Průzkum: Očekává se, že česká ekonomika poroste v roce 2022 rychleji, stejně jako inflace

Průzkum: Očekává se, že česká ekonomika poroste v roce 2022 rychleji, stejně jako inflace

Průzkum je založen na prognózách 14 předních specializovaných institucí v zemi. Shodují se, že hlavní ekonomickou výzvou pro Českou republiku v příštím roce bude pravděpodobně rostoucí inflace.

Hlavní ekonom České asociace bank Jakob Seidler ČTK řekl, že růst inflace se v příštím roce jednoznačně zrychlí a že pokud nebudou učiněny kroky k prodloužení remisí nebo snížení vládní daně z přidané hodnoty na náklady na energie , v kterémkoli následujícím roce – míra bude vidět Roční inflace, která se na začátku roku 2022 drží v jednociferných číslech jako kladný výsledek. Předpokládá se, že lednová data nejlépe naznačí, jak vysoká bude inflace v nadcházejícím roce . Varuje, že rostoucí náklady by mohly dosáhnout úrovně roku 1998, kdy inflace přesáhla 10 procent.

Očekávání naznačují, že jedním z důležitých faktorů růstu inflace bude růst cen elektřiny a zemního plynu, které se postupně začnou promítat do cen dalšího zboží a služeb. Očekává se, že dopad budou mít i problémy globálního dodavatelského řetězce. Očekávaný růst síly české koruny na měnovém trhu přitom může mít podle odborníků mírný zpomalující vliv na inflaci.

Navzdory znepokojivým prognózám pro nadcházející rok ekonomové očekávají, že inflace v letech 2023 a 2024 klesne na 2 %.

Současné prognózy také naznačují, že platy budou v příštích několika letech nadále růst o více než 5 procent. Očekává se, že míra nezaměstnanosti bude kvůli hospodářskému oživení dále klesat.

Na výsledky ministerského průzkumu v pondělí navázalo zveřejnění měsíčního Konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu, který ukázal, že důvěra v českou ekonomiku vzrostla o 0,3 bodu na 95,5. Ve srovnání s loňskými daty to ukazuje nárůst jak celkového indexu ekonomického sentimentu, tak i důvěry mezi spotřebiteli i podniky.

READ  Skoty uklidnili Chic a Češi

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *