Průlet NASA Europa naznačuje, že se „něco“ pohybuje pod ledem

Průlet NASA Europa naznačuje, že se „něco“ pohybuje pod ledem

Orientační body na povrchu Europy naznačují, že ledová kůra je vydána na milost a nemilost vodám pod nimi. Ještě důležitější je, že nedávná návštěva Juno odhalila, co může být aktivita vlečky, která, pokud by byla skutečná, by umožnila budoucím misím vzorkovat vnitřní oceán bez nutnosti přistát.

Jsou to téměř dva roky, co se Juno nejblíže přiblížila k Evropě, ale její pozorování se stále analyzuje. Je pozoruhodné, že navzdory tomu, že obíhají kolem Jupiteru od roku 2016, pět snímků pořízených Juno 29. září 2022 bylo prvními detailními záběry Evropy od poslední návštěvy sondy Galileo v roce 2000.

To pravděpodobně představuje šokující zanedbání jednoho z nejzajímavějších světů sluneční soustavy, ale mohlo to také poskytnout dlouhou základnu pro zjištění, co se změnilo.

Europa je nejhladší těleso ve sluneční soustavě díky neustálému vynořování poháněnému vnitřním oceánem. Není však ani zdaleka nevýrazný a Juno pozorovala některé strmé prohlubně široké 20 až 50 km (12 až 31 mil) a vzory zlomů, o kterých se předpokládá, že naznačují „Skutečný polární návod„.

„Skutečné polární putování by nastalo, kdyby se ledová kůra Europy oddělila od jejího skalnatého nitra, což by vedlo k vysokým úrovním napětí na kůře, což by vedlo k předvídatelným vzorům zlomů,“ uvedla ve studii Dr. Candy Hansenová z Planetary Science Institute. prohlášení.

Myšlenka skutečného polárního putování spočívá v tom, že kůra, která leží nad vnitřním oceánem Evropy, rotuje jinou rychlostí než zbytek Měsíce. Předpokládá se, že voda pod sebou se pohybuje a táhne skořápku s sebou, protože proudy v oceánu ovlivňují pohyby skořápky. Tyto proudy jsou pravděpodobně poháněny zahříváním ve skalnatém jádru Europy, kde gravitační síla Jupiteru a jeho větších měsíců mění Europu v obří tlakovou kouli.

READ  Co víte o „Ďáblově kometě“, která má v létě proletět poblíž Země?

Během tohoto procesu mohou interakce mezi oceánem a ledem roztahovat a stlačovat oblasti a vytvářet trhliny a hřebeny, které byly pozorovány od návštěvy Voyageru 2.

Hansen je součástí týmu, který zkoumá snímky Juno na jižní polokouli Evropy. „Je to poprvé, co byly na jižní polokouli zmapovány takové vzory trhlin, což naznačuje, že dopad skutečného polárního putování na povrchovou geologii Evropy je rozsáhlejší, než bylo dříve identifikováno,“ řekl vědec.

Ne všechny změny v mapách Evropy jsou výsledkem vnitřních mořských proudů. Zdá se, že NASA padá do pasti optických iluzí. „Kráter Gwern už neexistuje,“ řekl Hansen. „To, co bylo dříve považováno za 13 mil široký impaktní kráter – jeden z mála zdokumentovaných impaktních kráterů v Evropě – Gwern, bylo odhaleno v datech JunoCam jako soubor protínajících se hřebenů, které vytvořily oválný stín.“

Juno však více dává, než bere. Tým je nadšený z něčeho, čemu říkají ptakopysk, kvůli jeho tvaru, ne proto, že by to mělo spoustu funkcí, které by spolu neměly ladit. Zdá se, že hřebenové útvary na jeho okraji se hroutí a tým se domnívá, že tento proces by mohl být způsoben kapsami slané vody, které částečně pronikly do ledové kůry.

Tato funkce, pojmenovaná planetárními vědci, kteří zjevně nikdy neviděli skutečného ptakopyska, je zvýrazněna žlutě, s oblastí kopců modře.

Obrazový kredit: NASA/JPL-Caltech/SwRI

Takové kapsy by byly zajímavé, nepřímé cíle pro studium Europa Clipper, ale zajímavější jsou tmavé skvrny, které mohly být uloženy kryovulkanickou činností.

„Tyto rysy ukazují současnou povrchovou aktivitu a přítomnost kapalné vody pod povrchem Europy,“ řekla Heidi Becker z Jet Propulsion Laboratory. Taková aktivita byla potvrzena u horkých pramenů Enceladus, ale existují protichůdné důkazy o tom, zda se v současné době vyskytuje v Evropě.

READ  Neočkovaná 14letá rodina ze Severní Karolíny hledá lékařské centrum pro transplantaci ledviny

Taková aktivita by umožnila otestovat vnitřní oceán a zjistit známky života pouhým prolétnutím oblakem a sesbíráním některých ledových vloček, aniž by bylo nutné přistát, natož kopat.

V současnosti může polární putování způsobit velmi mírné úpravy umístění útvarů na povrchu Europy, ale z neznámých důvodů existují důkazy o posunu před miliony let o více než 70 stupňů.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *