Putin hodnotí ruskou vojenskou sílu, protože napětí na Západě se stupňuje

MOSKVA (Reuters) – Ruský prezident Vladimir Putin v neděli zhodnotil tradiční ruské vítězství ve druhé světové válce na národní přehlídce brutální vojenské síly, která se letos shodovala s eskalací napětí se Západem.

Přehlídkový průvod na Rudém náměstí v Moskvě u příležitosti 76. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem ve druhé světové válce, na kterém se zúčastnilo více než 12 000 vojáků a více než 190 kusů vojenské techniky, včetně ICBM, a minulost téměř 80 vojenský personál. Letadla pod zataženou oblohou.

Putin, který vládne jako prezident nebo předseda vlády od roku 1999, stál po boku sovětských veteránů na revizní platformě zřízené na Rudém náměstí.

Putin řekl: „Bohužel opět existují pokusy šířit mnoho věcí z ideologie nacistů, těch, kteří byli posedlí fiktivní teorií o jejich jedinečnosti. A nejen (všemi) extremisty a mezinárodními teroristickými skupinami.“ se zdálo být běžným odsouzením Západu, ale to, co řekl Kreml, bylo Cíle vzestupu neonacismu v Evropě.

„Rusko bude opakovaně dodržovat mezinárodní právo, ale zároveň budeme pevně chránit národní zájmy (a) zaručovat bezpečnost našich lidí.“

Letošní přehlídka předchází parlamentním volbám v září a přichází v době, kdy jsou vztahy Moskvy se Západem vážně napjaté v otázkách od konfliktu na Ukrajině až po osud uvězněného kritika Kremlu Alexeje Navaľného.

USA a Rusko v posledních měsících navzájem vypověděly své diplomaty řadou odvetných kroků a Moskva a členské státy Evropské unie se zapojily do vzájemného diplomatického sporu.

Nedělní přehlídka přichází po patách masivní přehlídky ruské vojenské síly poblíž hranic s Ukrajinou a na poloostrově Krym, kterou Rusko anektovalo z Kyjeva v roce 2014, a eskalace bojů na východní Ukrajině mezi rusky podporovanými separatisty a ukrajinskými vládními silami.

Moskva uvedla, že nárůst armády, který znepokojil Západ, byl cvičením v reakci na aktivitu armády NATO a Ukrajiny. Od té doby nařídil stažení některých sil.

READ  Lesní požáry pustoší italskou Sardinii v „bezprecedentní katastrofě“

Menší vojenské přehlídky se konaly v neděli ve městech po celém Rusku, na anektovaném poloostrově Krym a na ruské letecké základně Hmeimim v Sýrii.

(Autor: Maria Kiselyova / Andrew Osborne / Gabriel Teatro-Farber; střih: Giles El Judd a Nick McPhee)

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.