 20. člen a od 1. ledna 2023 zavést euro jako svou měnu.

BRUSEL, 13. července (Sin-chua) Hospodářská situace v Evropě, konkrétně dopad rusko-ukrajinského konfliktu a plánované přijetí eura v Chorvatsku, byly hlavními body dnešního jednání ministrů hospodářství a financí mých dvou zemí (úterý ). členské státy Evropské unie.

Český ministr financí Szbinek Stangora na zasedání Rady pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN) představil priority České republiky na příštích šest měsíců jejího předsednictví v Radě Evropské unie, mezi něž patří implementace nástroje Recovery and Resilience Facility (RRF). ) a balíček RePowerEU; ukončení závislosti EU na ruských fosilních palivech; návrat k finanční kázni; Dokončení aplikace globální minimální daně.

Chodec prochází kolem plakátu s nápisem „Vítejte v euru, Chorvatsko!“ V Bruselu, Belgii, 12. července 2022. (Xinhua/Zheng Huansong)

Rada rozhodla o poskytnutí dodatečné makrofinanční pomoci Ukrajině ve výši 1 miliardy eur (1 miliarda amerických dolarů).

Ministři také přijali poslední tři zákonná opatření umožňující Chorvatsku vstoupit do eurozóny jako její 20. člen a od 1. ledna 2023 zavést euro jako svou měnu.

„Chorvatsko úspěšně dokončilo všechny požadované ekonomické parametry a od 1. ledna 2023 bude platit v eurech,“ řekl Stangora.

„Použití eura usnadní investování v zemi. Omezí překážky pro podniky a odstraní náklady na směnu měn. Může pomoci stabilizovat úrokové sazby, díky čemuž bude půjčování jednodušší a levnější pro jednotlivce i podniky,“ řekl Valdis Dombrovskis. Výkonný místopředseda Evropské komise.

Měnou Chorvatska je kuna. Směnný kurz 7,53 kuna za euro stanovila Evropská centrální banka (ECB), když v roce 2020 přijala chorvatskou měnu do mechanismu směnných kurzů (ERM II).

READ  Třicet let sledování Chorvatské národní banky

Fotografie pořízená 12. července 2022 ukazuje zasedání Rady pro hospodářské a finanční záležitosti Evropské unie v Bruselu v Belgii. (Xinhua/Zheng Huansong)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.