Putin říká, že Rusko se může zaměřit na země, které zásobují Ukrajinu zbraněmi

Putin říká, že Rusko se může zaměřit na země, které zásobují Ukrajinu zbraněmi

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu varoval, že západní země dodávající Ukrajině rakety dlouhého doletu a umožňující jejich použití k útoku uvnitř Ruska je „nebezpečným krokem“, který by mohl přimět Moskvu k odvetě proti západním cílům.

„Pokud si někdo myslí, že je možné poslat takové zbraně do válečné zóny, aby zasáhly naše území a způsobily nám problémy,“ řekl Putin na tiskové konferenci. Tisková konference„Proč tedy nemáme právo posílat naše zbraně stejné kategorie do těch oblastí světa, kde by mohly směřovat údery na citlivá zařízení zemí, které to dělají proti Rusku?“

Putin vyzdvihl Německo s tím, že zásobování Ukrajiny bojovými tanky byla počáteční rána pro rusko-německé vztahy, ale dovolit jí používat rakety v Rusku bylo ještě horší.

Dodal: „Nyní, když říkají, že se objeví nějaké rakety, které zasáhnou cíle na ruském území, samozřejmě to nakonec zničí rusko-německé vztahy.“

Putin hovořil s vedoucími redaktory nejméně 15 zpravodajských agentur z celého světa, kteří byli pozváni, aby se s ním setkali na okraj Mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradě. Putin tuto tradici porušil od doby, kdy Rusko napadlo Ukrajinu v únoru 2022, ale letos bylo pozvání rozšířeno na západní média, jako jsou Associated Press a Reuters, a několik evropských agentur včetně Agence France-Presse, Německé tiskové agentury z Německa, ANSA. z Itálie a německé tiskové agentury AFP. EFE ze Španělska.

Mluvčí pana Putina Dmitrij S. Peskov řekl novinářům, že byli zahrnuti zástupci „nepřátelských zemí“, protože „je pro ně velmi důležité poznat Putina a porozumět Rusku z první ruky“, uvedla ruská oficiální tisková agentura TASS.

Západní obchodní manažeři se fóru z velké části vyhýbali, zatímco Čína měla velké zastoupení, včetně vystavení neprůstřelné limuzíny, která se v Číně prodává za více než 560 000 dolarů, uvedl TASS.

READ  SAE zachytí a zničí 3 „nepřátelské“ drony

Pan Putin odpovídal na otázky na širokou škálu témat, ale mnoho dotazů se soustředilo na válku na Ukrajině. Přestože Rusko napadlo Ukrajinu poté, co v roce 2014 začalo destabilizovat východní regiony podporou separatistů, pan Putin znovu vykreslil válku jako chybu Ukrajiny a jejích západních spojenců.

Dodal, že země, které Ukrajině dodávají zbraně, riskují, že budou zataženy do války s Ruskem.

Nebylo jasné, kam ještě Putin zamýšlel umístit ruské zbraně. Během války byly do Běloruska rozmístěny jednotky a zbraně, možná včetně jaderných střel. Bělorusko leží blíže k hranicím Evropy než Rusko, stejně jako ruská enkláva Kaliningrad u Baltského moře. Rusko má také síly v Sýrii poblíž základen, kde operují Spojené státy.

Pokud jde o vztahy s Washingtonem, Putin řekl, že nevěří, že se blížící se prezidentské volby příliš změní, pokud budou Spojené státy nadále usilovat o „velkost“.

Na otázku o nedávném odsouzení bývalého prezidenta Donalda Trumpa Putin odpověděl, že Spojené státy se pálí zevnitř. Dodal: „Ve světě je jasné, že soudit Trumpa, zejména u soudu na základě obvinění vytvořených na základě událostí, které se staly před lety, bez přímých důkazů, je prostě použití soudního systému ve vnitropolitickém konfliktu. Řekl.

Pokud jde o problém Ivana Gershkoviče, amerického korespondenta Wall Street Journal, který je více než rok vězněn v Rusku kvůli obvinění ze špionáže, Putin řekl, že Spojené státy podnikají „silné kroky“ k jeho propuštění. Pan Gershkovitch, Journal a americká vláda obvinění odmítli.

Putin dodal, že takové problémy „by měly být vyřešeny pouze na základě reciprocity“. Dodal: „Příslušné americké a ruské agentury jsou ohledně této záležitosti ve vzájemném kontaktu.“

Milana Mazaeva Přispěl do zpráv.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *