Průzkumníci objevili vrak z druhé světové války, ve kterém zemřelo téměř 1000 Australanů | konfliktní zprávy

Průzkumníci objevili vrak z druhé světové války, ve kterém zemřelo téměř 1000 Australanů |  konfliktní zprávy

Japonská SS Montevideo Maru byla potopena americkou ponorkou v roce 1942 nevědomky, že na palubě bylo více než 1000 válečných zajatců.

Hlubinní průzkumníci tvrdí, že našli vrak japonské transportní lodi SS Montevideo Maru z druhé světové války, která byla v roce 1942 torpédována u Filipín a zabila téměř 1000 australských válečných zajatců na palubě.

Loď byla potopena 1. července 1942 na cestě z dnešní Papuy-Nové Guiney do čínského Hainanu americkou ponorkou, jejíž posádka si neuvědomila, že loď převážela válečné zajatce. Místo vraku zůstávalo více než 80 let záhadou.

Skupina mořské archeologie Silentworld Foundation, která misi organizovala, v sobotu uvedla, že loď byla nalezena v hloubce více než čtyři kilometry (2,5 míle).

Potopení Montevideo Maru bylo nejhorší australskou námořní katastrofou, která zabila odhadem 979 australských občanů, včetně nejméně 850 vojáků. Nadace uvedla, že na palubě lodi byli civilisté z 13 dalších zemí, čímž se celkový počet zabitých vězňů zvýšil na asi 1060.

„Konečně bylo nalezeno místo odpočinku ztracených duší Montevideo Maru,“ uvedl na twitteru australský premiér Anthony Albanese.

Řekl: „Z 1060 vězňů na palubě bylo 850 australských vojáků – jejich životy jsou odcizeny.“

Dodal: „Mimořádné úsilí, které stojí za tímto objevem, hovoří o trvalé pravdě slavnostního národního slibu Austrálie pamatovat a ctít ty, kteří sloužili naší zemi.“

„Doufáme, že dnešní zprávy přinesou určitou míru útěchy milovaným, kteří udržovali dlouhé bdění.“

READ  Britský premiér Johnson čelí povstání v parlamentu kvůli opatřením proti koronaviru

Dlouho očekávaný objev přichází před 25. dubnem, kdy si připomeneme Anzac Day, významný den památky úmrtí jejich vojáků ve všech vojenských konfliktech v Austrálii a na Novém Zélandu.

„Tímto končí jedna z nejtragičtějších kapitol v australské námořní historii,“ uvedl ve videozprávě australský ministr obrany Richard Marless.

„Neexistence místa pro Montevideo Maru je nedokončená záležitost pro rodiny těch, kteří dosud přišli o život,“ řekla Marlies.

Průzkumníci začali pátrat po vraku 6. dubna v Jihočínském moři severozápadně od hlavního ostrova Luzon na Filipínách a dosáhli pozitivního pozorování po pouhých 12 dnech pomocí špičkového vybavení včetně autonomního podvodního vozidla se sonarem.

„Objev Montevideo Maru uzavírá šokující kapitolu australské vojenské a námořní historie,“ řekl John Mullin, ředitel společnosti Silentworld, která provedla výzkum s nizozemskou hlubinnou průzkumnou společností Fugro s pomocí australské armády.

„Díváme se na hřbitov více než 1000 lidí,“ řekl pro australskou ABC News Breakfast.

„Ztratili jsme téměř dvojnásobný počet [Australians] Stejně jako v celé vietnamské válce je i pro rodiny a vnoučata mimořádně důležitá.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *