Provozovatelé evropských kin stojí před stěžejním rokem – studiem

Evropská kina se v roce 2021 silně odrazila po mizerné infekci virem Covid 2020. Dokážou se vrátit na úroveň roku 2019, uvádí Mezinárodní filmová federace (UNIC) ve své výroční zprávě, ale zatím tam není.

UNIC zastupuje filmová obchodní sdružení a provozovatele kin ve 39 zemích Evropy a sousedních regionech. Výroční zpráva měla být zveřejněna současně s konferencí CineEurope pro vystavovatele a distributory, která se nyní koná v Barceloně ve Španělsku (20.–23. června 2022).

Přijetí evropských kin se v roce 2021 zvýšilo odhadem o 36 % s téměř 590 miliony návštěv v celém regionu. Pokladna dosáhla 3,7 miliardy eur (3,92 miliardy dolarů), o 41 % více než v předchozím roce.
Toho bylo dosaženo, když byla většina obrazovek v celém regionu prvních šest měsíců roku uzavřena a zbytek obrazovek byl provozován za omezené obsazenosti nebo jiných dalších omezení.

V celé EU zaujaly evropské filmy 26,5 % podílu na trhu, což je částečně nárůst z 25,7 % v roce 2019, ale pokles z 39,5 % podílu v roce 2020. Pět regionů s nejvyšším podílem na trhu s národními filmy bylo: Francie (41 %), Česká republika (38 %), Srbsko (37 %), Dánsko (37 %) a Norsko (28 %). Dánsko, Chorvatsko, Bulharsko, Lucembursko, Francie a Polsko byly nejvíce se zotavujícími trhy (ve srovnání s referenční hodnotou z roku 2019).

Navzdory náročnému kontextu vydání se několika evropským a mezinárodním titulům podařilo během roku 2021 překonat rekordy v kinech na národní i mezinárodní úrovni.

„Zatímco zde prezentovaná čísla za rok 2021 jsou velmi pozitivní, tato doba zůstává pro evropský filmový sektor náročná,“ řekl prezident UNIC Phil Clapp. Celkové hrubé číslo pokladny v roce 2021 v regionu UNIC je o více než 70 % nižší než v roce 2019.

Mezi hlavní prognózy zprávy patří prognóza externí poradenské společnosti Gower Street Analytics, že pokladna v regionu EMEA letos vzroste o 62 % ve srovnání s rokem 2021.

READ  Hudba, umění, film a divadlo jsou k vidění, když se Harwich Festival vrací

V době zveřejnění zprávy byla většina evropských kin schopna fungovat bez přerušení téměř 12 po sobě jdoucích měsíců. Na příkladu Francie ukázal, že kina navštívilo mezi květnem 2021 a květnem 2022 153 milionů návštěvníků, což je 75 % průměrného počtu vstupných za období 2011-2019.

„Možná si budeme muset počkat do roku 2023, abychom viděli úplné zotavení, čímž se ještě více přiblížíme předpandemickým výsledkům,“ uvádí zpráva.

Clapp řekl, že všichni zúčastnění v oboru a tvůrci politik musí pokračovat ve snaze zajistit přežití místních kin bez ohledu na jejich velikost a umístění. „Rok 2022 bude pro toto odvětví klíčový,“ řekl.

Zpráva zdůraznila hodnotu vládní podpory pro kina – poznamenala, že méně než 1 % evropských kin bylo v roce trvale uzavřeno – a efektivitu akcí marketingové podpory v cyklu restartu.

Jedním z jeho nejdůležitějších politických doporučení je hájit exkluzivní divadelní okno, které je v mnoha oblastech ohroženo a zkracováno.

Exkluzivní „okno“ pro provozovatele kin je životně důležité pro zdraví filmového a filmového průmyslu a osvědčený obchodní model, který v konečném důsledku přináší prospěch celému hodnotovému řetězci filmu, od financování přes marketing až po distribuci v průběhu životního cyklu každého filmu,“ argumentoval. na ně úplně – ohrozí to stovky tisíc pracovních míst a nevyhnutelně to spíše omezí než zvýší rozmanitost filmů a kin.“

Uvedla, že tři nejvýdělečnější filmy roku 2021 byly uvedeny do kin jako první a výhradně, zatímco tři nejpirátštější filmy roku 2021 byly uvedeny současně na VOD a v kinech.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.