První turisté SpaceX míří domů po 3 dnech na oběžné dráze

CAPE CANAVERAL, Florida (AFP) – Kapsle SpaceX přepravující čtyři vesmírné turisty byla v sobotu večer zaměřena na let mimo pobřeží Floridy.

První amatérský let na oběžnou dráhu Země začal před třemi dny startem z Kennedyho vesmírného střediska NASA.

Miliardář, který zaplatil cestu, Jared Isakman, vzal s sebou vítěze soutěže a také onkologa, který přežil dětství a nyní pracuje jako zdravotník v nemocnici, kde byla ošetřena: Dětská výzkumná nemocnice St. Jude.

Pomocí letu nazvaného Inspirace 4 se snaží získat 200 milionů dolarů pro St. Jude.

Outsideri do března strávili šest měsíců výcvikem a přípravou na potenciální mimořádné události na palubě robotické kapsle Dragon. Jakmile byli na oběžné dráze, povídali si s pacienty ze St. Judy, udělali si lékařské prohlídky, zazvonili na zavírací zvon newyorské burzy a věnovali se malování a hře na ukulele.

Bude to první let z Atlantského oceánu vracející se vesmírnou posádkou za více než 50 let. Dvě předchozí stanice SpaceX s astronauty NASA byly v Mexickém zálivu.

SpaceX předpokládá až šest soukromých letů ročně, vložených mezi starty astronautů NASA na Mezinárodní vesmírnou stanici.

___

Oddělení zdravotnictví a vědy Associated Press získává podporu od oddělení vědeckého vzdělávání Howard Hughes Medical Institute. Za veškerý obsah odpovídá výhradně AP.

READ  Rover Curiosity zachycuje jasné mraky na povrchu Marsu

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *