Quad: Jak napětí v Číně pokračuje, Biden se připravuje na svůj první summit s Austrálií, Japonskem a Indií

Bude to poprvé, co se bude jednat mezi hlavami států Kvarteta, a to v době, kdy jsou tyto čtyři země svědky eskalace napětí s Čínou v různých otázkách.

„Bylo potvrzeno, že schůze kvarteta se uskuteční brzy, pravděpodobně v pátek,“ uvedl zdroj.

Kvartet neboli Dialog bezpečnosti kvarteta je neformální strategické fórum pro čtyři dotčené země a vyznačuje se polopravidelnými summity a výměnou informací.

Setkání se však nikdy nezúčastnili hlavy států čtyř zemí, kterými jsou v současnosti americký prezident Joe Biden, a japonský předseda vlády Yoshihide SugaIndický předseda vlády Narendra Modi A australský předseda vlády Scott Morrison.
Ačkoli se nejedná o formální vojenskou alianci, jako je NATO, někteří ji považují za potenciální protiváhu rostoucímu čínskému vlivu a Údajná agrese v asijsko-pacifickém regionu. Peking odsoudil alianci jako protičínský blok.

Morrison přezkoumal rozhovory na tiskové konferenci minulý týden.

„Kvarteto je velmi důležité pro Spojené státy a naše myšlení o regionu,“ řekl Morrison.

„Stane se součástí indicko-tichomořského partnerství. Nebude to však velká byrokracie s velkou poctivostí a takovými věcmi. Budou to čtyři vůdci, čtyři země, konstruktivně spolupracující na míru, prosperitě a stabilitě od Indo-Pacifik, což je dobré pro každého. „V Indickém a Tichém oceánu.“

Společná vojenská cvičení

Na vojenské straně kvarteta se za poslední rok zvýšila spolupráce prostřednictvím dvoustranných dohod mezi partnery kvarteta a společných vojenských cvičení.

Loni v listopadu se Austrálie připojila k každoročnímu cvičení Malabar se Spojenými státy, Japonskem a Indií. Cvičení se provádějí každoročně od roku 1992 a jejich rozsah a složitost v posledních letech narostly, aby se zaměřily na to, co americké námořnictvo dříve označilo jako „různé běžné hrozby pro námořní bezpečnost v indicko-asijském Pacifiku“.

Lodě indického námořnictva, japonských námořních sil sebeobrany (JMSDF) a amerického námořnictva ve formaci během Malabaru 2018.

Díky účasti Austrálie se všichni čtyři členové kvarteta zúčastnili školení poprvé od roku 2007.

READ  Šest těl získaných během pátrání po pohřešovaných thajských mariňákech z potopené válečné lodi | Thajsko

Všechny čtyři země byly v posledních letech svědky problémových vztahů s Čínou.

Indické a čínské síly se v červnu zúčastnily vojenského střetu podél linie skutečné kontroly – de facto hranice mezi oběma zeměmi v Himalájích -, která po vzájemném boji zanechala mrtvé jednotky na obou stranách.

Vztahy mezi Pekingem a Dillí byly od té doby vlažné, objevily se obchodní a technologické spory.

Japonsko a Čína jsou stále v rozporu Sporné ostrovy Senkaku. Peking zvýšil přítomnost lodí pobřežní stráže poblíž neobydlených východočínských mořských ostrovů, v Číně známých jako Diaoyos.
Vztahy mezi Austrálií a Čínou se rozpadly Řada obchodních sporů.
Spojené státy poprvé vyslaly válečnou loď přes Tchaj-wanský průliv pod Bidenovým velením

Spojené státy mezitím zvýšily tempo svých námořních a leteckých misí v Jihočínském moři a ustoupily od nároků Pekingu na rozsáhlou vodní cestu. Rovněž posílila svou podporu pro autonomní Tchaj-wan, který Peking prohlašuje za svrchované území.

Od nástupu do funkce 20. ledna se Bidenova administrativa soustředila na Asii a Čínu.

Minulý týden úředník ministerstva zahraničí a diplomat z Asie řekl, že americký ministr zahraničí Anthony Blinkin a ministr obrany Lloyd Austin Cestování do Japonska a Jižní Koreje Od 14. do 18. března.

Půjde o první mezinárodní návštěvu vládních úředníků Bidenu od inaugurace prezidenta USA.

Japonský vůdce očekával, že navštíví Washington

Japonsko v pondělí uvedlo, že předseda vlády Suga navštíví Bílý dům „co nejdříve“, zatímco bude na návštěvě Covid-19 Situace je podle hlavní tajemnice vlády Katsunobu Kata zvažována.

Kato na pondělní tiskové konferenci řekl, že se bude konat japonský summit, ale o datu a podrobnostech bude ještě rozhodnuto.

Japonský premiér Yoshihide Suga hovoří na tiskové konferenci po zasedání parlamentu v Tokiu 4. prosince 2020.

Pokud bude potvrzeno, Suga bude prvním mezinárodním lídrem, který navštívil Bílý dům pod správou Bidenu.

Blinken tento měsíc označil vztah USA s Pekingem jako „největší geopolitický test 21. století“. Řekl, že je třeba zapojit Čínu z pozice síly, kterou lze dosáhnout pouze bok po boku se spojenci a partnery.

READ  „Opevnění VIP“ mocných a jejich kamarádů otřásá Jižní Amerikou

„Čína je jedinou zemí s ekonomickou, diplomatickou, vojenskou a technologickou mocí, která vážně zpochybňuje stabilní a otevřený mezinárodní řád – všechna pravidla, hodnoty a vztahy, díky nimž svět funguje tak, jak chceme,“ Blinken řekl v projevu o národní bezpečnostní strategii Bidenovy administrativy.

Junko Ogura z CNN přispěl k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *