Putin považuje válku za boj o přežití Ruska

  • Putin říká, že Rusko bojuje o přežití
  • Putin říká, že ruský lid možná nepřežije
  • Putin říká, že Západ se snaží vyřešit Rusko
  • Rusko by mělo vzít v úvahu jadernou kapacitu NATO

MOSKVA (Reuters) – Prezident Vladimir Putin popsal konfrontaci se Západem kvůli válce na Ukrajině jako existenční boj o přežití Ruska a ruského lidu a řekl, že musí vzít v úvahu jaderné kapacity NATO.

Rok poté, co nařídil invazi na Ukrajinu, Putin stále více prezentuje válku jako určující okamžik v ruských dějinách – a říká, že věří, že budoucnost Ruska a jeho lidu je v sázce.

„Mají jediný cíl: rozpustit bývalý Sovětský svaz a jeho podstatnou část – Ruskou federaci,“ řekl Putin státní televizi Rossija 1 v rozhovoru natočeném ve středu, ale zveřejněném v neděli.

NATO a Západ tento účet odmítly s tím, že jejich cílem je pomoci Ukrajině bránit se proti nevyprovokovanému útoku.

Putin řekl, že Západ chce rozdělit Rusko a poté převzít kontrolu nad největším světovým producentem surovin, což je krok, který by podle něj mohl vést ke zničení mnoha ruských národů včetně etnické ruské většiny.

Poslední aktualizace

Zobrazit 2 další příběhy

„Ani nevím, jestli etnická skupina jako ruský lid bude schopna přežít v podobě, v jaké dnes existuje,“ řekl Putin. Řekl, že plány Západu byly dány na papír, ale neřekl kde.

Spojené státy popřely svou touhu zničit Rusko, zatímco prezident Joe Biden varoval, že konflikt mezi Ruskem a NATO by mohl vést k vypuknutí třetí světové války, i když také řekl, že Putin by neměl zůstat u moci.

Putin řekl, že desítky miliard dolarů americké a evropské vojenské pomoci Ukrajině ukazují, že Rusko nyní čelí stejnému NATO – noční můře studené války pro sovětské i západní vůdce.

READ  Biden se setkává s finským vůdcem, zatímco Rusko dráždí evropské sousedy

Ukrajina říká, že si nedá pokoj, dokud nebudou z Ukrajiny vyhnáni poslední ruští vojáci, včetně Krymu, který Rusko anektovalo v roce 2014.

Rusko

Putinovo existenciální rámování války umožňuje 70letému šéfovi Kremlu nasměrovat ruský lid k mnohem hlubšímu konfliktu a zároveň mu umožňuje větší svobodu ohledně druhů zbraní, které mohou jednoho dne používat.

Ruská oficiální jaderná doktrína povoluje použití jaderných zbraní, pokud jsou tyto zbraně – nebo jiné typy zbraní hromadného ničení – použity proti ní, nebo pokud jsou použity konvenční zbraně, což ohrožuje „samotnou existenci státu“.

Putin naznačil, že je připraven roztrhat architekturu kontroly jaderných zbraní – včetně zastavení jaderných zkoušek ze strany hlavních mocností – pokud Západ neustoupí na Ukrajině.

A v úterý se snažil podtrhnout ruské odhodlání na Ukrajině pozastavením přelomové smlouvy o kontrole jaderných zbraní, oznámením, že nové strategické systémy budou na bojové misi, a varováním, že Moskva může obnovit jaderné testování.

Putin řekl, že Rusko obnoví jednání až poté, co budou brány v úvahu francouzské a britské jaderné zbraně.

Rusko, které zdědilo jaderné zbraně SSSR, má největší světové zásoby jaderných hlavic. Podle deníku má více hlavic než Spojené státy, Francie a Británie dohromady Federace amerických vědců.

„V dnešních podmínkách, kdy všechny vedoucí země NATO prohlásily, že jejich hlavním cílem je uštědřit nám strategickou porážku, aby, jak se říká, naši lidé trpěli, jak můžeme v těchto podmínkách ignorovat jejich jaderné schopnosti?“ řekl Putin.

Putin řekl, že největším výsledkem minulého roku byla jednota ruského lidu.

Reportáž agentury Reuters, editaci Jay Faulconbridge a Thomas Janowski

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *