Prudký výbuch roztrhne obrovskou zející díru ve vesmíru a vytvoří nové hvězdy

Exploze supernovy možná vytvořila díru ve vesmíru.

ESO / SpaceEngine / L. Way

Ve vesmíru je obrovská díra. Kdysi dávno hvězda explodovala velkou silou a zničila vše, co jí stálo v cestě. Dokonce smetla drobné částečky vesmírného prachu z cesty – ale v náhlém vývoji událostí se tento vesmírný prach shromáždil, zhroutil a nakonec zrodil shluk drobných hvězd.

Jak se říká, je to kruh života.

řekl hlavní autor Shmuel Bialy, astrofyzik z Ústavu pro teorii a výpočet na Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

Příběh začíná sférickou prázdnotou starou několik milionů let a širokou 500 světelných let, která číhá ve vesmíru. Aby bylo jasné, tato zcela prázdná dutina je poměrně masivní. Jeden Světelný rok Asi 6 bilionů mil (9 bilionů kilometrů), což znamená, že prázdnota mohla uvnitř pojmout 150 000 kopií naší sluneční soustavy.

Tajemné a zdánlivě překvapivé dutiny, jako je tato, jsou někdy objeveny ve vesmíru. Je to jen zející díra v prázdném prostoru. Ale protože astronomové obvykle studují prostor ve dvou dimenzích – pomocí spektrálních dat nebo dokonce fotografií – může být obtížné najít trojrozměrné struktury. I když je astronomové najdou, může být těžké pochopit, co se děje.

„V zorném poli je spousta zmatků,“ řekla Bialy. „Neznáš vzdálenost, takže někdy vidíme různé struktury a vypadá to, že je to jen jedna struktura – nebo naopak.“

Tým Bialy vyřešil problém využitím nové síly: rozšířené reality.

Znovu vytvořili miniaturní verzi obří dutiny přenosné ve vesmíru a také objekty, které ji obklopují. Poté si hráli se svým modelem v reálném čase, aby odhalili tajemství nepolapitelné prázdnoty. A QR kód Aby se mistrovské dílo dostalo do jejich papíru, zveřejněno Středa v dopisech astrofyzikálního deníku. Existuje také Ukázka na YouTube.

V zásadě si můžete zrekonstruovaný prostor stáhnout do telefonu a cítit se jako ve svém pokoji. „Je to jako ve filmech, kde máte 3D obraz,“ řekla Bialy.

Při skenování jejich digitálních soch pro účely výzkumu – na rozdíl od banální zábavy, kterou jsem měl při otáčení displeje na konferenčním stolku – tým viděl neobvyklou „skořápku“ materiálu kolem symetrické opuštěné oblasti: obří dutiny.

Došli k závěru, že exploze hvězdy staré zhruba 10 milionů let – nebo několik výbuchů hvězd v časovém období – vytlačila částice v blízkosti, což způsobilo, že kapsle vesmírného prachu obklopila neobydlenou oblast vesmíru.

„Představte si … máte hodně prachu ze země,“ vysvětlil Bialy. „Máte velkou místnost a zametáte prach do jedné oblasti – teď v této oblasti … máte mnohem vyšší hustotu prachu.“

Když se vesmírný prach shlukuje, je známo, že se snáze zhroutí a stlačí. Ale asi nejpřekvapivějším objevem je, že v té kůře prachu žijí dvě slavná oblaka, Perseus a Býk, které ukazují hvězdy malé jako hvězdná rostlina.

„Tradičně se předpokládalo, že jsou to jen dvě nezávislé mraky,“ řekl Biali. „Nyní s tímto 3D pohledem a objevením této dutiny chápeme, že byly s největší pravděpodobností vytvořeny společně výbuchem supernovy, který jim předcházel.“

To znamená, že hvězdné výbuchy mohou vyvolat řetězovou reakci, která nakonec vede ke vzniku jejich potomků.

„Neřekl bych, že je to jediný způsob, jak vytvářet hvězdotvorná oblaka, ale toto je životaschopná metoda,“ řekla Bialy.

Milky-way-zoom-in.png

Zvětšený obraz dutiny (vlevo) ukazuje modrou a červenou molekulární oblačnost Perseus a Taurus.

Alyssa Goodman / Centrum pro astrofyziku | Harvard a Smithsonian.

Celý projekt Bialy původně začínal jako test samotného molekulárního mraku Perseus. Vědci se pokoušeli porozumět vzniku hvězd a mezer v malé oblasti vesmíru ve dvou dimenzích. Při prohlížení fotografií si začali všímat malých „mušlí“ uvnitř Persea.

Takže se začaly zmenšovat … a pak znovu … a znovu.

„Rozšířili jsme mapu,“ vysvětlil Biali. „Začali jsme vídat větší a větší skořápky, až nakonec tato masivní skořápka.“

Kromě podpory veřejnosti, aby kouzlo viděla sama, naskenováním QR kódu a prozkoumáním modelu, říká Bialy, tým také zveřejnil jejich plně digitální data pro veřejnost. To zajišťuje transparentnost, takže se kdokoli může pokusit vyvodit stejné závěry, které tým učinil, ale od nuly, pokud si to přejí.

Spolu s fascinujícími objevy o tom, jak vznikají hvězdy a hvězdná mračna, Bialy tvrdí, že použití nových perspektiv a metod v astrofyzice může vydláždit cestu budoucnosti předmětu.

„Dělala jsem jen vědu,“ řekla Bialy. „Najednou pracuji s touto společností pro rozšířenou realitu a s animátorem a různými lidmi.“

Rozšířená realita konkrétně slibuje bohatší knihovnu vědecké literatury. Místo husté sbírky encyklopedií přejdeme k digitálním hologramům, které lze libovolně vyvolat.

READ  Vytrvalý rover učiní na Marsu „zcela neočekávaný“ vulkanický objev

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.