Putin podepisuje zákon umožňující elektronické oznámení o odvodu

Putin podepisuje zákon umožňující elektronické oznámení o odvodu

Ruský prezident Putin v pátek podepsal zákon, který úřadům umožňuje vydávat elektronická oznámení brancům a záložníkům uprostřed bojů na Ukrajině.To vyvolalo obavy z nové vlny mobilizace.

Ruská pravidla vojenské služby dříve vyžadovala, aby se výpovědi doručovaly osobně brancům a záložníkům, kteří byli povoláni do služby. Podle nového zákona budou oznámení vydaná místními vojenskými odvodovými úřady i nadále zasílána poštou, ale budou považována za platná od okamžiku, kdy budou umístěna na státní portál elektronických služeb.

V minulosti se mnoho Rusů branné povinnosti vyhýbalo daleko od jejich registrované adresy. Nový zákon zaplňuje tuto mezeru ve zjevném pokusu vytvořit nástroj k rychlému posílení armády před široce očekávaným ukrajinským protiútokem. v příštích týdnech.

Příjemcům, kteří se na službu nedostaví, bude zakázáno opustit Rusko, bude jim odebrán řidičský průkaz a bude jim zakázáno prodávat své byty a další majetek.

Zákon, který Putin podepsal, byl zveřejněn v oficiálním registru vládních dokumentů.

Kritici a aktivisté za práva v Kremlu odsoudili legislativu jako krok směrem k „digitálnímu koncentračnímu táboru“, který uděluje bezprecedentní pravomoci vojenským úřadům.

Ljudmila Narusová, vdova po bývalém starostovi Petrohradu Anatoliji Sobčakovi, byla jedinou členkou Sněmovny reprezentantů, která se vyslovila proti opatření, když Rada federace, horní komora parlamentu, návrh zákona ve středu projednávala.

Narusová, jejíž zesnulý manžel byl Putinovým mentorem, obvinila návrh zákona z rozporu s ústavou země a různými zákony a důrazně se ohradila proti jeho unáhlenému schválení.

Rychlé přijetí zákona vyvolalo obavy, že by vláda mohla zahájit další vlnu mobilizace po té, kterou na podzim nařídil Putin.

Ruské úřady plánování další mobilizace popírají. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tento týden uvedl, že toto opatření bylo nezbytné k zefektivnění zastaralého systému svolávacích akcí ve světle nedostatků, které odhalila částečná mobilizace loni na podzim.

READ  Princ Harry neuvidí krále během své návštěvy Spojeného království kvůli „plnému programu“

„Ve vojenských úřadech byl velký chaos,“ řekl. „Účelem návrhu zákona je odstranit tento chaos a učinit systém moderním, efektivním a vstřícným občanům.“

Putin v září oznámil povolání 300 000 záložníků Po ukrajinském protiútoku, který vytlačil ruské síly z rozsáhlých oblastí na východě.

Mobilizační rozkaz vyvolal exodus ruských mužů, čítajících statisíce.

Pozorovatelé tvrdí, že nový zákon zřejmě dává úřadům mechanismus k rychlému posílení pozic v přípravě na novou ukrajinskou ofenzívu.

„Jedním z možných důvodů je, že vidí Ukrajince jako přípravu útoku,“ řekl Abbás Galliamov, bývalý pisatel Putinova projevu, který se stal kritikem Kremlu, který opustil Rusko.

Ruské úřady klasifikovaly Galliamova jako „zahraničního agenta“, což je označení, které přitahuje větší vládní kontrolu a nese silné pejorativní konotace, které mají podkopat důvěryhodnost příjemce. Byl také zařazen na seznam hledaných podezřelým z trestné činnosti.

Galamov řekl, že zákon by mohl podnítit vroucí nespokojenost, ale je nepravděpodobné, že by vyvolal protesty.

„Na jedné straně roste nespokojenost a váhavost bojovat, na druhé straně ale strach z eskalace represí,“ uvedl. „Lidé jsou postaveni před obtížnou volbu mezi vstupem do bitvy a smrtí, nebo přistáním ve vězení, pokud protestují.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *