První průzkum oceánských proudů pod „ledovcem Doomsday“ vyvolává obavy

Poprvé se vědcům podařilo získat data zpod ledovce Thwaites, známého také jako „ledovec Doomsday“. Zjistili, že přísun teplé vody do ledovce byl větší, než se dříve myslelo, což vyvolalo obavy z rychlého tání ledu a zrychlení toku ledu.

S pomocí bezpilotní ponorky Rann, která se dostala pod přední část ledovce Thwaites, vědci provedli řadu nových objevů. Profesorka Karen Heywoodová z University of East Anglia to komentovala:

„Toto byl Rannův první projekt v polárních oblastech a její průzkum vod pod ledovým šelfem byl úspěšnější, než jsme si doufali. Plánujeme na těchto vzrušujících výsledcích navázat na další mise pod ledem příští rok.“

Ponorka mimo jiné měřila sílu, teplotu, slanost a obsah kyslíku v oceánských proudech procházejících pod ledovcem.

Globální hladina moře je ovlivněna množstvím ledu na zemi a největší nejistotou v předpovědích je budoucí vývoj západoantarktického ledového štítu, říká Anna Wulin, profesorka oceánografie na univerzitě v Göteborgu a hlavní autorka nové knihy studie nyní publikována v Science Advances.

Ovlivňuje globální hladinu moře

Západní antarktický ledový příkrov tvoří asi deset procent současné rychlosti zvyšování hladiny moře. Ale také led v západní Antarktidě má největší potenciál ke zvýšení tohoto tempa, protože nejrychlejší změny na celém světě se vyskytují na ledovci Thwaites. Díky své poloze a tvaru jsou Thwaité obzvláště citliví na teplé a slané oceánské proudy, které si najdou cestu pod ním.

Bezpilotní ponorka běžela

Fotografie bezpilotní ponorky Rann. Uznání: Philip Staedt

Tento proces může vést ke zrychlenému tání na dně ledovce a k pohybu takzvané zemnící zóny, oblasti, ve které se led pohybuje od odpočinku na mořském dně po plovoucí v oceánu.

Vzhledem k jeho nepřístupné poloze, daleko od vyhledávacích stanic, v oblasti obvykle blokované hustým mořským ledem a mnoha ledovci, z této oblasti významně chybělo měření in situ. To znamená, že v této oblasti existují významné mezery ve znalostech o procesech hranice ledovce.

READ  JWST ukázal, že dokáže detekovat otisky prstů života na exoplanetách

Byla provedena první měření

V této studii vědci představili podmořské výsledky, které měřily sílu, teplotu, slanost a obsah kyslíku v oceánských proudech procházejících pod ledovcem.

„Jednalo se o vůbec první měření pod Thwaitským ledovcem,“ říká Anna Wåhlin.

Výsledky byly použity k mapování oceánských proudů pod plovoucí částí ledovce. Vědci zjistili, že existuje hluboké spojení s východem, kterým protékají hluboké vody ze zátoky Pine Island, spojení, o kterém se dříve myslelo, že je blokováno podvodním hřebenem.

Výzkumná skupina také měřila přenos tepla v jednom ze tří kanálů, které vedou teplé vody směrem k ledovce Thwaites ze severu. Kanály teplé vody, které by se mohly dostat a zaútočit na Thwaity, nám nebyly před naším hledáním známy. Použitím sonaru na lodi, prokládaného mapami oceánů s vysokým rozlišením z Ran, jsme byli schopni najít odlišné cesty dovnitř a ven z vody, ovlivněné geometrií oceánského dna, “Dr. Aleister Graham, University jižní Floridy.

Naměřená hodnota, 0,8 TWh, odpovídá čisté tavenině 75 km3 Sněhu za rok, což je zhruba ekvivalentní celkové tavenině základny celého ledového šelfu. Přestože množství ledu, které se roztaví v důsledku horké vody, není ve srovnání s jinými světovými sladkovodními zdroji příliš mnoho, přenos tepla má lokálně významný účinek a může naznačovat, že ledovec je v průběhu času nestabilní.

Časem neudržitelné

Vědci také poznamenali, že velké množství roztavené vody proudí na sever od přední části ledovce.

Rozdíly v slanosti, teplotě a obsahu kyslíku naznačují, že oblast pod ledovcem je dříve neznámá aktivní oblast, kde se různé vodní útvary setkávají a navzájem se mísí, což je důležité pro pochopení procesů tání na základně ledu.

Pozorování ukazují, že se teplá voda blíží ze všech stran v kotevních bodech, což jsou kritická místa, kde se led dotýká mořského dna a stabilizuje ledový šelf. Tání kolem těchto kotevních bodů může vést k nestabilitě a zatažení ledového šelfu, a tím k odtoku ledovce ze země. Dr. Rob Larter z Britského antarktického průzkumu řekl:

READ  COVID, RSV a chřipka: trojice respiračních virů zdaňuje nemocnice po celé zemi

Tato práce zdůrazňuje, jak a kde teplé vody ovlivňují ledovec Thwaites, ovlivněný tvarem mořského dna a základnou ledového šelfu, jakož i charakteristikami samotné vody. Úspěšná integrace nových údajů z průzkumu mořského dna a pozorování vodních prvků z misí Ran ukazuje výhody multidisciplinárního ducha v rámci Thwaites Glacier Collaboration.

„Dobrou zprávou je, že nyní poprvé shromažďujeme data nezbytná pro modelování dynamiky ledovce Thwaite. Tato data nám pomohou v budoucnu lépe vypočítat tání ledu. S pomocí nové technologie, můžeme vylepšit modely a omezit velkou nejistotu, která nyní panuje ohledně globálních změn v hladině mořské hladiny, “říká Anna Wulin.

Odkaz: 9. dubna 2021 Vědecké zálohy.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *