Putin říká, že Rusko a Čína nevytvářejí vojenskou alianci

  • Tento obsah byl vytvořen v Rusku, kde je zpravodajství o ruských vojenských operacích na Ukrajině omezeno zákonem

MOSKVA (Reuters) – Ruský prezident Vladimir Putin v komentářích odvysílaných v neděli, několik dní po hostování čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Kremlu, uvedl, že Rusko a Čína nevytvářejí vojenskou alianci a že spolupráce mezi jejich ozbrojenými silami je „transparentní“.

Putin a Si Ťin-pching oznámili své přátelství a slíbili užší vztahy, a to i ve vojenské sféře, během summitu ve dnech 20. až 21. března, kdy se Rusko snaží získat na bojišti zisky v rámci toho, co nazývá „zvláštní vojenskou operací“ na Ukrajině.

„Nevytváříme žádnou vojenskou alianci s Čínou,“ řekl Putin ve státní televizi. „Ano, spolupracujeme v oblasti vojensko-technické interakce. Neskrýváme to.“

„Všechno je průhledné, není tam nic tajného.“

Čína a Rusko podepsaly dohodu o partnerství „bez hranic“ na začátku roku 2022, jen několik týdnů předtím, než Putin vyslal na Ukrajinu desítky tisíc vojáků. Peking se zdržel kritiky Putinova rozhodnutí a prosazoval mírový plán pro Ukrajinu. Západ jeho návrhy odmítl jako trik, jak dát Putinovi více času na obnovu svých sil na Ukrajině.

Washington nedávno prohlásil, že se obává, že by Peking mohl vyzbrojit Rusko, což Čína popírá.

Putin ve svých televizních poznámkách odmítl návrhy, že rostoucí vazby Moskvy s Pekingem v oblastech, jako je energetika a finance, znamenají, že se Rusko stává příliš závislým na Číně, a řekl, že jde o názory „závistivých lidí“.

„Po desetiletí chtěli mnozí postavit Čínu proti Sovětskému svazu a Rusku a naopak,“ řekl. „Rozumíme světu, ve kterém žijeme. Velmi si vážíme našich vzájemných vztahů a úrovně, které v posledních letech dosáhly.“

„Globální NATO“

Putin také obvinil Spojené státy a NATO, že se snaží vybudovat novou globální „osu“, která je podle něj podobná alianci z druhé světové války mezi nacistickým Německem, fašistickou Itálií a imperiálním Japonskem.

READ  Ruský velvyslanec v Polsku byl zasažen červenou barvou

Putin řekl, že Austrálie, Nový Zéland a Jižní Korea jsou připraveny vstoupit do „globálního NATO“ a odkázal na obranný pakt podepsaný Británií a Japonskem na začátku tohoto roku.

„Z tohoto důvodu západní analytici mluví… o tom, že Západ začíná budovat novou osu podobnou ose, kterou ve 30. letech ustanovily fašistické režimy v Německu, Itálii a militaristickém Japonsku,“ řekl.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg letos navštívil Japonsko a Jižní Koreu a zdůraznil důležitost úzké spolupráce NATO s partnery v indicko-pacifickém regionu. Mluvil také o rostoucím napětí mezi Západem a Čínou a vyzval k větší vojenské podpoře Ukrajiny.

Ruské akce na Ukrajině byly Putinem zobrazeny jako obranná reakce proti agresivnímu nepřátelskému Západu a spojená s bojem Moskvy proti nacistickým německým silám během druhé světové války.

Kyjev a jeho západní spojenci podobné návrhy odmítli jako absurdní s tím, že Moskva se snaží zabrat území a ochromit schopnost Ukrajiny fungovat jako nezávislý stát.

Ukrajina tvrdí, že mírová jednání nemohou být zahájena, dokud se všechny ruské síly nestáhnou z jejího území. Rusko říká, že Ukrajina se musí smířit se ztrátou pásem území, o kterých Moskva tvrdí, že je anektovala.

Putinovy ​​výroky přišly den poté, co oznámil, že Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně, v jasném varování NATO o své vojenské podpoře Ukrajině.

Napsali Alexandre Marrow a Gareth Jones; Střih Louise Heavens, Frances Kerry a Hugh Lawson

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Alexandr Maro

Thomson Reuters

Moskevský reportér pokrývající ekonomiku země, trhy, finanční, maloobchodní a technologický sektor se zvláštním zaměřením na exodus západních společností z Ruska a místní hráče, kteří hledají příležitosti, když sedá prach. Před nástupem do Reuters Alexander pracoval na zpravodajství Sky Sports News o olympijských hrách 2016 v Brazílii a mistrovství světa 2018 v Rusku.

READ  John Magufuli: Zemřel vůdce popíracích Tanzanie na Coronavirus? Je to jedna z mnoha otázek, které po sobě zanechává

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *